Varis Çorabı Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis Çorabı Ne İşe Yarar, Varisleri olan kişilerin yakınmalarını rahatlatacak sıkı ve uzun çoraplardır. Bunların en önemli tarafı ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların üst kısımlarında ise daha hafif baskı sağlayacak şekilde üretilmeleridir. Bu şekilde çorap rahatsızlığı olan kişilerin ayakta durduklarında aşağıdan kalbe doğru kanın pompalanmasına destek olmaktadır. Eğer uygun ve doğru kullanılırsa varisler nedeniyle oluşan şişkinliği, ağrı ve pıhtı meydana gelme riskini ortadan kaldırmaktadır. Ancak varislerin tedavisinde değil varislerin verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılır. Varis çorabı birden fazla ayak rahatsızlığı için kullanılmaktadır. Varis, kronik venöz yetmezlik ve lenf ödemi gibi rahatsızlıklarda bacaklarda pıhtı oluşmasını önlemek için kullanılır. Ancak bilinmesi gereken bu çorapların varisi yok etmemesi sadece şikâyetlerin azalması ve daha kötüleşmesini engellemek içim kullanıldığı bilinmelidir. Ayrıca uzun yolculuklarda ve uzun süre ayakta kalma durumunda varis çorabı ayakları desteklemek için kullanılabilir. Yatalak hastalarda ve fazla hareket edemeyen insanlarda pıhtı oluşmasını engellemek için kullanılmaktadır.

Varis Çorabın Ne İşe Yarar?

Varis çorabı üretildiği malzeme bacağı ve ayağı saran özel bir malzemedir. Ayağı ve bileği sıkıca tutan, baldırı ve uyluğu biraz daha gevşek saran yapıdadır. Böylece baldır kasları sıkıştırılır. Yürüme esnasında baldır kasları kasıldığı zaman çorabın etkisi ile kan kalbe doğru pompalanmasına yardımcı olunur. Bu şekilde kanın bacağın alt kısmında birikmesi engellenir. Bu durum ayak ve kalp arasındaki kan dolaşımını rahatlatarak ağrı ve pıhtı oluşmasına engel olarak ayakları rahatlatır ve ağrıları azalmaktadır. Ancak bacaklarda atardamar sorunları olan ve şeker hastaları için bu çorapların kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bu çorap kişinin rahatsızlığına uygun bir şekilde doktor tarafından önerilen boy ve sıklıkta alınmalı ve kullanılmalıdır. Gelişi güzel alınan çoraplar kişinin rahatsızlığına yönelik olmayıp aksine yaşamını olumsuz yönde etkileyerek rahatsızlığın daha ileri boyutlara taşınmasına neden olmaktadır. Kişilerin bacak ölçülerine göre uygun olan varis çoraplarını kullanması gerekmektedir. Varis çorabı kullanan kişiler çorabı sabah uyandıklarında yataktan çıkmadan çorapları giymesi gerekmektedir. Çoraplar kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, çorapların katlanması ve kıvrılmasına dikkat edilmelidir. Çorapların doğru kullanılma durumunda yan etkisi görülmemektedir. Bacaklardaki ağrı, şişlik ve ağırlık gibi durumların etkisini azaltıyor ise kişilere yaralı olduğunu gösterir. Yani varis çorabı bacaklarda ve ayak bileklerinde kan akımının yetersiz olmasından oluşan şişliği mümkün olduğu kadar azaltmalıdır.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar Yorumları

soru

Usbay

14 Mayıs 2024 Salı

Benim vücudumda varis rahatsızlığı yok ancak benim merak ettiğim şey şu; varis çoraplarının varislerin iyileşmesi için yaptıkları şey ne? Yani şunu demeye çalışıyorum, bu çoraplar varislerin iyileşmesine nasıl yardımcı oluyorlar veya varis yaralarının iyileşmesinde nasıl bir rol oynuyor?

Cevap yaz
cevap

Ercüvan

14 Mayıs 2024 Salı

Varis çorapları düzenli bir şekilde kullanıldığında birçok faydası görülmektedir. Özellikle ağrıları azaltması son derece rahatlatıcıdır. Diz bölgesinden aşağısını sıkarak kanın daha düzenli dolaşmasını sağlayan bu çoraplar, bölgeyi sıcak tutarak bu şekilde de faydalarını göstermektedir.

cevap

Mişa

14 Mayıs 2024 Salı

Merhaba, varis çorapları varisli bölgelere daha az baskı yapıp ayaklara baskı yapmaktadır. Bu şekilde kalbin kan pompalamasında etkiler göstermektedir. Ayrıca bu çoraplar varislere de hafif baskı yaparak ağrıların azalmasını sağlamayacaktır. Her rahatsızlıkta etkilerini göstermeyebilmektedir. Özellikle aşırı ilerlemiş varis rahatsızlıklarında...

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varis Ameliyatı Sonrası

Varis Ameliyatı Sonrası

Popüler İçerikler

Varis Nasıl Geçer?

Varis Nasıl Geçer?

Editörün Seçtiği

Varis Neden Olur?

Varis Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Varis Tedavisi

İç Varis Tedavisi

Varis Doğal Tedavi

Varis Doğal Tedavi

Varis Nasıl Önlenir?

Varis Nasıl Önlenir?

Varis Çorabı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Varis Çorabı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kasıkta Varis Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Varis Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Varis Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Varis Belirtileri ve Tedavisi

At Kestanesi Varis

At Kestanesi Varis

Erkeklerde Varis Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Varis Belirtileri ve Tedavisi

Doğal Varis Tedavisi

Doğal Varis Tedavisi

Kılcal Damar Varis Tedavisi

Kılcal Damar Varis Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6