varis.gen.tr https://www.varis.gen.tr Varis, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, varis.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Varis Çorabı Ne İşe Yarar https://www.varis.gen.tr/varis-corabi-ne-ise-yarar.html Mon, 05 Nov 2018 18:39:34 +0000 Varis Çorabı Ne İşe Yarar, Varisleri olan kişilerin yakınmalarını rahatlatacak sıkı ve uzun çoraplardır. Bunların en önemli tarafı ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların ü Varis Çorabı Ne İşe Yarar, Varisleri olan kişilerin yakınmalarını rahatlatacak sıkı ve uzun çoraplardır. Bunların en önemli tarafı ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların üst kısımlarında ise daha hafif baskı sağlayacak şekilde üretilmeleridir. Bu şekilde çorap rahatsızlığı olan kişilerin ayakta durduklarında aşağıdan kalbe doğru kanın pompalanmasına destek olmaktadır. Eğer uygun ve doğru kullanılırsa varisler nedeniyle oluşan şişkinliği, ağrı ve pıhtı meydana gelme riskini ortadan kaldırmaktadır. Ancak varislerin tedavisinde değil varislerin verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılır. Varis çorabı birden fazla ayak rahatsızlığı için kullanılmaktadır. Varis, kronik venöz yetmezlik ve lenf ödemi gibi rahatsızlıklarda bacaklarda pıhtı oluşmasını önlemek için kullanılır. Ancak bilinmesi gereken bu çorapların varisi yok etmemesi sadece şikayetlerin azalması ve daha kötüleşmesini engellemek içim kullanıldığı bilinmelidir. Ayrıca uzun yolculuklarda ve uzun süre ayakta kalma durumunda varis çorabı ayakları desteklemek için kullanılabilir. Yatalak hastalarda ve fazla hareket edemeyen insanlarda pıhtı oluşmasını engellemek için kullanılmaktadır. 

Varis Çorabın Ne İşe Yarar

Varis çorabı üretildiği malzeme bacağı ve ayağı saran özel bir malzemedir. Ayağı ve bileği sıkıca tutan, baldırı ve uyluğu biraz daha gevşek saran yapıdadır. Böylece baldır kasları sıkıştırılır.  Yürüme esnasında baldır kasları kasıldığı zaman çorabın etkisi ile kan kalbe doğru pompalanmasına yardımcı olunur. Bu şekilde kanın bacağın alt kısmında birikmesi engellenir. Bu durum ayak ve kalp arasındaki kan dolaşımını rahatlatarak ağrı ve pıhtı oluşmasına engel olarak ayakları rahatlatır ve ağrıları azalmaktadır. Ancak bacaklarda atardamar sorunları olan ve şeker hastaları için bu çorapların kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bu çorap kişinin rahatsızlığına uygun bir şekilde doktor tarafından önerilen boy ve sıklıkta alınmalı ve kullanılmalıdır. Gelişi güzel alınan çoraplar kişinin rahatsızlığına yönelik olmayıp aksine yaşamını olumsuz yönde etkileyerek rahatsızlığın daha ileri boyutlara taşınmasına neden olmaktadır. Kişilerin bacak ölçülerine göre uygun olan varis çoraplarını kullanması gerekmektedir. Varis çorabı kullanan kişiler çorabı sabah uyandıklarında yataktan çıkmadan çorapları giymesi gerekmektedir. Çoraplar kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, çorapların katlanması ve kıvrılmasına dikkat edilmelidir. Çorapların doğru kullanılma durumunda yan etkisi görülmemektedir. Bacaklardaki ağrı, şişlik ve ağırlık gibi durumların etkisini azaltıyor ise kişilere yaralı olduğunu gösterir. Yani varis çorabı bacaklarda ve ayak bileklerinde kan akımının yetersiz olmasından oluşan şişliği mümkün olduğu kadar azaltmalıdır.
]]>
Ameliyatsız Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html Tue, 06 Nov 2018 09:51:21 +0000 Ameliyatsız varis tedavisi, bir dolaşım problemi olan varis, derinin hemen altındaki toplardamar genişlemesidir. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ameliyata göre daha kısa zamanda yapılmaktadır. Aynı zamanda iyileşme süreci de Ameliyatsız varis tedavisi, bir dolaşım problemi olan varis, derinin hemen altındaki toplardamar genişlemesidir. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ameliyata göre daha kısa zamanda yapılmaktadır. Aynı zamanda iyileşme süreci de kısa sürmektedir. Ameliyatsız varis tedavisinde ultrason kullanımı zorunludur. Tedavi sonrasında hastada iğne giriş deliğinden başka iz kalmamaktadır. Bu nedenden dolayı bu işleme estetik varis  tedavisidir. 

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri

Lazerle varis tedavisi: Lazerle varis tedavisine başlamadan önce ultrason eşliğinde bacağa giden ana sinirin geçici olarak uyuşturulması yapılır. Bu şekilde hasta tedavi sırasında ağrı duymayacak ve uyanık kalacaktır. Hastanın işlem sırasında uyanık olması önemlidir. Böylece doktorun istediği manevraları yapabilir. Daha sonra yeri tespit edilen varisli damara ince bir iğne ile giriş yapılır. Damar içine kateter ve lazer enerjisini damara götürecek olan kablo (lazer fiberi) yerleştirilir. Bu işlem ultrason ile kontrol edilerek kablonun yanlış bir yere girmesi önlenir. Sonrasında enerji verilecek damarın çevresindeki dokuların yanmaması için damarla çevresindeki zar arasına tümesan anestezi verilir. Bu işlem, hem ağrıyı önler hem de damar çevresine su yastığı yaparak çevre dokunun yanmasını önler. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra lazer fiberine enerji verilir. Ve damarın içi yakılarak yavaş yavaş dışarı çekilir. Fiberin etkisiyle damar, iç yüzeyine doğru yapışarak kapanır. Böylelikle lazerle varis tedavisi tamamlanmış olur. Bu işlem toplam 1 saat sürmektedir. Hasta yürüyerek evine gidebilir.

Köpük tedavisi: Varis tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Bu işlem orta genişlikteki ve kılcal damar varisleri için uygulanır. Bu tedavi sırasında aethoxysklerol adındaki ilaç, özel aletlerle köpürtülerek varisli damar içine uygulanır. Bu ilaç damar iç yüzeyini yakarak lazerle varis tedavisindeki etkiyi yaratır. Damar ilacın etkisiyle yanar ve sonrasında hastalıklı damardaki dolaşım durur, tamamen kapanır. Bu tedavi yöntemi lazerle varis tedavisi sonrasında tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilir. Köpük tedavisi esnasında hasta hafif bir ağrı hissedebilir. Bunun dışında hastaya bir zararı olmamaktadır.

Sıvı skleroterapi ile varis tedavisi: Bu işlem örümcek ağı gibi görünen ince olan kılcal damarlara uygulanır. Bu işlemde aethoxysklerol adındaki ilaç köpürtülmeden doğrudan damar içine uygulanır. Ayak yüzeyinde ve ayak bileklerinde oluşan kırmızı renkli çok ince kılcal damarların tedavisinde, bu tedavi yöntemi son derece başarılı sonuç vermektedir.

Bacaklarda, ayak bileğinde veya ayak yüzeyinde görülen kılcal varislerin köpük tedavisi ya da sıvı skleroterapi ile doğrudan tedavi edilmesi doğru değildir. Tedavi öncesinde kılcal varislerin oluşum nedenleri araştırılmalıdır. Detaylı olarak varis muayenesi yapılmalıdır.
]]>
Kapalı Varis Ameliyatı https://www.varis.gen.tr/kapali-varis-ameliyati.html Tue, 06 Nov 2018 17:41:05 +0000 Kapalı Varis Ameliyatı, Günümüzde kapalı varis ameliyatı sık tercih edilen ve lazer yolu kullanılarak yapılan bir tedavi biçimidir. Lazer tedavisi işlemi ağrısız, son derece konforlu, basit ve varise karşı en etkili olan yön Kapalı Varis Ameliyatı, Günümüzde kapalı varis ameliyatı sık tercih edilen ve lazer yolu kullanılarak yapılan bir tedavi biçimidir. Lazer tedavisi işlemi ağrısız, son derece konforlu, basit ve varise karşı en etkili olan yöntemdir. Bu yöntem varisin asıl kaynağı olan büyük damara uygulanır. Böylece varisin ilerleyen zamanlarda tekrar etme şansı en aza indirilmiş olur. Bacaklarda varisi oluşturan sorunlu toplardamar ortadan kalkma durumu olduğu için gözle görülen tüm varisler ortadan kalkmış olurlar ve böylece varislerin uzun sürede tekrarlanması engellenir. Sadece damarı içten kapatmak yada iptal etme durumu ile varisi ortadan kaldırır.

Kapalı Varis Ameliyatı Faydaları:
 • Kapalı varis tedavisinde narkoz kullanılmaz
 • Tedavi tamamen ağrısızdır. Ağrı kesmek veya operasyona karşı olan heyecanı ortadan kaldırmak için çok daha basit yöntemler kullanılır.
 • Bacaklarda ufak bile olsa hiç bir şekilde kesi izi dahil hiç bir iz kalmaz.
 • Hastanede kalmayı gerektirmez. Operasyon sonrası hasta aynı gün yürüyerek eve dönebilir.
 • Tüm işlem ultrason eşliğinde vücudun içindeki damarlar görülerek yapılır.
 • Açık ameliyat ile karşılaştırıldığında daha etkilidir ve tekrar etme ihtimali ameliyattan daha azdır.
Damar içinden yapılan lazerle varis tedavisinde asıl amaç kapak yetersizliği bulunan büyük damarı tedavi etmektir. Bu damar tedavi edildiğinde artık varis oluşmaz ve var olan varislerde yok olmaktadır. Varisler genellikle iki büyük toplar damardaki kapak yetmezliği nedeniyle oluşur. Bu damarlar büyük ve küçük safen toplar damarı olarak adlandırılmaktadır. Tedavinin asıl amacı bu damarlara müdahale etmektir. Sadece gözle görünen büyük varisler yok edilir bu safen toplar damarlarına müdahale edilmezse varisin ilerleyen zamanda tekrar yenilenmesi durumu söz konusudur.

Kapalı Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır
 • Müdahale edilecek damarlar ameliyat öncesi ultrason yardımı ile tespit edilmektedir.
 • Kesinlikle ağrısız bir ameliyattır. Yalnız hastanın heyecanını yenip rahatlaması için ilaç verilir.
 • Ultrason kullanılarak vücuda hiç bir şekilde kesi yapmadan iğne deliğinden damar içine girilir ve damara müdahale edilir.
 • Kapak yetmezliği olan büyük damar lazerle iptal edildikten sonra gerekirse köpük tedavisi uygulanır. Köpük tedavisi büyük varis tedavisinde lazer yöntemine yardımcı bir tedavidir.
 • Genel olarak kapalı varis ameliyatı damarların sayısına göre değişebilir. Ortalama bir damarın tedavi edilmesi 15 dakika sürmektedir.
Kullanılan ilaçlar baş dönmesi yapabileceği için hasta yaklaşık iki saat hastanede dinlendikten sonra taburcu edilebilir.
]]>
Sigvaris Varis Çorabı https://www.varis.gen.tr/sigvaris-varis-corabi.html Wed, 07 Nov 2018 10:47:25 +0000 Sigvaris varis çorabı; varis çorabı sadece varisler için kullanılmamalıdır. Eğer ki yolculuk yapıyorsanız yolculukta da kullanılabilir. Bunun nedeni ise; yolculukta ayaklar sarkıtıldığı için bacaklarda ve ayaklarda şi Sigvaris varis çorabı; varis çorabı sadece varisler için kullanılmamalıdır. Eğer ki yolculuk yapıyorsanız yolculukta da kullanılabilir. Bunun nedeni ise; yolculukta ayaklar sarkıtıldığı için bacaklarda ve ayaklarda şişmeler olmaktadır. Bunun yanı sıra ayaklarda ve bacaklarda ağrılarda oluşmaktadır.
Sigvaris varis çorabı; bacakları sıkı tuttuğu için ağrıları gidermektedir. Bacaklara baskı yaptığı için bacaklara göre tasarlanmaktadır. Bu yüzden bacağa göre tasarlanmış olanından seçmeye özen gösterilmelidir. Piyasada orijinal-ini bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora gidilmesi önerilir.  Bunun yanı sıra sigvaris varis çorabını doktorlarınıza danışmadan da giyilmemesi önerilmektedir. Eğer ki sürekli topuklu ayakkabılar ve oturarak çalıştınız bir işiniz varsa bunlardan kaynaklı da bacaklarda varis olmaktadır. 

Sigvaris varis çorabını iki tip kolay giyme aparatı vardır;
 • Jel aparatı
 • Tel aparatı
Bu aparatlar kolay giyilmesi için yapılmıştır. Çünkü sigvaris varis çoraplarının uç kısımları dar ve basınçlı yapılmaktadır. Giyilmesi biraz zor bir çoraptır. Bu neden ile bu aparatlar önerilmektedir. Günlük yaşantınızı da kolaylaştırmaktadır. Bu aparatlar sayesinde eğilmeden ve yorulmadan giyebileceğiniz ürünlerdir. Bu ürünler ayrıca çoraplarınızı yıpratmaz ve yırtmaz. Çok dayanıklı ve hafiftirler.
Aparatlar plastik malzemeden üretilmektedir. Bu ürünlerde çorap giyme ve çıkarma aparatları da bir aradadır. Sadece varis çorapları değil diğer tip çoraplar için de kullanılır. 

Sigvaris varis çorabı giyme aparatları şu şekilde kullanılır; çorap giyme aparatının iki parçası vardır. Anahtar biçiminde ki deliği yukarıya doğru olduğundan emin olmalısınız. Emin olduktan sonra bir kez birleştiğinde yapı güvenli olacaktır. Seyahat gibi nedenleriniz olmadığı sürece parçalarına ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Birleştirmek üzere olduğunuz çorap giyme aparatını tutunuz. Anahtar deliği biçiminde olan parçanın yukarıda olduğundan emin olun. Emin olduktan sonra çorabı çorap giyme aparatının ortasında ki boşluğa yerleştiriniz. Yerleştirildikten sonra çorap aparat boyunca uzanmalıdır ve çorabın parmak kısmı aşağıya doğru bakması gereklidir. İki parmağınızın yardımı ile çorap giyme aparatına geçirin. Çorap giyme aparatını tamamladıktan sonra aparatı yere koyunuz. Ayağınızı düz bir pozisyona getirin. Düz pozisyona getirdikten sonra aparata taktığınız çorabın içine yavaşça içine doğru itiniz. Ayağınız çok rahat ve kolay şekilde çoraba ayağınız geçecektir. Çorap giyme aparatının kauçuk bir kısmı vardır. Bu kısım aşağıya doğru bakacaktır dik pozisyonda. Ayağınızı çoraba doğru iyice ittikten sonra topuğunuz parmaklarınıza yukarıya doğru bakacak şekilde aşağıya doğru bastırdığınızda çorap istediğiniz şekilde olacaktır.

Sigvaris varis çorabını aparattan çıkarmak için; aparatın tutulan kısmını yere bırakınız. Yere bıraktıktan sonra ayağınızı çoraptan çıkarırken diğer ayağınızdan yardım alarak tutma kısmının üzerine basınız. Sigvaris varis çorabı aparatın üzerinde kalacaktır. Ayağınızla aparatın tutma kısmındaki yere basarsanız sigvaris varis çorabının olduğu yer yükselecektir. Yükseldiği için sigvaris varisi çorabı kolaylıkla aparatttan çıkacaktır.
]]>
Varise İyi Gelen Bitkiler https://www.varis.gen.tr/varise-iyi-gelen-bitkiler.html Wed, 07 Nov 2018 20:41:48 +0000 Varise iyi gelen bitkiler, aslında birçok kişinin merak ettiği bir durumdur. Özellikle 40 yaş ve sonrasındaki insanlarda meydana gelen varis problemlerinin farklı tedavi yöntemleri olsa bile aslında insanlar aynı zamanda bitkisel te Varise iyi gelen bitkiler, aslında birçok kişinin merak ettiği bir durumdur. Özellikle 40 yaş ve sonrasındaki insanlarda meydana gelen varis problemlerinin farklı tedavi yöntemleri olsa bile aslında insanlar aynı zamanda bitkisel tedavi yöntemlerini de kullanmak istemektedir. Yapılacak olan varis tedavisinde bitkilerin önemli bir yeri vardır. Özellikle düzenli olarak kullanılan bazı bitkiler varis probleminin azalmasına etki etmektedir. Varise iyi gelen bitkilerin farlı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Öyle ki bazı bitkiler varis bölgesine sürülerek tüketilse bile bazıları oral yollarla vücuda alınabilmektedir. Varise iyi gelen bitkilerden bazıları ülkemizde rahatlıkla bulunabilen bitkilerdir. 

Varise iyi gelen bitkilerin adı,

Rezene: Sadece varis probleminde değil, insan vücudunda başta stresten uzaklaşmak amacıyla tüketilen rezene bitkisi varise iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Direk olarak çay yapılarak tüketilen rezene bitkisi, düzenli bir şekilde tüketildiğinde an basıncının düzenlenmesine ve buna bağlı olarak oluşan damar hastalıklarının oluşmasına engel olmaktadır. Bu nedenle varis problemi olan insanların en az günde bir bardak rezene çayı tüketmeleri gerekmektedir. Rezene bitkisinin sağlamış olduğu fayda ise direk olarak içerisinde barındırmış olduğu "pektin" maddesidir. Bu madde damarları güçlendirerek genişlemelerini önlemektedir. 

At kestanesi: Günümüzde daha çok kullanılmayan ve atılan at kestaneleri, varis hastalığında önemli faydalar sağlamaktadır. At kestanesi içerisinde yüksek oranda bulunan bazı vitaminler ve mineraller damarların ciddi bir şekilde güçlenmesini sağlar. Bu şekilde varis hastalığıyla birlikte meydana gelen damar genişlemesi ve damar şişmesi sorunlarının önüne geçmektedir. Bu nedenle at kestanesini doğru bir şekilde kullanarak faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Sedef otu: Sedef otu, içerisinde çok yüksek miktarlarda uçucu yağ asitleri bulundurmaktadır. Bu yağ asitleri sayesinde insanlarda kanın pıhtılaşmasını engelleyerek varise iyi gelmektedir. Varis üzerindeki bu etkisi nedeniyle varise iyi gelen bitkiler arasında sedef otu da sayılabilir. 

Çoban çantası: Ülkemizde çok yaygın bir şekilde bulunmayan bu bitki varis hastalığının bir numaralı ilacı olarak bilinmektedir. Varis bölgelerinde bulunan damarların içerisindeki kanın pıhtılaşmaması için önemli etkiler yapar. Bu etkisi direk olarak kanı sulandırmasıyla gerçekleşmektedir. Eğer sizlerde varise iyi gelen bitkiler ile ilgileniyorsan bol bol çoban çantası bitkisi tüketmelisiniz. Fakat unutmayın ki bu bitkilerin düzenli olarak tüketilmesi etkilerin olumlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. 

Asma yaprağı: Herkes tarafından rahat bir şekilde bulunabilecek olan bu bitki tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışarak kanın sulanmasını sağlamaktadır. Bu şekilde damarlarda meydana gelen pıhtılaşma engellenir ve varis problemi biraz daha azaltılır. Böylece damarlardaki şişlikler ciddi bir seviyede azaltılır. 

Tavşan memesi bitkisi: Ülkemizde çok sık karşılaşılan bu bitki türü, direk olarak damarların güçlenmesini sağlar. Bu nedenle uzmanlar bu bitkiyi de varise iyi gelen bitkiler arasında saymışlardır. Düzenli olarak kullanılması durumunda damarlarda olumlu sonuçlara neden olarak insanlarda varis hastalığının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 
]]>
Gebelikte Varis https://www.varis.gen.tr/gebelikte-varis.html Thu, 08 Nov 2018 06:32:19 +0000 Gebelikte varis, cilde yakın toplardamarlarda meydana gelen genişlemeler varis oluşumuna yol açar. Varis genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen, görüntü bakımından oldukça can sıkıcı olan ve bazı durumlarda Gebelikte varis, cilde yakın toplardamarlarda meydana gelen genişlemeler varis oluşumuna yol açar. Varis genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen, görüntü bakımından oldukça can sıkıcı olan ve bazı durumlarda ağrıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Genişleme gerçekleşen damarlarda mor bir renk hakim olur. Gebelikte varis en fazla bacaklarda görülür. Nadir durumlarda vajinada da varis görülebilir. Hemoroidlerde bir tür varistir ve hemoroid sorunu gebelik döneminde oldukça fazla görülür. Hemoroid gebelikte varis problemini tetikleyen önemli durumlardan biridir. Gebelikte kan hacminin artması, progesteron hormonunun kasları gevşetmesi, rahmin büyümesi varis oluşumunu tetikleyebilir. Varis erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür ve gebelikte varis görülme olasılığı %3 artar ve tüm gebelerin yaklaşık %15'i varise maruz kalabilir.

Gebelikte bacaklarda meydana gelen varis annenin normal doğum yapmasını engellemez. Ancak vajina dışında görülen varislerde özellikle normal doğum dikişi atarken çok dikkatli olunmalıdır.

Gebelikte varis nedenleri nelerdir

Gebelikte varis birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gebelik hormonları nedeniyle toplardamar duvarlarında oluşan genleşme ve gerilmenin artması en yaygın nedendir. Bunun haricinde;

 • Gebelikte vücutta artan kan ve sıvı miktarı
 • Rahmin ve anne karnındaki bebeğin büyümesiyle leğen kemiğinde oluşan baskı
 • Bel kemiğinde eğrilik oluşması
 • Çoğul gebelikler nedeniyle vücutta basıncın artması
 • Gebelik döneminde fazla kilo alınması
 • Varisten korunmak için gerekli önlemlerin alınmaması gebelikte varis oluşumuna yol açabilir.

Gebelikte varis rahatsızlığın anne ve bebek üzerindeki etkileri

Varis oluşumuyla beraber bacak ve leğen kemiği yakınında bulunan toplardamarlarda kan göllenmesi artar ve bu durumda anne vücudu ve anne karnındaki bebeğe yeteri kadar kan akışı sağlanamaz. Annenin aniden ayağa kalkması gibi eylemlerinde baş dönmesi ya da bayılma hissi yaşanabilir. Bacaklarda oluşan çatlamalar annede ciddi derecede kramp oluşumuna yol açabilir. Varis tedavisi vaktinde yapılmadığında bacaklarda şişlikler artarak derin sistemlerde göllenme oranı artabilir. Bu durumda damar kalınlığı 1 santime kadar ulaşabilir. Varis rahatsızlığının ilerlemesi anne karnındaki bebeğin yatış pozisyonuna bağlı olarak ta değişebilir. Damarlarda oluşan aşırı genişleme hem anne hem de anne karnındaki bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir.

Gebelikte varis tedavisi

Gebelikte varis genellikle kısa süre içinde tedavi edilebilmektedir. Fakat bazı varislerin tedavisi oldukça zordur. Gebelikte meydana gelen varisler doğum yaptıktan sonraki 2-3. ayda hala devamlılığını koruyorsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Varisin akciğere teması mümkün olduğundan tedavisi oldukça önem taşır. Ayrıca anne adayı üzerinde oluşan psikolojik etkinin kalkması içinde gebelikte varis tedavisi önemlidir.

Varisin tedavisi için anne adayına varis çorabı ya da bazı ilaçlar reçete edilebilir. Hafif varisler için tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Hamilelik döneminde varis ameliyatı genellikle uygun görülmez.

]]>
Kasıkta Varis https://www.varis.gen.tr/kasikta-varis.html Thu, 08 Nov 2018 22:03:24 +0000 Kasıkta Varis: Vücudumuzun karın ve uyluk arasında bulunan bölgeye kasık denir. Karın bölgesinin altındaki kısımdır. Karın kısmından bacaklara doğru uzanır. Varis deri altında oluşan, gözle görülebilen veya parmak d Kasıkta Varis: Vücudumuzun karın ve uyluk arasında bulunan bölgeye kasık denir. Karın bölgesinin altındaki kısımdır. Karın kısmından bacaklara doğru uzanır. Varis deri altında oluşan, gözle görülebilen veya parmak dokunuşlarıyla hissedilen toplar damarların genişlemesiyle oluşur. Kasık kısmında görülen varislere de kasık varisi denir. Kasıkta varis sık görülen bir durumdur. Bayanların yüzde otuzdan fazlası karnın alt kısmında meydana gelen ağrıdan şikayetçi olurlar. Bu ağrılar yaşamın döneminde belirli döneminde meydana gelir. Bu ağrılar leğen kemiği, içinde ve kadınlık organı çevresinde, kasıkta ve apış arasında kanın göllenmesi ile karakterize oluşumudur. Kasık varisleri gebelikte oluştuğunda zaman içerisinde bacak iç ve arka yüzünde ilerleyerek varislerin artabileceği belirlenmiştir. Bu  durum karın alt bölümünde ağrı, kasıklarda ağırlık hissine ve baskıya sebep olur. Kanın damarda birikmesi ile damarların boyutları genişler. Genişledikçe yanlarında bulanan sinirlere  baskı yapar, baskı sonucu ağrılar oluşur.

Kasıkta Varis Belirtileri: 

Bayanların adet dönemlerinin ağrılı geçmesi kasıkta varis olduğuna dair işarettir. Oluşan sırt ağrıları, depresyon hissinin kuvvetlenmesi, anormal adet dönemi kasıkta varisin başlıca belirtileridir. Dış genital bölgesinde şişlik, cinsel birliktelik sırasında ağrı olması,karın bölgesinin alt taraflarına dokunulduğunda ağrı oluşması kasıkta varis belirtisidir. Karın altı bölgesinde oluşan ağrı künt özelliktedir. Ağrı belirli bir ritm yapmaz. Ağrılar zamanla artabilir. Çoğu zaman uzun süre ayakta kalındığında gün sonunda ve adet dönemi öncesinde ortaya çıktığı belirlenmiştir. Meydana gelen ağrılar hastanın kişilik ve sosyal hayatını etkileyecek şiddette olabilir. Kasıkta varis çoğunlukla ilerleyen gebelik döneminde meydana çıkar.

Kasıkta Varisin Tedavisi: 

Basınçlı çoraplar, ağırlığın ortadan kaldırılması ve venöz tonusu arttırıcı ilacın verilmesi konseratif yöntemlerle kasıkta varisin tedavisidir. Kasıkta varis düzeltici yöntemlerle de tedavi edilir. Cerrahi yöntem, skleroterapi, ısı-ışık veya lazer yada radyofrekans kullanılarak düzeltici yöntem uygulanır. Uygun tedavi için mutlaka doktora muayene olmalısınız.

İyi Günler.

]]>
İğneli Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/igneli-varis-tedavisi.html Fri, 09 Nov 2018 01:57:52 +0000 İğneli varis tedavisi, ilk olarak antikçağda Hippokrates tarafından yapılmıştır. Hippokrates, bakır bir telin varisli damarın içine sokarak ilk varis tedavisini ve sklerotherapi uygulamasını yapmıştır. 1945'te  ve Dr.Si İğneli varis tedavisi, ilk olarak antikçağda Hippokrates tarafından yapılmıştır. Hippokrates, bakır bir telin varisli damarın içine sokarak ilk varis tedavisini ve sklerotherapi uygulamasını yapmıştır. 1945'te  ve Dr.Sig ve Dr.Fegan'ın çalışmaları sonunda modern sklerotherapinin temellerini atmışlardır. Gelişen teknolojilerin tedavide kullanılmasıyla, günümüzdeki geniş uygulama alanına kavuşmuştur. Tedavinin amacı, izole olarak bozuk damarda fibrozis oluşturmak ve damarı vücut tarafından uzaklaştırmaktır.

İğneli varis tedavisi nasıl yapılır: 

Sklerotherapi metodunda damar içinden çalışılarak damarın en iç duvarını yapan hücrelerde sınırlı hasar oluşturulur ve basınç uygulanarak bu damarların birbirine yapışması sağlanır. Tedavi sonrası devre dışı kalmış varisli bozuk damar vücuttan atılır.Böylece bu damarların sağlam damarlar üstündeki yükünün azalmasıyla toplardamarlar daha verimli çalışır.

Skleroterapi, varis tedavisinde uzun yıllardır başarı ile kullanılıyor. Tedavinin temelini, çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı damar içine, damar cidarına hasar verici sklerozan madde enjekte edilmesi oluşturmaktadır. Sklerozan madde varis damarı cidarını tahrip etmekte ve yapılan baskıyla birlikte varisli damarın bütünlüğü kaybolmaktadır. Kullanılan ilaçlar yüksek konsantrasyonlu tuzlardan oluşmaktadır. İçine kan dolamadığı için kullanım dışı kalan varisli damarlar daha sonra beden tarafından yok edilmektedir.

Çok ince iğne kullanıldığından işlem fazla ağrı vermez. Varisli yerin genişliğine göre enjeksiyon adedi ve tedavi seansı değişir. Tedavi seanslar halinde yapılır, çünkü enjeksiyon sonucunu görmek ve kalan varisli damarlar tespit edilerek yeniden enjeksiyon yapılabilmesi bakımından belli bir süre beklenmesi gereklidir. Her seans enjeksiyon sayısına göre ortalama 15 ile 45 dakika kadar sürmektedir.

İğneli varis tedavisi sonrası 7 ile 10 gün arası basınçlı çorap kullanılır. Tedaviden sonra kişi hemen günlük hayatına döner. Eğer bu ince damarları besleyen daha büyük varisli damar varsa bu tedavi hiçbir netice vermez. Damar kaybolsa da kısa sürede hemen yakınında bir alandan tekrarlar. O sebeple önce deride bulunan varisleri tetikleyecek derinde bir kaynağın varlığı ultrason ile araştırılır, herhangi bir kaynak var ise ilk önce o kaynağa müdahele edilir. O kaynakta sorun çözüldükten sonra ciltte görülen kılcal damarlara müdahele edilir.

İğneli varis tedavisi sonrası oluşabilecek yan etkiler: 

Renk değişikliği yaklaşık bir yıl içinde geriler. Düzenli  özel destek kremler sürülmesiyle bu süre daha da kısaltılabilir. Bunun dışında yer yer morarmalar, geçici şişlik, ağrı, iğne yapılan bölgelerde hassasiyet, yanma, kaşıntı, yüzeysel ana damarlarda tromboflebit, siyak renk değişikliği, derin ventrombozu ve pıhtı atması gibi yan etkiler görülebilir. Rahatsız edici boyutlar için uygulamayı yapan hekime müracaat edilmelidir.


]]>
Varis Egzersizleri https://www.varis.gen.tr/varis-egzersizleri.html Fri, 09 Nov 2018 05:48:54 +0000 Varis egzersizleri, varis sorunu olan herkesin günlük hayatta yapabilecegi basit hareketlerdir. Varis, bacaklardaki toplardamar sisteminin iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Varis sorunu olan kişilerin kan dolaşımını artırmak i Varis egzersizleri, varis sorunu olan herkesin günlük hayatta yapabilecegi basit hareketlerdir. Varis, bacaklardaki toplardamar sisteminin iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Varis sorunu olan kişilerin kan dolaşımını artırmak için bacak kaslarını çalıştırmaları gerekir. Buda egzersizler ile mümkündür. Bacak egzersizleri ile bacak kasları çalışarak, kan dolaşımı hızlanacak ve varislere engel olacaktır. Yüzme, bisiklete binme, step, koşma, ip atlama varis için en etkili hareketlerdir. Tabi bunların hepsini içinde bulunduğunuz ortam itibari ile günün her anında yapmanız  mümkün olmayabilir. İşinizi kolaylaştırmak adına otururken, yatarken yapabileceğiniz varis egzersizlerini paylaşmak istiyoruz.

Varis Egzersizleri
 • Sırt üstü yere yatıp ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştirin. Ayaklarınızı yerden kaldırıp, bisiklet pedalı çevirir gibi dizlerinizi sıra ile göğsünüze doğru çekin.
 • Ayak parmaklarınızın üzerinde yürüyün. Bu yürüyüş bacak kaslarınızı harekete geçirecektir.
 • Yine aynı şekilde ayak topuklarınızın üzerinde yürüyün. Bu hareket ayak bileklerinizi güçlendirecek ve kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
 • Sırt üstü yere yatın. Ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştirin. Bacaklarınızın birini yukarıya doğru dik olacak şekilde kaldırın. Bir süre öyle durmaya çalışın. Daha sonra aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın. Yaptığınız bu varis egzersizi toplardamar sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.
 • Yere sırt üstü yatın. Bacaklarınızdan birini göğsünüze doğru çekip, ellerinizle alttan destekleyerek kıvırın. Ayak parmaklarınızı ileri ve geriye doğru gerdirin. Daha sonra aynı hareketi diğer bacağınız ile yapın. Bu pozisyonda bir kaç saniye bekleyin.
 • Ayakta dururken ayaklarınızı öne doğru gerdirerek, ayak uçlarınızı döndürün.
 • Vücudunuz dik olacak şekilde sandalyeye oturur gibi çömelin. Bu şekilde bir süre durmaya çalışın.
 • Yere sırt üstü yatın. Baldırlarınızın altına yüksek minder veya sandalye koyun. Ayak parmaklarınızı katlayıp, zorlayarak açabildiğiniz kadar açmaya çalışın. Bu hareketi bir dakika boyunca yapın.
 • Sandalyeye oturun ve bacaklarınızı yerden yukarı kaldırarak, ayaklarınızı saat yönünde çevirin. Bu hareketi yaklaşık bir dakika yapın.
 • İki dizinizin üzerinde, vücudunuz dik olacak şekilde durun. Bir dizinizi sabit tutarken diğer dizinizi arkaya doğru kıvırın.
Bütün bu varis egzersizlerini yaparken yavaş olmalı ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Varis https://www.varis.gen.tr/ibrahim-saracoglu-varis.html Fri, 09 Nov 2018 12:29:37 +0000 İbrahim Saraçoğlu varis, bacaklarda derinin altındaki yüzeysel toplardamarların genişlemesine varis denir. Toplardamarın bozulması ve kanın katılaşarak kan dolaşımının bozulması sonucunda, toplardamarın şişmesi şeklinde v İbrahim Saraçoğlu varis, bacaklarda derinin altındaki yüzeysel toplardamarların genişlemesine varis denir. Toplardamarın bozulması ve kanın katılaşarak kan dolaşımının bozulması sonucunda, toplardamarın şişmesi şeklinde varis oluşur. Varis bacaklarda örümcek ağı gibi morlu, yeşilimsi damarlar olarak görünür. Varis hormonal sebeplere bağlı olarak kadınlarda daha çok görülür. Özellikle gebelik döneminde vücut ağırlığının artması ile görülme sıklığı fazlalaşır.  Varis sorunu ilk olarak kılcal halde ortaya çıkar ancak zamanla daha belirgin hale gelir. Varisli olan bölgelerde kanamalar başladığında bu hastalıkta son safhaya gelinmiş demektir. Ayrıca bacaklarda yaralar ve en kötüsü de varis ülseri oluşmasıdır. Bu nedenden dolayı tedavisi zamanında yapılmalıdır. Başlangıç aşamasında olan varislerde İbrahim Saraçoğlu varis kürü iyi gelecektir. Ağrıyı azaltarak, bacaklarınızın güzel görünmesini sağlayacaktır.

İbrahim Saraçoğlu varis kürü:

Malzemeler:
 • 2 litre saf zeytinyağı
 • 20 adet at kestanesi
Hazırlanışı: 20 adet at kestanesini blenderden geçirip, toz haline getirin. Toz halindeki at kestanesini yağın içine koyarak, bir hafta bekletin. Bu karışımı varisli olan bölgeye aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak uygulayın.


]]>
Ayakta Varis https://www.varis.gen.tr/ayakta-varis.html Fri, 09 Nov 2018 22:07:36 +0000 Ayakta varis; Varis hastalığı sadece kozmetik yani görsel bir sağlık sorunu değildir. Varis bir toplar damar genişleme hastalığıdır. Ayaklardaki varis ağrı,ağırlık hissi yanma yorgunluk, ayaklarda şişik, gece krampları ve v Ayakta varis; Varis hastalığı sadece kozmetik yani görsel bir sağlık sorunu değildir. Varis bir toplar damar genişleme hastalığıdır. Ayaklardaki varis ağrı,ağırlık hissi yanma yorgunluk, ayaklarda şişik, gece krampları ve varis damarlarında pıhtı oluşmasına yol açan ve yıllarca devam eden uzun süreliler de ayakta yaralara neden olan çok ciddi ve gerçek bir hastalıktır. Birçok kişide ilk yıllarında hiçbir şikayet belirtisi göstermese de, hastalığın en önemli unsuru yaşam kalitesini düşürmesidir. Ayakta varis hastalığı olan kişilerde ayaklarda belirgin sorunlar oluşmasına neden olur. Büyük varislerde kılcal venler etkilenirken, orta büyüklükteki varislerde ise daha hafif şiddette yakınmalar oluşur. Ayakta varis hastalığı bazı insanlarda hiç bir belirti oluşturmazken bazılarında ise çok ciddi yakınmalar meydana getirir. Kişilerde oluşan her varis aynı yakınmalar oluşturmaz. Asıl sorun ve dert yaratan varisler büyük varislerdir. Diğer varis çeşitleri olan orta ve kılcal boy varisleri genellikle ya hiç şikayet oluşturmaz yada hafif kaşıntı ve yanmalar meydana getirir.

Ayakta varisin belirtileri;
 • Varis damarında ağrı: Varisin olduğu damarlar bazen ağrı yapabilmektedir. Özellikle de kadınlarda ayak varisi olduğunda adet öncesinde veya adet döneminde belirgin şekilde ağrılar meydana getirebilir. 
 • Ağrı: En sık karşımıza çıkan yakınmaların başında gelir. Genellikle bu tür ayak varisleri tüm bacağı etkileyen yada bazen dize kadar olan kısımlarda ağrının şiddetini arttırmaktadır. Ayaklarda oluşan ağrı eğer tek bir noktada ise genellikle varisten kaynaklanan bir ağrı değildir. Bu tür ağrılar ancak yürüyüş egzersizi gibi pratik hareketler ile rahatlatılabilmektedir. 
 • Ayak şişliği: Özellikle ayak bileğinin olduğu yerde görülürler. Diz ve dizin yukarılarında çok da fazla görülen bir şişlik oluşmaz. Ayrıca ayakta variste ayağın genelinde bir şişlik göze çarpar. 
 • Bunların dışında ayrıca diğer belirtileri; yorgunluk, yanma ve sıcaklık hissi, ayaklarda ağırlık hissi, bacaklara giren kramplar, kaşıntı, uyuşma gibi belirtileride vardır. 
Ayrıca bu belirtilerin ayakta varis şikayetinden kaynaklandığını belirleyen tetkiklerde vardır. Ayakta varisin olduğunu belirleyen şikayetlerin başında sabah uyandığınızda az olan ama gün içerisinde zaman geçtikçe ilerleyen ağrılar şeklinde kendini göstermesidir. Hastada yakınmalar ayakta variste dizlerin altı kısmında ve ayakların kendisinde görülür. Akşam saatleri geldiğinde şiddetlenen ağrıların giderilmesi için ayakların havada olacak şekilde dinlendirilmesi ve varis çorabı giyerek yapılan denemelerde ağrıların hafiflemesi genel olarak ayakta varis olduğunun bir nevi ispatı gibidir. Ayrıca yürüdüğünüzde bu varis ağrıları hafiflemeye başlayarak rahatlatılırken sürekli oturma veya sabit kalmada ise ağrı şiddetlenerek devam eder. 

Ayakta varisin teşhisi ve tedavisi;

Ayakta varis genç insanlarda özellikle kadınlarda dışarıdan pek belli olmasa da bu yakınmaların hepsi görülebilmektedir. Ayakta yapılan bir renkli ultrason ile bakılarak varisin teşhisi konulabilmektedir. Varis tedavilerinde varis çoraplarının halen çok büyük bir etkisi vardır. Ayrıca ailede varis olan kişiler var ise günlük yaşam içerisinde insanların düşük basınçlı varis çorabı kullanılması olma riskinde azalmalar meydana getirir. Varis tedavilerinde çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Artık yaralara dönüşen ilerlemiş vakıalarda tedavi karmaşık bir yapıya sahiptir. Yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın aileden gelen irsi bir durum söz konusu ise yeniden oluşma riski her zaman vardır ve genelliklede olur. Bunların dışında ayrıca lazer ve köpük yöntemi denilen en son tedavi yöntemleri son dönemlerde en sık kullanılan tedavi yöntemleridir. Sağlıkla kalın. 

]]>
İç Varis Ameliyatı https://www.varis.gen.tr/ic-varis-ameliyati.html Sat, 10 Nov 2018 21:38:33 +0000 İç varis ameliyatı: İç varis venöz yetmezliği olarak da bilinmektedir. Toplardamar, bacaklardaki oksijen miktarını azaltmış olan kanı kalbe taşıyan damarlar olarak bilinir. Ayakta dururken kanın bacaktan kalbe toplanmasını İç varis ameliyatı: İç varis venöz yetmezliği olarak da bilinmektedir. Toplardamar, bacaklardaki oksijen miktarını azaltmış olan kanı kalbe taşıyan damarlar olarak bilinir. Ayakta dururken kanın bacaktan kalbe toplanmasını baldır ile ayaktaki adele yardımıyla gerçekleşmektedir. Çeşitli hastalıkların etkisi ve yaşın ilerlemesiyle toplardamarın zayıflamaya başlar. Toplardamarlar zayıfladıkça gevşemeye kanı kalbe iletme görevinin bozulmasına ve kanın bacaklarda birikmesine sebebiyet verir. Toplardamar içerisindeki basıncın artması sonucunda varislere şişme ve derilerin değişmesi ile yaralara neden olmaktadır. Toplardamarlar kalbe doğru açılan kapaklara engel olmaktadır. Toplardamardaki  kapağın bozulması ile kanın yukarıda tutamaması ile aşağı doğru akmasını sağlar ve böylelikle ayaktaki kanın devamlı birikmesine ve buna bağlı olarak iç varise yani kronik venöz yetmezliği meydana gelir.

İç varis ameliyatı nasıl olur

İç varis ameliyatı için iç varis belirtileri gösteren kişilerde uzman, muayeneden sonra doppler ve gerekirse karnındaki toplar damar görüntüleme yönelik inceleme yapar. Toplardamarının bozulması ile ters yönde akım toplar. Damarda oluşan kapanıklık ya da darlık bazen de bu duruma hepsinin olduğu tespit edilebilir. En temel sorun ne ise onu üzerine tedavi edilir. Ameliyatta en temel amaç kişinin hayatını rahat ettirecek bir şekilde düzenlenmelidir. Varis hastalığı kesin olarak belirlenmişse kesin ve kalıcı tedavi mümkündür. İç varis ameliyatında  yüzeysel toplardamar kapak rahatsızlığından kaynaklanıyorsa bu damar ameliyat ile ortadan kaldırılarak tedavi edilir. Bu durum varisden daha ağır bir durumu oluşturur. Bu sorunun kapakları bozuk olan ve kanı aşağıda gitmesini engelleyemeyen toplardamarın ortadan kaldırılmasını gerektirir. Bu sayede kan sağlıklı damarlarda yukarı doğru giderek kalbe ulaşır ve ayakta birikme yapmaz.

Hastalarda iç varisin gelişimi engellenmelidir. Engellenen varis bacakta oluşan yakınmaların azalması sonradan meydana gelebilecek sorunların önlenmesi için tedaviler uygulanır. Bu tedavilerde öncelikle kanın pıhtılaşmasını önleyecek antikoagulan tedavi ile varis çorabının kullanılması gerekir. Ayrıca pırt eritici ilaçlar verilerek tedavi yapılabilir. Tıkanmış damarlar içerisinde özel bir pırtı eritecek ilaç verilmesi cerrahi yada kateder olarak pırtının çıkartılması yoluyla yapılabilir. Damarda tıkanık oluşumuna engel olmak için anjio ve stant uygulamalarına başvurulabilir.

İç varis ameliyatından sonra hastaların neredeyse tümünde elastik kompresyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide bacakların elastik bandaj ile kapatılması ya da varis çorabı gibi dışarıdan baskı sağlayan metotlarla toplardamar dışardan desteklenir. Ameliyattan önce teşhis edilen iç varis hastalığına sahip olan kişiler bacaklarını yüksek kaldırmalı, düz yatmak ya da oturmak yerine yatarken dizleri kalp düzeyini kaldıracak şekilde yatılması bacaklardaki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Ayakta durmak, oturmak, yürümek, hareket etmek kanın ayakta çoğalmasını engellemeye çalıştırıcı egzersizler düzenli bir şekilde devam edilerek ameliyattan sonra da buna bu hareketlerim yapılması elzemdir.

]]>
Varis Neden Olur https://www.varis.gen.tr/varis-neden-olur.html Sun, 11 Nov 2018 20:24:30 +0000 Varis neden olur, Varis erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan atardamar genişlemesi olarak tanımlanan bir problemdir. Özellikle bacaklarda rastlanan derinin hemen altında bulunan toplar damarların genişlemesi sonucu oluşan b Varis neden olur, Varis erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan atardamar genişlemesi olarak tanımlanan bir problemdir. Özellikle bacaklarda rastlanan derinin hemen altında bulunan toplar damarların genişlemesi sonucu oluşan bu problem zaman içerisinde bir çok sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Bacaklarda var olan toplardamarlar, temiz olmayan kirli kanı yer çekiminin ters yönünde temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damar olarak bilinmektedir. Toplardamarların içinde yukarı doğru akım sağlanabilmesini kolaylaştıran ve kanın aşağı doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar bulunmaktadır. Kişide bacak kaslarının çalışması ve bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak kan yukarı ilerler. Fakat bu kapaklarda her hangi bir hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturulması ile yüzeysel olarak damarlarda varisler oluşmaktadır. Kişinin ayakta uzun süre hareketsiz olarak kalması varis oluşumlarında en büyük etkenlerden biri olarak bilinmektedir. Bir başka etken ise kadınlarda fazla kilo problemidir. Fazla kilo sorunu yaşayan bir çok kadında varis şikayetleri oluşmakta ve varis hastalığının belirtileri hastaya bir çok sorun yaşatmaktadır. Kişide çeşitli nedenlerle var olan varis oluşumları yaşam kalitesini etkileyen, kişinin günlük hayatındaki hareketliliğini kısıtlayan bir hastalıktır. 

Ülkemizde %20 ve %40 oranı arasında bir kitle bu hastalığın vermiş olduğu sıkıntılara maruz kalmaktadır. Önemli bir halk sorunu olarak adlandırılan varis oluşumları kişinin gün içerisinde bacak ağrıları yaşamasına, daha çabuk yorulmasına ve ağırlık hissi vücutta oluşmasına neden olmaktadır. Yeni varis oluşumlarında veya varis hastalığı yaşayan kişilerin semptomları rahatlatmak için kişinin gün içerisinde rahatlamak için oturmak ve bacaklarını yukarı doğru kaldırma isteği görülebilir. Kişilerde gözle görülür varisler henüz başlamamış olsa da bu şikayetler kişide gözlemlenebilir. Deriden dışarı doğru çıkan ve dışarıdan belirgin bir şekilde görülen, çapları 4-15 mm arasında değişen varislere büyük varisler denmektedir. Deriden hafif çıkıntı yapan büyük varislere oranlara daha az belirginliğe sahip olan varislere orta boy varis denmektedir. Rengi yeşildir. Çapları ise 2-4 mm arasında değişmektedir.Deriden çıkıntı yapmayan çok az bir belirginliğe sahip olan varislere kılcal varis denmektedir. Çapları 1-2 mm den küçük olan kırmızı ve mor renge sahip olan varislerdir. Vücutta oluşan kılcal varislerde bile kişi ihmal etmeden hastaneye giderek tedavi olmalıdır. Tedavi edilmediğinde ve ihmal edildiğinde ise varis ilerleyerek pıhtı oluşumlarına neden olmaktadır. Ciddi varis hastalığı yaşayan insanlarda deri renk değiştirebilir ve yaralar oluşabilir. Toplumda 60 yaş üstü varis hastalarında %1 oranında yara oluşumlarına rastlanmaktadır. Toplardamarda ki kapakların hasar görmesi veya aşağı yönlü basınç artışı farklı büyüklüklerde ve boyutlarda varisler oluşturmaktadır

Varisin neden olur
 • Kişilerin mesleği veya ortamı gereği hareketsiz bir şekilde saatlerce ayakta kalması
 • Kişinin fazla kilolarının bulunması ve damarlara aşırı yük binmesi
 • İlerleyen yaş nedeni ile bacakların hareketsiz kalması
 • Genetik faktörler ve kişinin daha önceden de varis tedavisi olmuş olması yani kişinin varis oluşumlarına yatkın bir vücudu olması
 • Kadınlarda doğum yapmış olmak vücutta varis oluşumlarını tetiklemektedir.


]]>
Varis Patlaması https://www.varis.gen.tr/varis-patlamasi.html Mon, 12 Nov 2018 03:37:54 +0000 Varis Patlaması, Varisli damar uzayan, genişleyen ve ağrıyanı damarlara verilen genel addır. Damar duvarında yer alan hücrelerin genişlemesi ya da damar irileşmesinin yaşanması damarlarda ağrılara ve bir takım uzamalara n Varis Patlaması, Varisli damar uzayan, genişleyen ve ağrıyanı damarlara verilen genel addır. Damar duvarında yer alan hücrelerin genişlemesi ya da damar irileşmesinin yaşanması damarlarda ağrılara ve bir takım uzamalara neden olmaktadır. Damar yapılarının alt ve üst ucu sabit olması sebebi ile yaşanan uzamalar ağrıların artmasına yol açar. Bu durum ise beraberinde varis patlaması olayına yol açmaktadır. Varis patlaması durumu pek sık rastlanan bir sorun değildir. Fakat bu sorunla karşılaşıldığı zaman hasta ile yakınları ister istemez aşırı düzeyde paniğe kapılmaktadır. Ancak bu kadarda büyütülmesi gereken bir durum ortada bulunmamaktadır. Ancak genelde insanların bu konuda bilinçsiz olması sebebiyle yanlış bir takım yaklaşımların olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum beraberinde şiddetin daha da artacağına ve hastanın daha çok acı çekmesine yol açmaktadır. Bu yüzden de varis patlaması sorununa karşı neler yapılması gerektiğini bilinmesi gerekir.

Varis patlaması durumunda meydana gelen kanama olayı iki şekilde meydana gelmektedir. Bunlardan birincisi deri altında oluşan kanamalar, bir diğeri de vücudun dışına taşan patlamalardır.

Deri Altında Yaşanan Kanama ve Varis Patlaması

Varis patlamalarında yaşanan kanama olayın derinin altında meydana gelebilir. Deri altında meydana gelen kanama olayı da belirli bir süre geçtikten sonra ise durmaya başlar. Zira artık kananın akacağı bir yer bulunmamaktadır. Hematom adı verilen kanın pıhtılanması durumu gözlemlenir ve kanama durur. Bu durum ise beraberinde varis patlamasının olduğu bölgede bir takım şişlikler ve morlukların oluşmasına neden olur. Beden ise burada biriken kan pıhtısını zaman içinde alıp götürür. Ardından ise bu kan yeniden kan yapımı için hammadde olarak kullanılmaya başlar.

Vücut Dışında Yaşanan Kanama ve Varis Patlaması

Varis patlamasının yaşandığı bölgede yer alan derinin çok ince bir yapıya sahip olması derinin yırtılmasına neden olur. Bu durumda da kan vücudun dışına akmaya başlar. Bu durum en çok rastlanılan varis patlaması olayıdır. Bu olayın gerçekleşmesi ile birlikte akan kanın durdurulması oldukça uzun bir zaman alır. Bu durum kendiliğinden ya da yaşanan basit bir travma nedeniyle meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü çok dikkatli olunması gerekir.

Varis Patlamasının Durdurulması

Patlayan varisli bölge için akan kanı durdurmak adına yumuşak bir kağıt havlu ya da gaz bezi yardımı ile 5 dakika boyunca beklemek yararlı olacaktır. Çok fazla kan aksa bile belirli bir süre sonra kanama duracaktır.

Varis Patlamasının Tedavisi

Varis patlamalarını için bir takım ilaçlar ve merhemler kullanarak kanamayı durdurmak mümkündür. Ancak kesin çözüm yolu isteyenlerin ameliyat olmaları gerekmektedir. Bunun için de uzman bir destek alması gerekmektedir.

]]>
Yüzde Varis https://www.varis.gen.tr/yuzde-varis.html Mon, 12 Nov 2018 12:47:59 +0000 Yüzde Varis, yüzdeki kılcal damar çatlaması (yüzde varis) deriye yakın kısımlardaki damar çatlamaların gözle görülür bir hal almasıdır. Özellikle de burun, yanak ve çene bölgesinde gözlemlenir. Yüzde varis Yüzde Varis, yüzdeki kılcal damar çatlaması (yüzde varis) deriye yakın kısımlardaki damar çatlamaların gözle görülür bir hal almasıdır. Özellikle de burun, yanak ve çene bölgesinde gözlemlenir. Yüzde varis toplumda %15 oranında karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu oranın %2 'sini çocuklar oluşturmaktadır.

Yüzde varis kimlerde görülür
Açık tenli, hassas cilt yapısına sahip, aşırı östrojen, alkol ve kortizon kullanımında, güneş ışınlarının oluşturduğu hasarlarla, metabolik ve romatizmal hastalıkları olan ve genetik yapılarında bu rahatsızlığın olduğu kişilerde görülen bir hastalıktır.

Yüzde varis tedavi yöntemleri 
Eski tedavi yöntemlerinden (yan etkileri: iz kalması ve tamamen geçmemesi gibi) uzaklaşılan bu günlerde lazer ve ışık tedavisiyle hastalığın getirdiği şikayetlerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Bu tedavi yöntemi şikayetin oranına göre seanslar halinde uygulanır. Lazer veya ışık tedavisinden sonra hafif ödem, kızarıklık gibi geçici şikayetler söz konusu olabilir. Güneş koruyucu kremler, şapka kullanma ve gölgede kalma şartları oluşturulduğunda başarılı sonuçlar alınabilir.
Alternatif tıp yöntemleriyle de yüzdeki varislerden kurtulmak mümkün olmaktadır (Doktorunuzun bilgisi dahilinde). Öncelikle biraz zencefil özünü E vitaminiyle karıştırarak cildimize uygulayabiliriz.Sarımsağı ezdikten sonra her gün çiğ olarak tüketerek içindeki iltihap çözücü özelliğinden yararlanabiliriz.Ayrıca sarı kantaron yağını varisli bölgelere uyguladığımızda çok iyi neticeler alabiliriz.
]]>
Erkeklerde Varis https://www.varis.gen.tr/erkeklerde-varis.html Mon, 12 Nov 2018 19:53:54 +0000 Erkeklerde Varis, Normal bir damarda kan kalbe doğru hareket eder. Varis olan damarlar da ise damar kapakçıkları düzgün bir şekilde çalışmaz. Düzgün çalışmadığından dolayı da kan damarın içinde birikmeye başlar. Bu Erkeklerde Varis, Normal bir damarda kan kalbe doğru hareket eder. Varis olan damarlar da ise damar kapakçıkları düzgün bir şekilde çalışmaz. Düzgün çalışmadığından dolayı da kan damarın içinde birikmeye başlar. Bu kanın birikmesinden dolayı da damar şişer ve cilt yüzeyinde görünür bir duruma gelir. Varis rahatsızlığı, çoğunlukla bacaklarda ortaya çıkar ancak vücudun diğer yerlerinde de oluşup görülebilir.

Erkeklerde Varis Neden Artar

Erkeklerde varis rahatsızlığının artmasının sebebi yürüyüş yapmanın az olmasından ve spor yapmanın az yapılması sebeplerinden dolayıdır. Erkeklerin evinden işine giderken en fazla otobüse, arabaya veya toplu taşıma araçlarına kadar yürümesinden dolayı fazla şekilde erkeklerde varis rahatsızlığı görülmektedir.  Erkeklerde varis rahatsızlığının en önemli nedeni de düzensiz yemek yeme alışkanlıklarının artış göstermesinden dolayı kilo almasıdır. Erkeklerin iş alanların da eskisine göre daha fazla oturarak veya hareketsiz kalarak çalıştığından dolayı kilo alırlar. Bu nedenden dolayı da erkeklerde varis rahatsızlığının artığı görülür.

Erkeklerde Varisi Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 • Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmayınız.
 • Çalışma ortamında uzun süre ayakta da çalışsanız, oturarak da çalışsanız fazla hareketsiz bir şekilde kalmayınız.
 • Bol bol su içiniz ve fast food yiyeceklerden kaçınınız.
 • Ağır şeyler kaldırmayınız.
 • Çok dar olan pantolon giymeyiniz.
 • Aşırı sıcak olan su ile banyo yapmayınız.
 • Günlük düzenli bir şekilde yürüyüş ve spor yapınız.
 • Yüksek topuklu ayakkabı giyinmeyiniz.
 • Kilo almamaya çalışınız.

Erkeklerde Varis Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde son 10 yıla kadar en çok bilinen yöntem geniş ve kıvrımlı olan damarların ameliyat edilmesiydi. Ama şu an erkeklerde varis olan damara lazerle girip yakarak damarı devre dışı bırakıyorlar. Bir diğer yöntemde köpükle tedavi yapılıyor. Bu köpük tedavisi iğneyle varis olan damarın içine girip ilaçla damarı yakma işlemine denir. Köpük ad verilen kimyasal sıvı yakıcı bir ilaçtır. Erkeklerde varis olan damarın içine verildiği zaman damarı yakar. Bu köpükle tedavi yöntemine sklerozan tedavi de denilmektedir. Bu tedavi yöntemi ağrısız ve çok kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Bu tedaviyi yaptırdıktan sonra tasta hemen ayağa kalkarak günlük yaşamına devam edebilir.


 

]]>
Varis Bacak Ağrısı https://www.varis.gen.tr/varis-bacak-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 20:59:38 +0000 Varis Bacak Ağrısı: Varis genellikle bacaklarda bulunan toplardamarların fonksiyon bozuklukları sonucu genişlemesine ve kıvrımlı bir hal almasına denmektedir. Varis yüzeysel olduğu gibi derinliklerde de meydana gelebilir ve bu Varis Bacak Ağrısı: Varis genellikle bacaklarda bulunan toplardamarların fonksiyon bozuklukları sonucu genişlemesine ve kıvrımlı bir hal almasına denmektedir. Varis yüzeysel olduğu gibi derinliklerde de meydana gelebilir ve bu durum bir toplardamar hastalığı olarak bilinmektedir. Varis birçok insanlarda sıkça görülmekte bazen yaşam kalitesini bozacak kadar bacaklarda ağrı, yorgunluk, kramp, yanma hissi, ayak bileklerinde şişlik gibi yakınmalara yol açmaktadır. Varis çok kötü hastalık olmasa da insanın yaşam kalitesini bozmasıyla kendini belirtir, kan akışının yönünü değiştirerek yüzeye çıkmasını sağlar ve bacaklarda mor renkli veya mavimsi şekilleri bozuk eğri, büğrü damarlar ile görüntü bozukluğu yapar. Bacaklarda oluşan varislerin en önemli belirtileri bacaklarda oluşan ağrıdır, varis tedavisinden sonra bacak ağrılarında iyileşme görülür ve tamamen düzelme olur.

Varis Ne Tür Bacak Ağrısı Yapar: Varis bacak ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Varisin en sık meydana getirdiği rahatsızlık ve belirtisi bacak ağrısıdır. Fakat her varis olan bacakta ağrı olmayabilir. Her bacak ağrısı da varis var demek değildir, örneğin bir diz kireçlenmesi nedeni ile ağrıyan bacakta variste olabilir bu demek değil ki ağrıyı varis yapıyor. Peki, bacağın varis nedeni veya başka nedenden dolayımı ağrıdığını nasıl anlarız.

Varise Bacak Ağrısı Nasıl Anlaşılır: Varise bağlı ağrıyı anlamanın kolay yolları vardır.

 • Varisin neden olduğu bacak ağrısı sabahları az olur, ilerleyen saatlerde ise ağrı gittikçe artmaktadır.
 • Varisin neden olduğu ağrı genelde bacağın diz altında görülür.
 • Bacak ağrısı nedeni ile akşam eve gidildiğinde bacaklarda yükseğe kaldırma ihtiyacı duyulur.
 • Bacağı yükseğe kaldırmak bacak ağrısını rahatlar.
 • Varis nedeni ile ağrıyan bacağa varis çorabı giyildiğinde bacaklarda ağrı hafifler veya hiç ağrı kalmaz.
 • Varis ağrısı sıcak havalarda daha çok olur, soğuk havalarda ise daha az görülmektedir.
 • Varise bağlı oluşan bacak ağrıları yürüyüş yapıldığında azalır, uzun süreli ayakta kalmak veya devamlı oturmak, hareketsizlik ile ağrılar artmaya başlar.

Eğer ki bacaklarda oluşan şikayetler bu yazdıklarımıza uyuyorsa ve bacaklarda varis varsa bir sağlık kuruluşuna giderek varis tedavisi olunmalıdır. Varis tedavisi hem bacak da görünen varislerin düzelmesini sağlayacaktır hem de şikayetlerin azalmasını sağlayacak veya tamamen iyileştirecektir. Yapılan varis tedavisi varisi olan kişinin yaşam kalitesinin artmasını sağlayan bir tedavidir.

Varis Tedavisi: Günümüzde varis tedavisi gelişmiş yöntemlerle çok daha kolay olmaktadır. Büyük ve orta boy varisler tamamen kesin olarak tedavi edilmektedir. Varislerin tedavi edilmesi ile bacaklarda oluşan ağrılardan da kurtulmuş olunmaktadır. Varis tedavisi en doğru tanıyı koymak için ayakta renkli ultrason çekilerek yapılır. Varis tedavisi ağrılı bir tedavi olduğu için hastanın isteğine bağlı modern ağrı kesici yöntemlerle veya uyutularak tedavi edilir.

]]>
At Kestanesi Varis https://www.varis.gen.tr/at-kestanesi-varis.html Tue, 13 Nov 2018 03:49:17 +0000 At kestanesi varis: At kestanesinin anavatanı balkan yarımadasıdır. Ağacının boyu 20-30 metreye kadar uzayabilmektedir. Yuvarlak görünümlü bir ağaçtır. Işığı çok gören yerlerde yetişen kestane ağacı, yaz ayla At kestanesi varis: At kestanesinin anavatanı balkan yarımadasıdır. Ağacının boyu 20-30 metreye kadar uzayabilmektedir. Yuvarlak görünümlü bir ağaçtır. Işığı çok gören yerlerde yetişen kestane ağacı, yaz aylarında salkımlı beyaz renkte çiçekler açar. Meyvesi olgunlaştığında, yaklaşık olarak üç-dört cm ölçüsünde çok dikenli bir görünüme sahiptir. Çok faydalı olan at kestanesi, vücut için mucizevi bir tesir yaratmaktadır. Ağrı kesici ve hücre tazeleyici özelliğe sahip olan at kestanesi, özellikle bacaklarda görülen varislerin tedavisinde  büyük rol oynar. Bunların yanında at kestanesi, bronşite, romatizma hastalıklarına, safra kesesi rahatsızlıklarına, sindirim bozukluklarına çok iyi gelir.

At kestanesi varis,  at kestanesi yağı, son günlerde kozmetik ürünlerinde oldukça sık kullanılmaktadır. At kestanesinin yağı,  at kestanesi solüsyonu ve kremi olarak üretilmektedir. Bu ürünlerin saymakla bitmeyen yararı olduğu tespit edilmiştir. At kestanesi yağı özellikle, güneş lekelerine ve cilt hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Yaşlılığa bağlı cilt lekeleri ve kırışıklıklarını da engelleyen kestane yağı, özellikle en çok varis tedavisinde kullanılmaktadır. Varisli olan bölgeye at kestanesi yağı, sürülerek masaj yapılmalıdır. Ve bu uygulama günde 2  defa tekrarlanmalıdır. belli bir süre sonra  varis ağrılarını yok olduğunu göreceksiniz. Kesinlikle yenmemelidir. İlk yapılması gereken iş at kestanelerini kurutulması gerekmektedir. Kurutulan at kestanesi bir kabın içinde dövülerek toz haline getirilmelidir.hazırlanan toz su bardağı suyun içine  içine 1-2 çay kaşığı atılarak günde 2-3 defa tüketilmesi uygundur. Bu uygulama varis olan bacaklardaki kılcal damarların yenilenmesine yardımcı olacağından, belirli bir iyileşme görülecektir. Aynı şekilde küçük parçacıklar halinde kıyılan tohumlarında yarım litre suda kaynatarak elde ettiğiniz suyunu yine su bardağı ölçüsünde tüketebilir. At kestanesi denince en çokta damarsal hastalıkların tedavisinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu tedavilerde  en çok Hemoroit ve Varis hastalığı ön plana çıkmaktadır.  At kestanesi varis şikayetlerini rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.  Varis hastalığının sebep olduğu ağrı, ödem, kramp gibi şikayetleri tedavi ettiği bilinmektedir. Tabii ki ağrı, kramp ve şişlik gibi sorunların ortadan kalkması  oldukça önemlidir.  Şikayetlerden kurtulmak için at kestanesi özünü yada  içerdiği tabletlerde kullanmak gereklidir.

]]>
Varis Yaraları https://www.varis.gen.tr/varis-yaralari.html Tue, 13 Nov 2018 22:59:41 +0000 Varis yaraları, bir diğer adına varis ülseri denir. Varis yaraları toplardamarlardaki kanın ters yöne akmasına bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklığının zamanla damara uyguladığı basınçla deri bütünlüğünün bo Varis yaraları, bir diğer adına varis ülseri denir. Varis yaraları toplardamarlardaki kanın ters yöne akmasına bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklığının zamanla damara uyguladığı basınçla deri bütünlüğünün bozulmasıdır. Eğer erken teşhis edilmezse tedavisi uzun zaman alır. İlk başlarda basit gibi görünen hastalık, ilerleyen zamanlarda kendini özellikle geceleri ağrı, kramp, kaşıntı ve kanama olarak iyice belli eder. Varis yaralarının meydana gelme sebebi ise hafife alınıp, tedaviye başvurulmamasıdır. Tedavi edilmeyen varisler zamanla yaraya dönüşür. Ciddiye alınmayan varisler kaşıntı, ağrı, kramp ile kalmayıp, bir süre sonra deride renk değişimine sebep olmaktadır. Renk değişiminden sonrası ise kanamalardır. Yani bacağın yara olmasıdır. Bu yaralar özellikle bilek bölümlerinde daha çok görülür. Yeşilimsi veya kırmızımsı ve akıntılıdır. Varis yaralarında erken teşhis çok önemlidir. Erken tanı konulduğu taktirde 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız tedavi ile sağlığınıza kavuşmak mümkün iken, tedavi edilmeyen varislerin yaraya dönüşmesi ile iyileşme süreci çok uzayacaktır.

Varis Yaralarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Gün içinde uzanarak bacak yarım saat yukarı kaldırılmalıdır.
 • Sargılar ve varis çorabı düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Yara çevresindeki derinin bakımına dikkat edilmelidir.
 • Yara ve çevresi temiz su ile yıkanmalıdır.
 • Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır.
 • Kilo fazlalığı varsa verilmeli ve kilo almamaya dikkat edilmelidir.
 • Bacak kaslarını güçlendirici egzersizler yapılmalıdır.
 • Varis yaraları, kapandıktan sonra tekrar açılma ihtimali vardır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak, toplardamarlardaki sorunlar çözülene kadar, varis çorabı giyilmeli ve gereken özen gösterilmelidir.
Varis Yaraları Nasıl Geçer

Varis yaralarının kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. İki aşamalı tedavi süreci vardır. Öncelikle yara, ardından bu yaraya neden olan damar genişlemesi tedavi edilmelidir. Tedavi edilmez ise, yara daha ağrılı ve iltihaplı olacaktır. İltihaba bağlı olarak ayak ve bacak hareketlerinde kısıtlama olur. Bir süre sonra eklemlere kadar ulaşan iltihap hastanın hareket etmesini engelleyerek, topal kalmasına sebep olabilir. Bacaklarda varis, ağrı, renk değişimi, kramp gibi şikayetleriniz var ise zaman kaybetmeden doktora başvurmanızı öneririz.
]]>
Kılcal Damar Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/kilcal-damar-varis-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 01:28:02 +0000 Kılcal damar varis tedavisi, Tıp dilinde telanjektazi olarak adlandırılan kılcal damar varisleri deri yüzeyine çok yakın ince damarların belirgin hale gelmesi ve görünmesidir. Genellikle diz kapağının iç kısmında, baldı Kılcal damar varis tedavisi, Tıp dilinde telanjektazi olarak adlandırılan kılcal damar varisleri deri yüzeyine çok yakın ince damarların belirgin hale gelmesi ve görünmesidir. Genellikle diz kapağının iç kısmında, baldırlarda ve uyluğun arka ve yan taraflarında görülmektedir. Kılcal damar varisleri erkeklere göre kadınlarda daha çok görülüyor. Genellikle bu rahatsızlık kendi kendine oluşur ve belirgin hiç bir belirtisi ve şikayeti olmazlar. Bu damar varisleri çok ince olup çoğu zaman kozmetik olarak yani görsel açıdan rahatsız vermesinden başka hiçbir rahatsızlığı olmaz. Ağrı, şişlik veya bacakta hiç bir halsizliğe neden olmazlar. Genel olarak ilerleyen yıllarda kılcal damarlar daha da çok arttığı için, yaşın ilerlemesi ile birlikte kendini gösteren diğer hastalıklara da bağlı olarak bir artış  görülür. Bu iki durum birbiri ile bağlantılı bir durumdur ve iki durum birbirinin üzerine biner. Bu nedenle kılcal damar varis olan bir hastada bacakta ağrı, şişme, uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetler başka nedenlere bağlıdır. Kılcal damar varislerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat aileden gelen kılcal damar varisleri olan bireylerde, şişman bayanlarda uzun süre ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde, gebelerde ve doğum kontrol hapı ya da hormon hapı kullanan kişiler de daha çok görülmektedir.Örneğin cildin ön kısmındaki kılcal damarların kırmızı mor renkte olan çizgiler ile yayılmış halde gözükmesi sadece fiziksel bir görünümden ibarettir. Fakat varisin toplar damarda görülmesi sonucu belirtiler belirgin ve rahatsız edici olur.

Kılcal damar varis tedavisi:
Kılcal damar varisi temelde kozmetiktir ve skleroterapi, laser ve kamuflaj makyaj yöntemleri ile tedavi edilir. Kılcal damar varisi ameliyat gerektirmez.

Lazer tedavisi: Kılcal damar varis tedavisi için bir tedavi yoludur laser tedavisi. Kılcal damar varislerinin tedavisinde kullanılan lazerden farklı olarak bu tedavide dış laser kullanılır. Prensip olarak lazerden ortaya çıkan ışık ile derideki kılcal damarlar yakılır. Lazer tedavisi özellikle skleroterapi tedavisinin yapılamadığı veya yapıldığı zaman ise başarısız olunduğu çok ince olan kılcal damarlar için etkin olan bir tedavi yöntemidir. Lazser tedavisi tecrübe ve deneyim gerektiren bir tedavi yöntemidir. Genellikle kızarma veya hafif morarma olmak ile beraber yanlış uygulama yapıldığında deride iz bırakacak yaralara yol açabilir. 

Skleroterapi tedavisi: Kılcal damar varisleri için bir başka tedavi yöntemi ise skleroterapi yöntemidir. Bu skleroterapi yöntemi veya iğne tedavisi kılcal damar varisleri için en sık ve yaygın kullanılan iki yöntemdir. Bu skleroterapi tedavisi hastane gerektirmeyen bir yöntemdir. Sonuçta kılcal damarın bir şekilde kaybolmasına neden olan bir ilacın ince iğneler ile damar içine enjekte edilme işlemidir. Bu tedavi yöntemi kozmetik amaç ile değil hastanın var olan şikayetlerini ortadan kaldırmak amacı ile uygulanır. 
]]>
Varis İlacı https://www.varis.gen.tr/varis-ilaci.html Wed, 14 Nov 2018 03:52:06 +0000 Varis İlacı: Pek çok hastalığın tedavisi ancak cerrahi müdahale ile olabilmektedir. Bu hastalıklardan biride toplumda sık olarak görülen Varis hastalığıdır. Varisten kesinlikle ilaç, krem ve bitkisel karışım ürünleri Varis İlacı: Pek çok hastalığın tedavisi ancak cerrahi müdahale ile olabilmektedir. Bu hastalıklardan biride toplumda sık olarak görülen Varis hastalığıdır. Varisten kesinlikle ilaç, krem ve bitkisel karışım ürünleri ile kurtulmayı hayal etmeyin, çünkü böyle bir durum söz konusu değildir.

Varis İlacı Nedir Ne İşe Yarar Eczanelerde ve İnternet ortamında satılan çok fazla ilaç ve bitkisel ürün bulunur. Varis ilaçları olarak satılan Hiç bir marka ilacın varisi tedavi etme özelliği bulunmamakta, ancak şikayetleri hafifletme yönünde tesiri olmaktadır. Mesela diş ağrısında genelde ağrı kesici ilaçlar kullanılır. O ağrı kesici, ağrılı yeri belli bir süre uyuşturarak ağrıyı ortadan kaldırır. Ancak çürük dişe bir etkisi olmayacağından, bir süre sonra diş ağrısı yeniden ortaya çıkar. Bunun çözümü, o çürük dişin tedavisi, çekilmesi vs ile ancak mümkün olacaktır.

Ağrı, Kramp ve Şişlikleri Azaltır:  Varis ilaçları yalnızca bilimsel olmaları ile mümkündür.  Hastalığın Sebep olduğu bacak ağrıları genel olarak öğlenden sonra ve akşamları ortaya çıkar. Bu ağrıyı azaltmak ve kramp oluşumunu en aza indirme etkisi vardır. Buna benzer olarak damar genişlemesinde ilerleyen evrelerinde bacaklarda şişlik ve ödem gibi durumlar çok görülür. Bu ilaçlar yakınmaları azaltır ve minimal düzeye çeker. Fakat hastalığı iyileştirme imkanı olmadığından şikayetler devam edecektir.

Bilimsel ve Bitkisel Olarak Kullanılan Varis İlaçları: Burada hastalığın sebep olduğu şikayetlerde tesirli olan ilaçları tanıtmak istiyorum. Bilimsel olarak kullanılabilecek en önemli iki marka Daflon Tablet ile Doxium Kapsül başı çekmektedir. Bu tür ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesi ile eczanelerden temin edilmelidir.  Şimdi bu ilaçların tesiri ile yan etkileri hakkında kısaca bilgi verelim.

Daflon Tablet: Bilhassa tedaviyle uğraşmak istemeyen doktorların en fazla reçete ettiği ilaç Daflon 500 mg film tablet ana maddesi Diosmin ve Hesperidin olan ve Fransız bir firma tarafından geliştirilmiş bu üründür. İlacın gayesi varis hastasında görülen şişlik, ağrı ve kramp problemine yönelik, rahatlatma etkisi bulunur. Hamile bayanlarda yeterli deneme yapılmadığından kullanımı önerilmiyor. Ayrıca Hemoroid hastaları için etkili olabileceğin belirtmiştir. Fakat basur hastaları tromboze olmadığı sürece ağrı şikayeti ile karşılaşmazlar. Yani çok gerekli ve etkili değildir.

Doxium Kapsül: Bildiği üzere varis hastalığı kalın, orta ve kılcal dereceli olarak ayrılır. Kılcal damarlar ciddi olarak sıkıntıya sebep vermeyen ancak yakınmaya neden olan bir durumdur. Ancak Estetik olarak kötü göründüğünden için tedavisi önerilir. Ortaya çıkan bu yakınmayı hafifletmek adına Doxium 500 mg kapsül kullanılabilir.

Venoruton Forte: Bir diğer varis ilacı ise Venoruton Forte Tablettir. Öbürlerinden farkı ilaç sayısıdır.  Benzer tesir gösteren bu ürün, bacak ağrısı, ödem ve kramplardan geçici kurtulma imkanı verir.

 Bacak Ağrılarından Doğal Yöntemlerle Kurtulun: Uzmanlar yakınmalardan kurtulmak için bol yürüyüş ile evde uzanıldığında bacakların 20-30 cm yukarıda tutulması gerektiği ve şikayetlerden kurtulmak için tedavi önermektedir.

]]>
Salvosano Varis Kremi https://www.varis.gen.tr/salvosano-varis-kremi.html Wed, 14 Nov 2018 17:40:22 +0000 Salvosano Varis Kremi, varis problemi yaşayan kişiler için tek çare olarak acılı bir süreç içinde varislerinizi yok edecek çözümler bulmaktadır. Bu genellikle ameliyat ile olmaktadır, fakat ameliyat tek çare olmamalıdır. Salvosano Varis Kremi, varis problemi yaşayan kişiler için tek çare olarak acılı bir süreç içinde varislerinizi yok edecek çözümler bulmaktadır. Bu genellikle ameliyat ile olmaktadır, fakat ameliyat tek çare olmamalıdır. Ameliyat yapılmasını istemeyen ve doğal çözümler arayan kişiler için varis kremleri de kullanılabilir. Salvosano Varis Kremi de bu kremler arasında en etkili olan kremler arasındadır.

Salvosano Varis Kremi içeriği;

Kremin içeriğinde tamamen bitkisel ürünler ve yağlar bulunmaktadır. Portakal yağı, biberiye yağı, buğday yağı, kekik yağı, papatya yağı gibi bitkisel yağlar bulunmaktadır. Kokusuz olan bu krem, düzenli olarak kullanımınız sonrasında zamanla varislerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer varisleriniz yeni oluşuyorsa bu kremi kullanım sonrasında daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Salvosano Varis Kremi nasıl kullanılır;

Oldukça kullanımı kolay olan kremi masaj yaparak sürmelisiniz. Alt dokuya etki etmesi için hızlı masaj yaparak kremi sürmelisiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sürmeniz gerekmektedir. Kremi iki ay düzenli kullanımınız sonrasında etkili sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Salvosano Varis Kremi faydaları;
 • Diğer kremlerden farklı olarak Salvosano Varis Kremi problemin ana kaynağına inerek varis problemini kökten yok etmektedir.
 • Salvosano Varis Kremi tamamen bitkisel ürünlerden oluştuğu için varis ağrılarınızın geçmesi konusunda yardımcı olur.
 • İçeriğindeki bitkisel ürünler ve bitkisel yağlar sayesinde cilde hızlı bir şekilde nüfuz ederek etkisini kısa zamanda göstermeye başlar.
 • Varislerden kaynaklı kısıtlı hareketlerinizi ortadan kaldırarak kısa zamanda günlük hareketlerinize kavuşmanızı sağlar. Yapacağınız işleri daha kısa zamanda yapmanız açısından katkıda bulunur.
Maliyeti oldukça düşük olan Salvosano Varis Krem sayesinde ameliyat olmadan veya varis ağrılarından kolayca ve tamamen kurtulabilirsiniz. Özellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan varis şikayetlerinden kurtulmanız için Salvosano Varis Kremi mutlaka alıp kullanmalısınız. Varis probleminiz ne kadar azsa kurtulmanızda o kadar kolay olacaktır. Bu yüzden varislerde erken tanı çok önemlidir. Varislerinizin teşhisinin konulması için mutlaka uzman bir hekime başvurup, muayene olmalısınız.
]]>
Varis Hastalığı https://www.varis.gen.tr/varis-hastaligi.html Wed, 14 Nov 2018 18:02:59 +0000 Varis hastalığı, toplumumuzda sık sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda kanın kalbe doğru gönderilmesi sırasında kanın tekrar geri gelmesini önleyen çeşitli sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerden en ön Varis hastalığı, toplumumuzda sık sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda kanın kalbe doğru gönderilmesi sırasında kanın tekrar geri gelmesini önleyen çeşitli sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerden en önemlisi kanın damarlar içerisinde geriye akmasını önleyen kapaklardır. Özellikle kanın ayaktan yukarı doğru çıkması durumunda bu kapakların görevini tam olarak yapamaması durumunda varis hastalığı ortaya çıkar. Bacaklarda meydana gelen varis hastalığı derinin hemen altında bulunan toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkar. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda yaygın bir şekilde meydana gelir. Varis hastalığının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin bazıların insanların elinde olan durumlar olsa bile bazıları için kişinin yapabileceği herhangi bir şey bulunmamaktadır. Erkeklere göre bayanlarda varis hastalığının görülme ihtimali çok daha fazladır. Bu nedene günümüzde varis hastalığı en çok kadınlarda meydana gelir.

Varis hastalığı belirtileri nelerdir
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşumunda artış görülen bu hastalık insanlarda çok ciddi belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtilerden bir tanesi ise damarların genişleyerek cildin dışına taşmasıdır. Tabi ki damarlar tam olarak cildin dışına çıkmaz ama bu damarlar cildin dışından da belli olur.
 • Varislerin görüldüğü bölgelerde meydana gelen kaşıntı durumları da önemli belirtilerden biridir. Hastalık daha ilk zamanlarında bile bu belirtiyle birlikte kendisini gösterecektir. 
 • Meydana gelen bir diğer belirti ise şiddetli ağrılardır. Varis hastalığı insanlarda belli bir zaman sonra şiddetli ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu urum damarlar içerisindeki basınçtan dolayı ortaya çıkar ve belli bir süre sonra daha da sorun haline gelir. 
 • Damarlardaki genişlemeler nedeniyle bu durumlardan kaslarda etkilenir ve kişide sık sık kramplar meydana gelir. Meydana gelen kramplar ise direk olarak bacak ve bacak altında meydana gelir.
 • Son olarak görülen bir diğer belirti ise ciltte görülen renk değişimi durumlarıdır. Meydana gelen renk değişimleri özellikle morarma şeklinde etkiler göstermektedir. 
Varis hastalığı tedavi yöntemleri

Varis hastalığı için geliştirilmiş iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar ameliyatlı varis tedavisi ve ameliyatsız tedavi olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. 

Ameliyatlı tedavi yöntemi: Tıbbi olarak hastalara pek fazla önerilmeyen tedavi yöntemidir. Bu hastalığın ameliyatsız tedavisinde de aynı sonuçlar alınabileceği için hastalara bu tedavi önerilmez.

Ameliyatsız tedavi yöntemi: Daha çok son on yıldır yapılan bu tedavi yöntemi, gelişen teknolojiyle birlikte tüm varis hastalarında uygulanabilmektedir. Genellikle imkanların yeterli olmasına bağlı olarak özel hastanelerde yapılmaktadır. Bu tedavi direk olarak lazerler ve radyo frekanslarıyla yapılmaktadır. 

Varis hastalığı için neler yapılabilir

Öncelikle hastaların yapması gereken en önemli şey doktora giderek gerekli olan işlemleri başlatmaktır. Gerekli olan işlemlerin yapılması sonrasında bu tedaviler devam ederken kişi diğer uygulamaları yapabilir. Bu uygulamalardan bir tanesi ağrıların azaltılabilmesi için varis çorabı giyinmeleridir. Bu çorap, varis hastalığı sorunundan etkilenmiş olan hastalar için çok büyük önem teşkil eder. Son olarak bazı bitkisel tedavilerin kullanılması yine varis hastalığı sorununda son derece olumlu bir şekilde etkiler edecektir. 
]]>
Varis Tedavi Yöntemleri https://www.varis.gen.tr/varis-tedavi-yontemleri.html Thu, 15 Nov 2018 10:16:41 +0000 Varis tedavi yöntemleri, aslında uzun yıllardan beri geliştirilmekte olan konulardandır. Bilim adamlarının uğraşmış oldukları bu tedavi yöntemleri hem tıbbın ilerlemesine bağlı olarak hem de teknolojinin ilerlemiş olmasına b Varis tedavi yöntemleri, aslında uzun yıllardan beri geliştirilmekte olan konulardandır. Bilim adamlarının uğraşmış oldukları bu tedavi yöntemleri hem tıbbın ilerlemesine bağlı olarak hem de teknolojinin ilerlemiş olmasına bağlı olarak son derece geliştirilmiştir. Eski zamanlarda beri varis tedavisi, sadece ameliyat yöntemleriyle tedavi edilmiştir. Günümüzde de bazı hastaların hala ameliyatla tedavi oldukları bilinmelidir. Son yıllarda gelişmiş olan teknolojiye bağlı olarak varis tedavi yöntemleri arttırılmıştır. Kimi zaman varis tedavilerinde kullanılan ilaçların yapımında kullanılan makineler, kimi zaman ise diğer kimyasal formüller sayesinde tedaviler geliştirilmiştir. Genellikle günümüzde de varisin ilerlemiş olması durumunda ameliyat yöntemlerinin haricindeki yöntemler kullanılmamaktadır.  Bu yöntemlerin haricinde ilerlemiş varis rahatsızlıklarında herhangi bir tedavi uygulanamamaktadır. Günümüzde birçok farklı tedavi yöntemleriyle ağrısız ve kanamasız bir şekilde varis tedavileri yapılmaktadır. 

Lazer tedavileri: Direk olarak varisli olan bölgelere uygulanan lazer ışınları sayesinde varis damarları biraz daha daraltılarak sorunlar azaltılmaktadır. Bunun yanında damarlar içerisindeki pıhtılaşmış kan da alınarak varis sorunu azaltılır. Bu tedavi yönteminin en büyük avantajı kanamasız ve ameliyatsız olmasıdır. Bu nedenle birçok hastanede bu tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Fakat ülkemizde birçok hastanede bu uygulamalar cihaz eksikliğinden dolayı yapılamamaktadır. 

İlaç tedavileri: Aslında varisin ilaçlarla tedavisinin yapılamadığı bilinmektedir. Fakat yapılan ilaç tedavilerinin kişilerde yapmış olduğu bazı etkiler sayesinde varis hastalığının ortaya çıkardığı bazı belirtiler hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle birçok doktor hastasındaki varis problemi için ilaç tedavilerini diğer tedavi yöntemleriyle birlikte uygulamaktadır. Özellikle kanın sulanmasını sağlayan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen birçok ilaç ile varis problemlerinin ilerlemesi önlenebilir. 

Basınçlı çorap tedavisi (Varis çorabı): Günümüzde varis problemleri için özel olarak üretilmiş olan bu çoraplar, varis sorunları için çok önemli yerler tutmaktadır. Hastalara genellikle uyum sağlaması zor olan bu çoraplar varis nedeniyle oluşan ağrıların hızlı bir şekilde azalmasını sağlamaktadır. Bacakları da varis olan hastaların bu çorapları kullanmaları durumunda belli bir süre sonra olumlu sonuçları görebilirsiniz. Bu çorap kimi zaman doktorlar tarafından önerilse bile kimi zaman da hastalar kendileri eczanelerden alarak kullanabilirler. Bu durumlarda bacak ölçülerine göre varis çorabı kullanılmalıdır. 

Cerrahi yöntemler: Varis tedavi yöntemleri arasında en eski tarihi olan bu tedavi yöntemi kimi insanlarda lokal anestezi altında yapılırken hastalığın derecesine göre genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Ana damarlara cerrahi olarak yapılan müdahaleyi gerektirecek hastalarda genel anestezi yapılabilir. Fakat yan dallarda oluşan belirgin varislerde lokal anestezi yeterli olmaktadır. Bu tedavi yöntemi çok önerilmeyen yöntemlerden biridir. 

Radyofrekansla varis tedavisi: Bu tedavi yöntemine herhangi bir cerrahi operasyon gerçekleştirilmediği için en çok önerilen tedavilerden biridir. Bu tedavi ile damar içerisine iğne ile girilerek buraya yüksek ısı verilir. Bu şekilde damar içeriden ısıyla kapatılır. Bu teknikte de ilave olarak genişlemiş olan yan dallar 3 mm kadar ayrı ayrı temizlenir. Bu şekilde tedavi gerçekleşmiş olur. 
]]>
Sülük Tedavisi Varis https://www.varis.gen.tr/suluk-tedavisi-varis.html Fri, 16 Nov 2018 10:15:50 +0000 Sülük tedavisi varis, sülük ile varis tedavisi sülüğün varisli damardaki bozuk kanı emmesidir. Aslında varis ile sülük tedavisi asırlardır bilinen ve uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Varis bacaklarda derinin hemen altında ye Sülük tedavisi varis, sülük ile varis tedavisi sülüğün varisli damardaki bozuk kanı emmesidir. Aslında varis ile sülük tedavisi asırlardır bilinen ve uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Varis bacaklarda derinin hemen altında yer alan toplardamarların genişlemesine denir. Erkeklerden çok kadınlarda görülen varis, uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmaktan ve aşırı kilolardan oluşmaktadır. Ayrıca varisin genetik olma ihtimalide çok yüksektir.

Sülükle varis tedavisi nasıl yapılır Varis genellikle bacaklarda  oluşan ağrılı bir hastalıktır. Damarlarda biriken fazla ve kirli olan kan basınç sebebi ile ağrıya, sızlamaya ve yürüme güçlüğüne sebep olur. Sülük ile varis tedavisi uygulamasında da toplanan kirli ve fazla kanın temizlenmesidir. 
Sülük tedavisine başlamadan sülüğün temiz olduğundan emin olun. Daha sonra belirlenen varisli bölge üzerine sülüğün yarışması sağlanır. Yapışan sülük damarın içindeki kirli kanın temizlenmesi sağlanır. Sülüğün varis üzerinde ortalama 35-40 dakika o bölgede kalır ve emer. Emme sırasında sülük kendi kendine düşmelidir. Kesinlikle sülüğe dokunup çıkarılmalıdır. Sülük varisli bölgede kanı emerken bazı fermantasyonlar salgılar. Bu salgılar sayesinde varisli bölge onarılmaktadır.

Sülük tedavisi varis için dikkat edilmesi gerekenler, sülük ile varis tedavisi tamamlandıktan sonra sülükler mutlaka yok edilmelidir. Çünkü kan yolu ile bulaşan hastalıkların çoğalıp yayılmasına sebep olur. Varisli bölgeye sülük tedavisi uygulayacak kişinin yaş, kilo ve varisli bölgenin genişliğine göre uygulama yapmaları gerekmektedir. Ayrıca hamile ve kansızlık sorunu yaşayan kişiler bu yöntemi kullanmamalıdırlar. 

]]>
Diz Arkası Varis https://www.varis.gen.tr/diz-arkasi-varis.html Fri, 16 Nov 2018 12:49:01 +0000 Diz arkası varis: Dizin arka kısmında yer alan toplar damar genişlemelerine varis denmektedir. Bacaklarda diz arkasında derinin hemen altındaki toplardamarlar zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı genişleme gösterirler. Buna Diz arkası varis: Dizin arka kısmında yer alan toplar damar genişlemelerine varis denmektedir. Bacaklarda diz arkasında derinin hemen altındaki toplardamarlar zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı genişleme gösterirler. Buna diz arkası varisleri denmektedir. Diz arkasındaki toplardamarlar kirli kanı ters yönde temizlenmesi için akciğere ve kalbe taşıyan damarlara denmektedir. Günümüzde yaygın olarak ülkemizde görülen bir problem olan diz arkası varisler kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen ve birçok problem yaşatan kişinin yaşam kalitesini düşüren bir sorun olarak kişide var olmaktadır. Diz arkası varisler ilk zamanlarda hem az hemde zararsız gibi görünürler. Fakat ihmal edildikleri ve tedavi süresi uzatıldığı takdirde damarlarda pıhtılaşma sorunu oluşabilmektedir. Özellikle diz kapağın arkasında bulunan varisler kişide bacak ağrılarına neden olmaktadır. Şiddetli ağrılara ve bacak arkasında estetik olmayan bir görünüme neden olan varisler bulundukları bölgede birden daha fazla görülebilmektedir. Diz arkası varisler ele gelebilen ve dışarıdan gözlemlenebilen varislerdir. Diz arkası varisler, kirli kanın temizlenmesi için akciğer ve kalbe kanı taşıyan damarların yukarı doğru akımının sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bu kapaklarda hasar oluşması kanın yer çekimiyle aşağı yönde basınç oluşturması sebebiyle yüzeysel toplardamarlarda varis oluşumlarına neden olmaktadır. 

Kişide oluşan varisler 3 şekilde adlandırılmaktadır. Büyük varisler, orta varisler ve kılcal varisler olarak isimlendiren varis çeşitleri isimlerinden de anlaşıldığı gibi büyük varisler hastalığın ilerlemiş boyutlarıdır. Varislerin dışarıdan ele gelebilecek durumda olması ve oldukça belirgin olması nedeni ile büyük varis olarak adlandırılmaktadır. Orta varisler ise belirginliğin daha az gözlemlendiği varis oluşumlarıdır. Kılcal damarlar ise en hafif varis türüdür. Vücutta varis oluşumlar fark edildiğinde mutlaka kişi tedbir almak için doktora gitmelidir. Varis hastalığı ihmal edildiği ve tedavi edilmediği takdirde ciltte yaralar oluşabilmektedir. 60 yaş üstü kişilerde % 1 oranında da olsa yara oluşumları, şiddetli ağrılar ve pıhtılaşmalar oluşmaktadır. Bu durumların yaşanmaması için varis hastalığı doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir.

Diz arkası varis oluşma sebepleri:
 • Kişinin uzun süreler ayakta hareketsiz kalması
 • Obezite veya fazla kilo probleminin kişide var olması
 • Genetik yatkınlığın kişide var olması
 • İlerleyen yaş sonucunda kişinin bacaklarının hareketsiz kalması
 • Kadınlarda hamilelik dönemi ve sonrasında doğum yapmak kişide varis oluşmasına neden olmaktadır.
Diz arkası varis belirtileri:
 • Bacaklarda şiddetli veya orta bir şekilde ağrı oluşması.bacaklardaki ağrı varisin hangi boyutta olması ile yakından ilgilidir.
 • Bacakta ve varisin olduğu bölgede yanma duygusu yaşanmasıdır. Bacakta oluşan yanma hissi devamlı olmasa da zaman zaman kendini göstermektedir.
 • Bacakta sık sık kramp sancılarının oluşması diz arkası varis belirtileri arasında yer alan en büyük etkenler arasında yer almaktadır.sık sık yaşanan krampların nedeni bacaktaki kan dolaşımının yeterli olmaması nedeni ile gerçekleşmektedir.
 • Diz arkası varis oluşumlarının bir diğer belirtisi de bacağın devamlı huzursuz hissedilmesidir. Bu durum psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmektedir.
 • Bacakta varisten dolayı ara ara uyuşmalar hissedilmektedir. Bacakta karıncalanma ve uyuşma devamlı olarak var olmasa da sık bir şekilde kendini göstermektedir.
]]>
Bacaklarda Varis https://www.varis.gen.tr/bacaklarda-varis.html Sat, 17 Nov 2018 01:37:47 +0000 Bacaklarda varis, en çok varis çeşidi hiç şüphesiz bacak varisleri bu şekilde ön plana çıkmasında ise yerçekimi neden olduğu bilinir. Tek veya her iki bacakta da olma riski olan bir olaydır. Önceleri çok kırmızı ve ince dam Bacaklarda varis, en çok varis çeşidi hiç şüphesiz bacak varisleri bu şekilde ön plana çıkmasında ise yerçekimi neden olduğu bilinir. Tek veya her iki bacakta da olma riski olan bir olaydır. Önceleri çok kırmızı ve ince damarlar şeklinde kılcal olarak yani ortaya çıkmaktadır. 1mm genişliğinde olup sonrasında tedavi edilmemesi durumunda 3-4mm olur ve orta boy halini alabilir. Ardından ise 1-2 cm boyutlarına ulaşıp kalın varis sorunu haline gelebilir.

Bacaklarda varis neden olur
Toplar damarların genişlemesi sonucu, kıvrılması ve uzayıp bir hal alması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Her çapta toplardamar genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Bu genişlemeler milimetre şeklinde ölçümlenerek hastalığın boyutu belirlenmektedir. Buna 1 mm en küçük kılcal bir üstü ise 3-4 milimetre kalın ve retüküler olarak tasnif edilir.

Bacaklarda varis belirtisi
 • Türüne ve düzeyine göre değişen belirtiler olup genel olarak kalın ve orta varislerde ortaya çıkar. En çok görülen şikayet ise bacakta sızlama, ağrı, kaşıntı, yanma ve iyileşmeyen yaralardır. Bu fiziki şikayetlerin yanında çirkin görüntü de rahatsız eder. Bilhassa bayanlarda havuza ve denize girerken susuzluğa neden olur. Ağrı genellikle ayak tabanında ve alt bacakta hissedilir.
 • Hastalar bacağına bir şey açılıyormuş gibi veya bacağı patlayacakmış gibi hisseder. Varis bacağın üst kesimlerinde yaygın olarak olsa da yine ağrı alt bacakta hissedilmektedir. Yanma hissinin nedeni, kan dolaşımının yavaşlaması ve genişlemesi ile beraber damarlarda kanın göllenmesidir.
 • Varis kaşıntısının nedeni aynıdır. Yara açılması en önemli yan etkidir ve daha ileri evrede kabul edilmektedir. Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenme ve ciltte yaralar açılmaktadır. Aynı nedenle yaralar iyileşmez. Kılcal damarlar çoğu zaman şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiği zaman, hastanın şikayetlerin düşüş yaşanır.
Bacaklarda Varis Sınıflandırılması

Her varis hastalığının derecesi ve tipi farklıdır. Aşağıda bunları tanıyacak ve hangisi daha tehlikeli olduğunu hangi durumlarda nasıl şikayetler ortaya çıkardığını detaylı göreceğiz.
 • Kılcal varis telenjiektazi ve damar çatlaması: Bu durumda cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlar olarak bilinir. 0.1-1 milimetre arasında kırmızı ince görünümdedirler. Yüz ve bacak bölgesinde görülmektedir. Fiziksel rahatsızlık yapmazlar. Ancak bacaklarda çirkin görünüme neden olurlar. Büyüme ve ilerleme sürecinde olduğu için kalın ve orta varis halini almaktadırlar.
 • Orta boy varisler: Mavi rengi anımsatacak 3-4 milimetre çapında görüntüsü olmaktadır. Çirkin görüntüsüyle beraber hastada kramp, yanma, ağrı, sızlama gibi şikayetler meydana getirir. Bu şekilde hastalığın tipi de anlaşılmış olur.
 • Kalın varisler: 4 milimetre üzerinde mor mavi bir görünümü vardır. Her iki cinste de yaygın bir şekilde görülmektedir. Fakat bayanlarda daha sık rastlanmaktadır. En fazla şikayet edilen varis tipidir. Varise bağlı olarak iyileşmeyen yaralar bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha fazla bu varis tipinde görülmektedir.
]]>
Kalçada Varis https://www.varis.gen.tr/kalcada-varis.html Sat, 17 Nov 2018 07:29:03 +0000 Kalçada varis daha çok ileri yaşlarda görülmesine rağmen günümüz sorunu haline gelmiş ve gençlerde de oluşmaya başlamıştır. Kalçada varis veya bacakta varis en çok şikayetçi olunan bölgelerdendir. Varis mesleğinden dolay Kalçada varis daha çok ileri yaşlarda görülmesine rağmen günümüz sorunu haline gelmiş ve gençlerde de oluşmaya başlamıştır. Kalçada varis veya bacakta varis en çok şikayetçi olunan bölgelerdendir. Varis mesleğinden dolayı uzun süreli olarak ayakta kalan kişilerde sık görülen bir hastalıktır. Bunun yanında varis genetik bir problem olabilmektedir. Ailede veya 1.derece akrabalarda varis hastalığı varsa aktarılması doğal bir olaydır. 

Kalçada Varis Neden Oluşur
Kalçada varis oluşmasının tıbbi sebebi kanın kalbe akışını sağlayan yönünü belirleyen kapakçığın hasar görmesi veya çalışmamasından kaynaklanır. Ayaktan kalbe doğru akması gereken kan işlevini yerine getiremeyen hasarlı damarlarda toplanır. Bir süreden sonra basıncında etkisiyle birlikte sorunlu damar genişler. Varisin ilerlemesiyle genişleyen bu damar dışarıdan görülebilecek hale gelir. Koyu kırmızı mor arası renkte olan ve dışarıdan anlaşılan bu damarlar varisin habercisidir. Kalçada varis veya diğer bölgelerdeki varisin kalp yoluyla ortaya çıkmasının yanında kişinin düzenli spor yapmaması, kütle indeksine dikkat etmemesi, rahat olmayan ayakkabılar tercih etmesi, uzun süre ayakta kalması, topuklu ayakkabıyla dolaşması ve benzeri sebepler varis oluşumunu tetikler.

Kalçada Varisi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Hususlar
Kalçada varisi olan kişilerin hatta bacağında diz kapaklarının arkalarında ve vücudunda varisi olan kişilerin öncelikli olarak sürekli yürümesi gerekmektedir. Yürüyüş mümkünse egzersizlerle desteklendiğinde daha etkili sonuç alınır. Bunun sebebi kan dolaşımının hızlanmasıdır. Kişi kiloluysa fazla kilolarından mutlaka kurtulmalıdır. Ayakta durmanız gereken bir işle meşgulseniz evinize geldiğinizde ayaklarınızı uzatıp kalp seviyenizden daha yüksekte olacak şekilde yatmanız varislerinize iyi gelecektir. Kalçada varis şikayetiniz varsa kan dolaşımınızı yavaşlatacak olumsuz etkileyecek her şeyden uzak durmalısınız. Gerekiyorsa bacak bacak üstüne atmamalı ve uzun süre boyunca oturmamaya özen göstermelisiniz. Kalçada varis olan kişilerin özellikle de sigara alkol gibi zararlı maddeleri tüketmeleri doğru değildir.

Kalçada Varisi Tedavisi Yöntemleri
Kalçada varis görülmesi durumunda bir hekimden mutlaka yardım alınmalıdır. Varis ciddi bir hastalık olmayabilir ama ilerlediğinde ciddi hastalıkları beraberinde getirebilir. Varis tedavisi için uygulanacak tedavi yöntemi lazer veya başka yöntemlerdir. Yöntemler farklı olmasına rağmen hepsinin temelinde varisli bölgedeki damarların genişlemesini durdurmak veya damarı kapatmak yatar.

Varis Çorabı İşe Yarıyor Mu
Kalçada varis ve bacak varislerinde kullanılan varis çorabının insanlar tarafından ağrıları kestiği şişliği geçirdiği söylense de bacakta oluşan varisi geçiremez ve varis oluşumunu engelleyemez.
]]>
Varis Damar Ameliyatı https://www.varis.gen.tr/varis-damar-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 07:00:15 +0000 Varis Damar Ameliyatı, bu işin uzmanları olan doktorlar tarafından yapılmaktadır. Varis, bacaklarda derinin hemen alt bölümündeki toplardamar genişlemelerine denilmektedir. Varis ameliyatı, bacaklarda bulunan toplardamarların gör Varis Damar Ameliyatı, bu işin uzmanları olan doktorlar tarafından yapılmaktadır. Varis, bacaklarda derinin hemen alt bölümündeki toplardamar genişlemelerine denilmektedir. Varis ameliyatı, bacaklarda bulunan toplardamarların görevini yerine tam olarak getirmemesi nedeni ile bu damarların kıvrılması ve kanın birikme sonucunda toplardamarlar dışarı doğru şişmektedir. Bu hal çok ağrılı, krampların girmesine ve tedavi edilmezse daha büyük problemlerin oluşmasına sebep olur. Sürekli ayakta çalışmak zorunda olan ve devamlı oturan kişilerde sıklıkla görülüyor. 

Varis genetik olabileceği gibi sigara ve alkol içenlerde de görülür. Dengesiz beslenme, kırmızı et tüketmek ve hayvansal yağlarında tüketilmesi buna sebep olur. Varis belirtileri taşıyan varsa bunun için varis çorabı giymeleri gerekir. Kilo almamaya dikkat edilmeli, eğer fazla kilo sorunu varsa onları vermelisiniz. Varis için ilaçlar sadece ilerlemeyi durdurur. Kalp damar cerrahi tarafından yapılan gerekli kontrol, muayene neticesinde gerekli görülürse ameliyat yapılması gerekir. 

Varis Damar Ameliyatı Nasıl Yapılır 

Kasıktan yada ayak bileği hizasında oluşan yerden, bazı özel durumlarda da diz kapağında yapılabilecek birkaç santimlik kesiler açılmaktadır. Bu kesiler toplardamarın bulunduğu yerler. Damarların uç kısımları özel olarak bağlandıktan sonra kesilme işlemi uygulanır. İçine çok özel üretilen bir damar sokulur ve ilerletilir. Damarın öbür ucuna gelindiğinde özel üretilen bir somun yerleştirilir tel yavaş yavaş çekilir. Bu esnada kıvrılan toplardamarlar da telin çekilmesi ile beraber çıkarılmaktadır. Birkaç santimlik kesiler dikilmektedir. Bunun yanı sıra dışında da oluşabilen varisler bulunur. Bu varislerin çıkarılması da varislerin üstünde çok küçük milimlik kesi açılır varise sebep olan damarlar çıkarılmaktadır. Bu damarlara açılan kesiler dikilmesine gerek olmayacak şekilde küçük olmaktadır. 

Varis Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat olduğunuz gece ve birkaç gün daha ağrılar olabilir, bu normaldir. Doktorun uygun görüp verdiği ağrı kesici ilacı kullanmanız gerekir. 1 ay boyunca kesinlikle doktorunuz tarafından önerilen ve aşırı sıkmayan varis çorabı giymek gerekir. Genelde ameliyat sonrası hastanın aldığı narkoz geçince taburcu edilmekteler. Hasta 2 gün sonrasında duş almaya başlayabilir. Lakin bacaklara katiyen sıcak su tutulması uygun değildir. Her gün tertipli olarak 1 saat boyunca yürüyüş yapılmalıdır. Güneş veya sıcak alanlardan uzak durmanız gerekir. İyileşme evresinde damarların olduğu yerlerde sertlik ve kahverengimsi renklerin olduğunu görebilirsiniz. Bu hal gayet normal olduğu için endişelenmenize gerek yoktur. Devamlı olarak ayakta hareketsiz olarak durmaktan kaçının. Ayağınızda şişlik meydana gelirse kesinlikle ayaklarınızı havaya kaldırıp bir süre o şekilde bekletin. Özellikle ameliyattan sonra birinci ve altıncı ayda, ondan sonrada her sene doppler ultrasonu çektirin. 
]]>
Varis Kaşıntısı https://www.varis.gen.tr/varis-kasintisi.html Sun, 18 Nov 2018 23:41:13 +0000 Varis kaşıntısı: Varis deri altındaki toplar damarların kıvrıntılı şekle gelerek uzaması sonucu oluşur. Damarlar mavimsi renkte görünür. Varis kaşıntısı bacak kaşınma rahatsızlıkların başında gelir. Damar hasta Varis kaşıntısı: Varis deri altındaki toplar damarların kıvrıntılı şekle gelerek uzaması sonucu oluşur. Damarlar mavimsi renkte görünür. Varis kaşıntısı bacak kaşınma rahatsızlıkların başında gelir. Damar hastalıklarında en çok şikayet kaşın yapmasıdır. Varis kaşıntısı bazen çok şiddetli olur. Hasta rahatlamak için bacaklarında yara oluşturacak şekilde kaşır. Varis kaşıntısı şikayetleri olanlarda bacakta kaşımadan kaynaklı yaraları oluşanlara rastlanılmaktadır. Varis kaşıntısı kirli kanın yeterli hızda dolaşım yapmaması ve cilt altında dokunun azalması sonucu kaşıntı yapar. Varis kaşıntısı varisin ileri safha da olduğunu belirtir. Kılcal damarlardaki varislerde kaşıntı varisin oluşum sürecinde ortaya çıkar. Hastanın en kısa zaman da tedavi olması gerekir. Varis kaşıntısı için ilaç kullanımı gereklidir. Varis kaşıntısı için oldukça etkili kremler vardır. Kremler kaşıntıyı keser, ama hastalık orada durur.  

Varis Kaşıntısı İçin Ne Yapılır: Varis kaşıntısı için çözüm tedavidir. Tedavi edilinceye kadar normal nemlendiriciler kullanılır. Varis kaşıntısı hafif düzeydeyse normal kremler iyi gelir. Fakat kaşıntılar aşırı derecedeyse kaşıntı önleyici kremler kullanılır. Kremler uygulandıktan birkaç saat sonra kaşıntı geçer. Varis kaşıntısı için anti alerjik olan anti histaminklerden kullanılabilir. Kullanılan ağız yoluyla alınan antihistaminikler şikayetleri azaltır. Soğuk su banyosu varisli yerlere duşun ince ayarı ile basınçlı soğuk su tutularak masaj uygulamak etkili olabilir. Varisleri kaşırken dikkatli olup cilde yara açılmamalıdır. Şişlikleri önlemek kaşıntı da önler. Dinlenirken bacakların altına yastık koyarak kalp hizasına getirilmeli, otururken de sandalye üzerine uzatılarak şişlik oluşumu önlenir. Bu durumda da varis kaşıntısı azalır. Mümkün olduğu zamanlar da ayaklar yukarı kaldırılmalı, çorap giymeyip çıplak ayak ile dolaşılmak varis kaşıntısına karşı yapılır. Bir havlu içerisine buz koyup bununla varisli yerleri ovalamak varis kaşıntısına karşı önlem olarak uygulanır.

Varis Kaşıntısı Tedavisi: Varis kaşıntısı uygun tedavi ile ameliyatsız şekilde kaşıntıyı önler. Gün geçtikçe hastalık tekrar etmez. Varis kaşıntısı ameliyat ile tedavi uzun sürer. Ameliyat sonrası aylarca elastiki bandaja sarılır veya varis çorabını uzun süre giyilmesi zorunluluğu verilir. Varis çorabı ve elastik bantlar kaşıntı hissini kuvvetlendirir. Hastayı zor duruma sokabilir.

 

İyi Günler.

]]>
Rahimde Varis https://www.varis.gen.tr/rahimde-varis.html Mon, 19 Nov 2018 05:07:54 +0000 Rahimde Varis, her kadında görülebilme ihtimali olan ve günümüzde de birçok kişide karşılaşılan bir durum olmaktadır. Birçok biçimde etkiler göstererek varlığını hissettiren bu varisler genelde insanlarda karın bölgesinin Rahimde Varis, her kadında görülebilme ihtimali olan ve günümüzde de birçok kişide karşılaşılan bir durum olmaktadır. Birçok biçimde etkiler göstererek varlığını hissettiren bu varisler genelde insanlarda karın bölgesinin alt kısmında kuvvetli ağrılar hissettirerek insanlarda sorun haline gelmektedir. Genellikle hamilelik durumlarından sonra kadınlarda sorun haline gelen varis problemi genç kişilerde daha az görülür. Bununla beraber hiç cinsel ilişkiye girmemiş insanlarda da bu sorunun görülebilme ihtimali son derece düşük olmaktadır. 

Genelde ileri yaşlarda olan kadınlarda arka arkaya meydana gelen hamilelik sebebi ile rahim varisi meydana gelebilir. Bu durumun insana en büyük etkisi tabi ki oluşturmuş olduğu şiddetli ağrılar olmaktadır. Bayanlarda bulunan rahim içinde oluşarak çok kısa bir zaman sonra artan varis sorunları müdahale edilmediği zaman kişide çok büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Genellikle kan damarları içindeki kanın birikmesi ile oluşan varisler bazı tedavi uygulamaları ile bir zaman sonra ortadan rahat bir biçimde kaldırılabilir. Tıbbi olarak bu halin asıl sebebi her ne kadar hamilelik durumları olsa da aslında oluşan varislerin tam olarak asıl sebebi bulunmamıştır. Oluşan bu varisler insanlarda güçlü ağrılara neden olduğundan çözüme kavuşturulması gereken şeylerden olduğu için tıp bilimi bu hal üzerinde bir takım çalışmalar yapmaktadırlar. 

Rahimde Varis, en fazla görülebilme ihtimali yüksek kilolu olan insanlardır. Bu insanlarda damar genişlemesi çok daha rahat olacağından bu insanlar daha çok risk altındadırlar. Bunun yanında hamile kalan kadınlarda bazı hormon seviyelerinin değişmesi bütün vücut sistemini etkilediği için normal olarak bu halden kan değerleri ve kan damarları da etkilenir. Etkilenen bazı damarlar genişler bazı damarlar ise daralmaktadır. Bu duruma bağlı olarak kadının rahim bölgesinde varisler meydana gelmektedir. 

Rahimde Varis Tedavisi 

Rahimde varis, bu tür kadın rahatsızlıklarında teşhisi en zor koyulan hastalıklar arasında yer alıyor. Bu sebeple şahsın son derece detaylı testlere ve incelemelere alınması gerekir. Lakin teşhisi konulan bu problemin birçok ta tedavi yöntemleri bulunuyor. Kimi zaman ultrason cihazları ile bakılarak bu problemin varlığı kanıtlanır. Rahimde varisin tedavisinde ilaçların herhangi bir faydası olmadığından uygulanmaz. Çok şiddetli ve güçlü ağrılar olduğunda sadece ağrı kesici ilaçlar kullanılır. 

Fizik tedavisi, akupuntur veya psikoterapi gibi geçici olarak çözüm alınacak alternatif tıp uygulanır. Rahim varislerinin cerrahi yöntem ile alınması gerekebilmektedir. Ameliyat ile dış varislere çok küçük kesiler yaparak varislerin çıkarılması sağlanmaktadır. Lakin her ne biçimde tedaviler uygulanırsa uygulansın bu hastalığın tedavisi sonrasında kimi zaman kişilerde ağrı henüz etkisini kaldıramayabilir. 

 

]]>
Varis https://www.varis.gen.tr/varis.html Tue, 20 Nov 2018 02:59:42 +0000 Varis, bir toplardamar hastalığı olmakla birlikte, en fazla bacağın alt kısımlarında etkili olmaktadır. Vücut ağırlığının oluşturduğu basınçla birlikte damarların genişlemesi nedeniyle yüzeysel damarlarda ol Varis, bir toplardamar hastalığı olmakla birlikte, en fazla bacağın alt kısımlarında etkili olmaktadır. Vücut ağırlığının oluşturduğu basınçla birlikte damarların genişlemesi nedeniyle yüzeysel damarlarda oluşur. Kan dolaşımında kalp atar damarlar aracılığıyla temiz kanı organ ve dokulara ulaştırır. Toplardamarla ise kirli kan kalp ve akciğerlere gider. Yerçekimine karşı yapılan bu dolaşımın farklı bir mekanizması bulunmaktadır. Mekanizmadaki bacak kasları ve damarlar içindeki kapakçıkların önemi büyüktür. Bacak kasları çalıştığında, damarlardaki temiz kan kalbe yönlenir, kirli kanın geriye kaçışını ise kapakçıklar önler. Herhangi bir nedenle kapakçıkların bozulması, işlevini yerine getirememesi söz konusu olursa, kirli kan damarlarda birikmeye başlar. Giderek damarlar genişler ve çapları büyür. Varislerin oluşmasıyla birlikte kişide bazı yakınmalar gelişmeye başlar, önlem alınmazsa vücutta daha ciddi sorunlar yaşanmaya başlar. Toplumda kadınlar erkeklerden daha fazla varisten etkilenir. Özellikle menopozda, gebelikte ve adet dönemlerinde kadınlar varis sorununu daha yoğun yaşarlar. Eğer erken aşamada varislere müdahale edilir, tedavi uygulanırsa daha kolay iyileşme sağlanır.

Varis en fazla kimleri etkiler

Varis kadınları daha fazla etkilemektedir. Ayakta ya da oturarak uzun süre hareketsiz duranlarda, genetik açıdan ailesinde özellikle ana ve babasında varis hastalığı olanlarda, kilolu obezlerde, kan dolaşımı bozukluğu bulunanlar varis açısından daha risklidir. Varis hastalığının toplumda görülme sıklığı % 20-40 oranındadır.

Varis belirtileri

Varis farklı şekillerde meydana gelmektedir. Bu nedenle farklı belirtiler gösterebilir. Ciltte kılcal damarlarda oluşan kırmızı mor renkli ağ biçimindeki varisler, kişide estetik olmayan görünüme ve hafif derecede etkilere neden olabilir. Toplardamarlardaki büyük varisler görsel olarak belirgin olup, verdikleri rahatsızlıkta daha fazladır. Bacaklarda hissedilir derecede ağrıya, ödeme, ciltte lekelere, yanma ve tıkanıklık gibi kişiyi rahatsız edecek yakınmalara neden olur. Varislerin bacaklardan başka karaciğer sirozu hastaların yemek borusunda kanama etkisi gösteren türlerde, basur olarak bilinen hemoroidlerde varistir.

Varis

Varisten korunmak mümkün mü

Varislerin oluşumu hareketsiz yaşam tarzından, ayakta veya oturarak uzun süre kalmak gibi eylemlerden uzak kalınarak engellenebilir. Oturma sırasında bacakları hareket ettirmek, bacakları arada havaya kaldırarak rahatlatmak faydalı davranışlardır. Gece yatarken bacakların olduğu yer hafif yükseltilebilir, düzenli olarak spor ve egzersiz yapılabilir. Kişilerin kilo kontrolünü sağlaması, düzenli olarak yürüyüş yapmaları tavsiye edilir. Düzenli olarak yüzmek, bacakları soğuk suyla yıkamak yararlı olur. Ayrıca kaplıcalar, sauna, sıcak sular damarları genişlettiğinden oldukça zararlıdır.

Varis hastalığını tetikleyen etkenler

Cinsiyet: Kadınlar erkeklere oranla daha fazla risk taşımaktadır. Çünkü kadınların damar yapıları ile karın içi organları varisi tetiklemektedir. Buna neden olarak hormonlar gösterilir. Kadınlarda östrojen hormonu, menopozdaki hormon ilaçlarının kullanılması, doğum sayısının artması, doğum kontrol hapı kullanımı kadınlarda varisi tetikleyen unsurlardır.

Yaş: Yaşın ilerlemesi dokuların zayıflamasına, dolayısıyla varis oluşumuna neden olabilir.

Genetik: Ailede varis hastalığının olması halinde, kişiler daha riskli kabul edilir. Bu durumda diğer etkenlerin varlığı riski arttırır.

Aşırı kilolu olma: Fazla kilolu olmak, karın içi basıncının artmasına dolayısıyla damar yapısının bozulmasına etkili olur.

Hamilelik: Kadınlarda hamileliğin ilk 3 aylık sürecinde hormonal değişimlerde artış olması ve rahmin büyümesiyle damarlarda göllenmeye neden olması varislere uygun ortam hazırlamaktadır. Bu dönem olu]]> Varis Skleroterapi https://www.varis.gen.tr/varis-skleroterapi.html Wed, 21 Nov 2018 02:39:40 +0000 Varis Skleroterapi, Varis, Bacak derisinin altındaki toplardamarlardaki genişlemeye varis denir. Bacaklarda bulunan toplardamar kirli kanı akciğerlere ve kalbe temizlemesi için yer çekiminin ters yönünde taşıyan damarlardır. Yukarı Varis Skleroterapi, Varis, Bacak derisinin altındaki toplardamarlardaki genişlemeye varis denir. Bacaklarda bulunan toplardamar kirli kanı akciğerlere ve kalbe temizlemesi için yer çekiminin ters yönünde taşıyan damarlardır. Yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen bu damarların içinde kapaklar vardır. kan ve bacak kaslarının çalışması bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Fakat kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağıya doğru basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler meydana gelir.

Varis tedavisinde skleroterapi ise, varis veya kılcal damar şeklindeki varisleri yok etmek için  damar içine bir solüsyon enjeksiyonu uygulamasıdır. Skleroterapi ince iğnelerle damar içine girilip ilaç verilmesi ile yapılır. Cerrahi ve anestezi bir kesi gerekmez. Skleroterapi yönteminde damar içinden çalışılarak sınırlı endotel hasarı oluşturulur ve basınç uygulanmasıyla bu damarların birbirine yapışması sağlanır. Tedavi sonrasında etkisi yok olmuş bozuk damar vücuttan atılarak, bu damarların sağlam damarların üzerindeki baskısının azalmasıyla toplardamar daha etkili çalışır. Tedavi sırasında çok ince iğne kullanılarak, hastalıklı varis damarının içine, damar yüzeyini tahrip edici sklerozan bir madde verilmesi oluşturmaktadır. Sklerozan madde varis damarı yüzeyine hasar vermekte ve yapılan kompresyonla beraber varisli damarın bütünlüğü kaybolmaktadır. Varisli damarın içine kan dolmadığı için görünmez hale gelir ve daha sonra vücut tarafından yok edilir. Çok ince iğneler kullanıldığı için fazla ağrı vermiyor. Varisli alanın genişliğine göre enjeksiyon sayısı ve tedavi seansı değişiyor. Tedavinin seanslar şeklinde yapılmasının sebebi ise, enjeksiyon neticesini görerek, kalan varisli alanın tespit edilmesi ve yeniden enjeksiyon yapılabilmesi yönünden gerekli olmasıdır. Her seans yaklaşık olarak 15-45 dakika arasında değişmektedir. Uygulamadan sonra 7-10 gün basınçlı çorap kullanılır ve bu süreçten sonra kişi günlük yaşamına dönebilir.
Varis Skleroterapi
Skleroterapi Uygulanması

Skleroterapiye başlanmadan önce çıplak gözle ve veinlite denilen özel bir varisli damarları gösteren cihaz ile muayene yapılır. Muayeneden sonra toplardamarın durumunu ve varislerin kaynağını tam anlamıyla değerlendirmek için venöz renkli Doppler ultrasonografi (kan akımının hızı ve yönü, damarların yapısı hakkında bilgi verir.) uygulanır. Her kılcal damar varislerinde bu uygulama gerekmez fakat diğer bütün varislerde bu uygulama yapılmaktadır. Daha sonra skleroterapi seansları başlar ve uygulama için enjektörler, iğneler, skleroterapi için kullanılacak bandajlar, ilaçlar hazırlanır. Skleroterapi için çok çeşitli solüsyonlar kullanılır. Uygulama dozu toplardamarın büyüklüğüne göre ayarlanır ve işlemden sonra bandaj ve varis çorabı kullanılır. Uygulamadan sonra hastaların şikayetlerinde ve varislerin görünümlerinde %80 düzelme olur.

Skleroterapi Yönteminin Uygulanmaması Gereken Durumlar
 • Ek hastalığı olan (Böbrek, akciğer, karaciğer yetmezliği) kişilere
 • Hamile olan bayanlara
 • Ciddi alerjisi olan kişilere
 • Bacağı besleyen damarların yani arteriyel sistemin sağlıklı olmadığı kişiler
 • Kan sulandırıcı tedavisi alan kişiler
 • Akut yüzeysel ve damar tıkanıklığı olan vakıalar 

Skleroterapide Oluşan Yan Etkiler 
 • Geçici şişlik yaşanması
 • Hiperpigmentasyon yani renk değişikliği
 • Siyah renk değişikliği 
 • Yer yer morarmalar olması
 • Ağrı, iğne yapılan kısımlarda hassasiyet, yanma, kaşıntı
 • Alerjik reaksiyonlar oluşması
 • Derin ven trombozu ve pıhtı atması
 • Yüzeysel ana damarlarda tromboflebit
]]>
Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi https://www.varis.gen.tr/varis-tedavisinde-kopuk-yontemi.html Wed, 21 Nov 2018 16:48:04 +0000 Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi, Varis, yüzeysel toplardamar hastalığıdır. Toplardamarın şişmesi ve genişlemesi sonucuyla oluşur. Varis tedavisinde kullanılan köpük yöntemi, sklerotreapi (ilaçla kurutma yöntemi) yönteminin Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi, Varis, yüzeysel toplardamar hastalığıdır. Toplardamarın şişmesi ve genişlemesi sonucuyla oluşur. Varis tedavisinde kullanılan köpük yöntemi, sklerotreapi (ilaçla kurutma yöntemi) yönteminin gelişmiş halidir. Bu uygulamada klasik olarak kullanılan ilaç uçlarından birbirine tutturulmuş iki enjektör yardımı ile havayla karıştırılıp köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımı ile damar içine verilir. Köpürtülerek verilen ilaç sayesinde varisli damar büzülerek yok olur. Bu uygulamadan sonra bacak sarılır, bir kaç gün sonra çıkarılır ve onun yerine 1-6 hafta arasında değişiklik gösteren varis çorabı giyilir. Bu uygulama bacaktaki varisler ameliyattan sonra kalan veya tekrarlayan varisler için uygundur.

Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi Uygulanması

Köpük uygulaması yapılmadan önce renkli Doppler ultrasonografi ile varis ve varise sebep olan damarlar belirlenir. Köpük uygulaması bir kaç şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki kesi yapılmadan varise ve varise sebep olan damarı ultrasonografi ile görerek bir iğne veya kateter (plastiki ince hortum) yerleştirilir. İğnenin gireceği bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi yapılır. Daha sonra yerleştirilmiş olan kateterden, köpük şekline getirilmiş olan ilaç varisli damarın içine enjekte ederek damar köpükle doldurulur. Sonra kateter damardan çekilerek, bacak bandajlarla sarılır.

Çok fazla kullanılmayan diğer bir uygulama ise, ayak bileğinden anesteziyle uyuşturularak küçük bir kesi yapılır ve varise sebep olan damar bulunarak içine kateter yerleştilir ve ardından damar içine köpük doldurulur. Kateter çıkartılarak, kesi dikilir ve bandajla sarılır. Köpük yöntemi uygulamasından sonra birkaç gün içinde sargılar çıkar ve 4-6 hafta varis çorabı kullanılır. Çorap veya sargı kullanılmadığı zaman köpük olan damarın içinde pıhtı gelişir ve bu neden dolayı ağrı, kızarıklık, sertlik ve morluk olup iyileşmesi uzun sürer.
 Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi
Köpük Tedavisinin Avantajları
 • Varis tedavisi için yapılan diğer uygulamalar içinde köpük uygulaması kişiye en az rahatsızlık veren tedavidir.
 • Genelde kesi gerektirmez
 • Anestezi yapılmaz
 • Ameliyata göre daha az ağrı, uyuşma, şişme ve morluk görülür.
 • Basit bir enjeksiyon yardımı ile birkaç dakika içinde tedavi sürecini başlatır.

Köpük Tedavisinin Yan Etkileri

 • İlaç uygulanan damarda pıhtı oluşması
 • Derin damarlar pıhtı oluşması
 • Kullanılan ilacın enjeksiyon anında damar dışına çıkması sonucunda deride renk değişikliği
 • Deride ağrı, morarma, yanma, alerji oluşturması
 • Nadiren de olsa köpükteki havanın dolaşım ile beyne gidip felç olunması
]]>
Varis Nasıl Önlenir https://www.varis.gen.tr/varis-nasil-onlenir.html Thu, 22 Nov 2018 12:35:29 +0000 Varis nasıl önlenir, Varis bir çeşit damar hastalığı olarak tanımlanır. Bu hastalıkta toplardamarlarda meydana gelebilen genişleme sonucunda çatlamalar ve vücudun bazı yerlerinde iyileşmeyen yaralar oluşmaktadır. Varis hastal Varis nasıl önlenir, Varis bir çeşit damar hastalığı olarak tanımlanır. Bu hastalıkta toplardamarlarda meydana gelebilen genişleme sonucunda çatlamalar ve vücudun bazı yerlerinde iyileşmeyen yaralar oluşmaktadır. Varis hastalığı kadın veya erkek gözetmeksizin her iki cinste de görülmesi olası bir hastalıktır. Genetik yönü olan bu sağlık probleminin anne ya da babanızda olması demek sizde de oluşması olasılığını güçlendirir. Bu açıklamadan varis hastalığı kesinlikle sizde de oluşacaktır şeklinde anlaşılmamalıdır. Ama genetik yatkınlığı olmayan kişilere göre sizde görülme olasılığı daha fazladır denebilir. Bu neden dışında yaşam tarzının etkisi de çok önemli bir etkendir.

Varis Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Varis hastalığı genellikle genetik olarak yatkın olma durumuna bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durumdan farklı olarak kişinin yaşam tarzı ve iş hayatı önemli etkenler arasındadır. Örneğin hareketsiz bir yaşam tarzı yada uzun süreler ayakta durmayı gerektiren işler bu hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır.

Genetik Yatkınlığı Olan Kişiler Neler Yapmalıdır
 • Varis hastalığına yakalanma riski genetik açıdan yatkınlığı olanlarda daha fazladır. Bu kişiler yaşam tarzlarında daha dikkatli davranmak zorundadırlar.
 • Uzun süre ayakta hareketsiz kalmaktan kaçınmalıdırlar
 • Kilo konusunda hassas davranmalı ve fazla kilo almamaya dikkat etmelidirler
 • Dar ve fazla sıkı kıyafetleri tercih etmemelidirler, bu tür kıyafetler kan akışını olumsuz etkilerler
 • Sıklıkla yürüyüş yapmalı ve mümkünse düzenli bir yürüyüş programı yapmalıdırlar
 • Kabızlık şikayetleri varsa tedavi olmalıdırlar ve bu şikayetten kurtulmalıdırlar
 • Dinlenirken ayaklarını yüksekte tutmalıdırlar
 • Sigara içme alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan vazgeçmeniz gerekir
 • Beslenme alışkanlığına çok dikkat etmeli mümkün olduğunca bu konuda düzenli beslenmeye çalışılmalıdır
 • Günlük su tüketimi günde minimum 2 litre olmalıdır
Varis Nasıl Önlenir
Varis Teşhis Aşaması

Varis hastalığı ortaya çıkan bir damar hastalığıdır. Bu nedenle hastalığın teşhisi için bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir. Sağlık kuruluşunda kalp ve damar hastalıkları kısmında muayene olmalıdırlar.Hasta olan kişilerde gözle görülebilen bir şekilde damarlar cilt üzerinde görülebilen bir duruma gelir. Bu damarlar bacaklarda kaşıntılar, ağrılı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kişi muayene olmadan önce 4-5 dakika kadar ayakta durdurulur. Muayene ortamı ışıklandırması yüksek olan bir ortamda yapılır. Çünkü muayeneyi yapan doktor şişkinlik durumuna gelen damarları görmelidir. Bunların dışında bir takım tetkikler yapılarak teşhis gerçekleştirilir.
]]>
Varis Bitkisel Tedavi https://www.varis.gen.tr/varis-bitkisel-tedavi.html Fri, 23 Nov 2018 08:30:24 +0000 Varis bitkisel tedavi, Varis yapısı bozulmuş toplardamar hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Birçok çeşidi bulunan varis aslında farklı bitkilerden elde edilen karışımlar ya da ilaç tedavisiyle geçen bir hastalık Varis bitkisel tedavi, Varis yapısı bozulmuş toplardamar hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Birçok çeşidi bulunan varis aslında farklı bitkilerden elde edilen karışımlar ya da ilaç tedavisiyle geçen bir hastalık değildir. Kullanılan ilaçlar ve hazırlanan bitkisel karışımlar oluşan varisin ilerlemesini engeller. Varis nedeniyle oluşan ağrılara, kramplara, şişliklere ve uyuşmalara fayda sağlayarak şikayetleri hafifletir.

Varis Bitkisel Tedavisi

Doğal bitkilerden elde edilen karışımlar rahatsızlığın ilerlemesini engelleyerek geçici de olsa fayda sağlar. Varise karşı kullanılacak bir çok şifalı bitki bulunmaktadır. Bu şifalı bitkiler şu şekilde sıralanabilir.

Lahana Yapağı: Bacaklarda oluşan varislere yetecek kadar lahana yaprağı 1 su bardağı su ile kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra süzülür. Yapraklar teni yakmayacak kıvama geldiğinde varisli bölgeye sarılarak bekletilir.

Asma Ve Fındık Yaprağı: Asma ya da fındık yaprağı 1 litre suyun içinde kaynatılır. Kaynayan yapraklar süzgeçten geçirilerek çay şeklinde günde 3 fincan içilir.

Sirke: Şişen problemli damarları dışarıdan tedavi edebilmek için elma sirkesi kullanılabilir. Temiz bir havlu elma sirkesine batırılarak sıkılır. Islanmış olan havlu varisli bölgeye sarılarak 30-45 dakika kadar bekletilir. Elma sirkesinin faydalarından yararlanmak için uygulamanın düzenli olarak birkaç hafta tekrarlanması gerekir.

Kivi: Kivi varis tedavisinde etkili meyvelerden biridir. Varise karşı kivi günde 3 defa düzenli olarak tüketilmelidir.

Üzerlik Tohumu: 1 u bardağı kaynatılarak ılımış suyun içine 1 yemek kaşığı bal ve 1 kahve kaşığı üzerlik tohumu eklenir. Bal eriyene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım günde 1 su bardağı olacak şekilde içilir. Kür 15 gün düzenli uygulanmalıdır.

Havuç Tohumu: Yarım litre suya 1 avuç kadar havuç tohumu eklenerek ocağa alınır. Karışım kaynama noktasına gelip lapalaşana kadar ısıtılır. Elde edilen karışım ılıdıktan sonra varisli bölgeye tabaka şeklinde sürülür ve üzeri temiz bir bez ile sarılır. İşlem sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yapılır.

Cam bir şişenin boğaz kısmına kadar papatya doldurulur. Üzerine dolana kadar saf zeytinyağı eklenir. Karışım 15 gün boyunca güneş gören bir ortamda bekletilir. 15 gün sonra varisli bölgeye karışım ile günde 2 defa masaj yapılır.

Civan Perçemi: Eşit ölçülerde civan perçemi, başparmak otu 1 su bardağı suyun içine katılarak 20 dakika süreyle kaynatılır. Karışım çok az miktarda nöbet şekeri ile tatlandırılabilir. Daha sonra yudum yudum içilmelidir.

Çobançantası: Çobançantası bitkisi ince ince doğranarak uygun bir kabın içine alınır. Üzerine sirke ilave edilerek 10 gün kadar güneşte bekletilir. 10 gün sonra karşım ile varisli bölge ovulur.

Rezene: 1 su bardağı kaynamış suyun içine yaklaşık 4 gram kadar rezene eklenerek 10 dakika demlenir. Rezene çayı günde 3 fincan olacak şekilde içilir.

]]>
Varis Nedir https://www.varis.gen.tr/varis-nedir.html Fri, 23 Nov 2018 15:12:39 +0000 Varis nedir, Varis bacaklarda oluşur. Bacaklarda bulunan toplardamarların bazı nedenlerden kaynaklı olarak genişlemesiyle oluşur. Genellikle bir insanın bacaklarındaki damarlar gözle bakıldığında ya da elle dokunulduğunda hissed Varis nedir, Varis bacaklarda oluşur. Bacaklarda bulunan toplardamarların bazı nedenlerden kaynaklı olarak genişlemesiyle oluşur. Genellikle bir insanın bacaklarındaki damarlar gözle bakıldığında ya da elle dokunulduğunda hissedilmez. Fakat toplardamarların genişlemesi sonucunda varis nedeniyle damarlar koyu bir renk alarak hem elle dokunulduğunda hissedilir hem de gözle bakıldığında görülmektedir. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi kirli kanı akciğerlerimize ve kalbimize taşımakla ilgili görevleri vardır. Bu damarların içerisinde kanın yerçekimi etkisiyle aşağı değilde yukarı doğru gidebilmesini sağlayacak olan kapaklar mevcuttur. Bu kapaklar sayesinde kan bacakların aşağısında toparlanmayıp yukarı doğru gidecektir. Bacaklarımızda bulunan kaslarımızın çalışabilmesi amacıyla kanı yukarı doğru gitmesini engellenmesinden aşağı doğru basınç yaptığından bacaklarımızda toplardamarlar oluşur. Damarlar kalbe ve akciğere kanı götüremediğinden kan orada göllenme olur ve damarlar kıvrımlaşarak şişme görülür. Bu durum eğer bacakların iç kısımlarında oluşuyorsa o zaman iç varis denmektedir. Bu bir damar hastalığı olmasından dolayı, kalp ve damar cerrahları tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Varis çok sık görülen ve genellikle 20-70 yaş arasında insanlarda görülmektedir. İnsanların %50 hatta daha fazlasında görülmektedir.

Varis belirtileri nelerdir
 • Bacaklarımızda bulunan damarların gözle görülür bir şekilde koyu renk alması
 • Bacak damarlarının şişmesi ve elle dokunulduğunda hissedilmesi
 • Damarların kıvrımlı bir hal alarak görülmesi
 • Bacaklarda şiddetli bir ağrının olması
 • Bacaklarda kaşıntı olması
 • Bir anda özellikle de yatarken bacaklara kramp girmesi
 • Bacaklarda yanma hissi
 • Bacaklarda çabuk yorulma
 • Huzursuzluk hissi 

Varis tipleri nelerdir

Derin venöz yetmezlik: Bu varis türü halk arasında iç varis olarak bilinmektedir. Bacağımızın iç kısımlarında bulunan ana toplardamarları bulunmaktadır. Kan yukarı doğru akciğer ve kalbe ulaşmadan reflü sonucunda geriye doğru kaçması sonucunda bacaklarda damarların olduğu bölge üzerinde şişme görülür. Sıklıkla ağrılarda görülmektedir. Tedavi edilmesi gerekmektedir.

Varis Nedir

Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklarda bulunan toplardamarların içerisinden geçen kanların kalp ve akciğere doğru değil de yer çekimi nedeniyle kan ayaklara doğru gitmesi nedeniyle bacaklarda bulunan damarlarda şişme görülmektedir. Bu yüzden damarların kıvrılması ve kabarıklaşması oluşacaktır.

Kılcal varisler: Bu varis türü tüm cilt üzerinde görülmektedir. Genellikle mor olarak görülse de ince ve kırmızı olarak da görülmektedir. Toplardamarların genişlemesi sonucuyla oluşmaktadır. Çok büyük bir ağrı yapmayacaktır. Fakat estetik açısından çok kötü bir görüntü olacağından rahatsız edici bir durum olacaktır.

Varis kimlerde daha çok görülür

Toplumumuzda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Varisin birçok nedeni vardır. Özellikle kilolu olan kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Ailesinde varis olan insanlarda görülme riski daha fazla olmaktadır. Halk arasında sıklıkla bilinen bir yanlış varisin genellikle ayakta kalma sonucunda oluşan bir hastalık olduğu söylenmektedir. Fakat sürekli olarak oturmak zorunda kalan, hareketsiz bir hayat süren insanlarında sıklıkla görülmektedir. Kuaför ya da şoförlerde daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir. Şişman olan hastalarda ve yaşı ilerlemiş hastalarda da sıklıkla görülebilmektedir. Kadınlarda daha çok görülmesinin nedenleri arasında hamilelik nedeniyle kadınların bütün hormonlarının değişmesinin neden olmaktadır. 

Varisi olan hastalar ne yapmalıdır

Sürekli olarak ayakta durmak zorunda kalanların ya da oturup iş yapan insanların her fırsat bulduklarında ayaklarını yukarı doğru kaldırıp, kan dolaşımlarının düzenli olmasını sağlaması gerekmektedir. Hamile olan kadınların tüm hormonl]]> Varis Çayı https://www.varis.gen.tr/varis-cayi.html Fri, 23 Nov 2018 21:32:31 +0000 Varis çayı, insanların bacaklarında bulunan toplardamarların görevini yerine getiremediğinden kaynaklı olarak kanı yukarı doğru pompalayamadığından zamanla kanın orada göllenmesi sonucunda damarların kıvrılmasına denmektedi Varis çayı, insanların bacaklarında bulunan toplardamarların görevini yerine getiremediğinden kaynaklı olarak kanı yukarı doğru pompalayamadığından zamanla kanın orada göllenmesi sonucunda damarların kıvrılmasına denmektedir. Varis çok sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok nedeni olacağı gibi, en sıklıkla görülme nedenleri hareketsizlik olmaktadır. Aile üyelerinden birinde varis varsa genetik olarak sizde de görülme riski olacağından önlem alınması gerekmektedir. İlk başlarda bir belirti vermeden hızlıca ilerleyip hayatı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Şiddetli kramp ağrıları, yanma şikayetleri ve aşırı bir kaşıntı görülmektedir. Varislerin 3 türü bulunmaktadır. Kılcal varisler herhangi bir ağrı yapmadığı fakat görüntü olarak çok çirkin bir görünüm olacağından hastaların rahatsız olmasına neden olmaktadır. Diğer varis türleri bacaklara yayılan ve toplardamarların şişmesi sonucunda mor görünüm olmasından ziyade damarların dışa doğru şişmesi görülmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi ve hastanın önlemler alması gerekmektedir. Aksi takdirde çok büyük sorunların olmasına neden olacaktır. Varisi tetikleyecek nedenlerden uzak durmalısınız. Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemesi, çok dar kıyafetlerden kaçınmak, sıcak su, kaplıca ya da saunadan uzak durulması gerekmektedir. Sigara alkol tüketilmemeli ve dengeli beslenilmelidir. Kırmızı et ve hayvansal yağlar, ayçiçek yağları kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.

Son zamanlarda tüketilen varis çayı

Hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla birçok insan tarafından kullanmaktadır. Damar sağlığına çok iyi gelen otlardan harmanlanarak yapılan ve insan sağlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Sizlerde sürekli olarak ayaklarınızın üzerinde duruyorsanız veya hareket etmeden yaşamak zorunda kalıyorsanız o zaman özel olarak üretilen varis çayları sayesinde varislerinizin ilerlemesini durdurmanız mümkün olacaktır. Fakat sadece bu çayı içip, önlem almazsanız çayın herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu çayı içerken mutlaka varis çoraplarını giyinmeniz gerekmektedir. Aldığınız çayı mutlaka söylendiği gibi demlemeniz ve söylendiği gibi içmeniz gerekmektedir. Bu tür bitkisel çayların sade içilmesi gerekmektedir. Bu yüzden bitki çayının içerisine herhangi bir tatlandırıcı ya da şeker koymadan içilmesi gerekmektedir.
Varis Çayı
Varis çayı içerisinde bulunan bitkiler:

Fındık yaprağı, asma yaprağı, çoban çantası otu, kekik, at kuyruğu otu, at kestanesi kabuğu, karanfil bu bitkilerin karışımından elde edilir. Ayrıca bu çayı içerken, elma sirkesi ile bacaklarınız aşağıdan yukarıya doğru ovmanız durumunda daha etkili olacaktır. Hareketsiz yaşamdan kurtulmak, yüzme ve yürüyüş yapmak da çok etkili olacaktır. Dikkat etmediğinizde varisler daha da çoğalacak ve tek çözüm ameliyat olacaktır. Varis çayının kullananlar iyi geldiğini söylüyor olsa bile, uzman olan hekimlerin varis çayı hakkında herhangi bir açıklamaları olmamaktadır. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
]]>
Hamilelikte Varis https://www.varis.gen.tr/hamilelikte-varis.html Sat, 24 Nov 2018 13:05:23 +0000 Hamilelikte varis, Varis cilde yakın bulunan toplardamarların genişlemesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Varis genetik yatkınlık başta olmak üzere pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Damarlarda yaşanan Hamilelikte varis, Varis cilde yakın bulunan toplardamarların genişlemesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Varis genetik yatkınlık başta olmak üzere pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Damarlarda yaşanan genişleme hem görsel anlamda kişiyi rahatsız edebilmekte hem de kişiye ağrılı anlar yaşatabilmektedir. Genişleyen varis damarları mor renkte bir görünüm alır. Varis vücudun pek çok yerinde görülebilir. Vulvada, bacaklarda oluşabilir. Gebelikte çok sık rastlanan basur hastalığı da bir tür varistir ve bu rahatsızlık gebelikte daha fazla açığa çıkar. Gebelik varise yol açan etkenlerden sadece biridir. Gebelik döneminde kan hacminin artması, gebelik hormonu olan progesteron hormonunun damarlardaki kasları gevşetmesi ve rahmin büyüyerek damarlara baskı yapması gebelikte varis riskini daha fazla arttırır.

Varis kadın erkek her iki cinste de görülebileceği gibi erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla ortaya çıkar. Tüm gebelerin yaklaşık %20'si varise maruz kalabilir. Gebelikte bacaklarda ortaya çıkan varis normal doğumu engelleyecek bir etken değildir. Ancak gebelikte vajinanın dış bölgesinde oluşan ve oldukça geniş bir yapıya sahip olan varislerin normal doğum anında kanamaması için normal doğumun çok dikkatli yapılması gerekir. Normal doğum sonrasında gerçekleştirilen doğum dikişi adı verilen epizyoteminin çok özenli yapılması gerekir.

Hamilelikte Varis Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir

 • Aşırı ayakta kalmamaya özen gösterilmelidir.
 • Gebelikte aşırı kilo alımına dikkat edilmelidir.
 • Egzersiz, yürüyüş ve spor gebelikte varis oluşumunun önüne geçebilir.
 • Dar ayakkabı, pantolon giymekten kaçınılmalı, mümkün olduğunca rahat kıyafetler tercihe dilmelidir.
 • Oturur pozisyonda kan akımını engelleyici hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Zaman buldukça uzanılarak ayaklar yukarı doğru kaldırılmalıdır. Örneğin bacakların altına 1-2 kat yastık konularak uzanılabilir.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır.
 • Dengeli beslenme varisi önlemek için önemli ayrıntılardan biridir. Bol sebze, taze meyve ve bol su tüketerek varis için önlem alınabilir.
 • Sigara yine varisi tetikleyen bir etkendir. Gebelik döneminde hem anne karnındaki bebek için hem de gebeliğin sağlığı için kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.
 • Uzun süre oturmak yine kan akışını engelleyebileceği için ara ara ayağa kalkarak hareket etmek varis için faydalı olur.

Hamilelikte Varis Tedavisi

Varis tedavisi ameliyat, varis çorabı, egzersiz ve bir takım ilaçların kullanımı ile yapılabilir. Ancak gebelik dönemi varis ameliyatı için uygun bir dönem değildir. Hamilelikte hafif varislerde tıbbi müdahaleye gerek duyulmayabilir. Evde varis önleyici yöntemler ile hafif varisler kontrol altına alınabilir. Ancak hamilelikte gelişen varis çok şiddetli ise varis çorabı önerilebilir. Varis engelleyici bacak egzersizleri yapılabilir. Ameliyat, lazer ve skleroterapi hamilelik dönemi için uygun tedavi seçenekleri değildir. Hamilelikte kullanılan varis çorapları toplardamarları sıkıştırarak damarlarda kanın göllenmesini önleyici etki yaratır. Ayrıca doğum sonrası varislerde büyük ölçüde iyileşme sağlanabilir.

]]>
Varis Ağrıları https://www.varis.gen.tr/varis-agrilari.html Sun, 25 Nov 2018 04:02:04 +0000 Varis ağrıları, kan dolaşımının önemli bir parçası olan damarlarda kanın ilerlerken geriye dönmesini engelleyen kapakçık adı verilen yapıların bozulmasından dolayı meydana gelir. Dolaşımın tam olarak gerçekleşmemesi kap Varis ağrıları, kan dolaşımının önemli bir parçası olan damarlarda kanın ilerlerken geriye dönmesini engelleyen kapakçık adı verilen yapıların bozulmasından dolayı meydana gelir. Dolaşımın tam olarak gerçekleşmemesi kapakçıklardan sızarak geriye doğru sızan kandan dolayı meydana gelir.

Varis nedeniyle bacaklarda oluşan ağrılara karşı ilk yapabileceğiniz şey uzanmaya imkanınız varsa sırt üstü uzanmak ve ayaklarınızı 25-30 cm kadar daha yükseğe koymak olacaktır. Bu işlemi yapmak için bacağınızın altına yastık yerleştirmek doğru olacaktır. Sırf bu işlemde kullanmak için üretilmiş ortopedik yapıya sahip yastıklar bulunmaktadır. Bu şekilde oluşan ağrılara geçici olarak çözüm bulmuş  olursunuz ama kesin olarak ağrılarınızdan kurtulmak niyetinde iseniz mutlaka tedavi olmanız gerekir.

Ağrıların varisten kaynaklandığı nasıl anlaşılır
 • Varis nedeniyle meydana gelen ağrılar genellikle akşamları çok fazla hissedilmeye başlar. Sabahları oluşan ağrı seviyesi düşüktür
 • Varis çorabını giydiğinizde ağrılar azalıyor yada tamamen diniyor ise
 • Bacağınızı vücudunuza göre daha yüksekte tuttuğunuzda ağrınız azalıyorsa
 • Hava ısındığında ağrılar artıyorsa
 • Yukarıda sayılan nedenler varis ağrılarının temel göstergeleri arasındadır. Bunlara dikkat ediniz.
Varis Ağrıları
Varis hastalığının görülme sıklığı yaşam tarzına büyük oranda bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin günlük çok az yürümek, daha az hareket etmek, dengeli beslenmeye gereken önemi vermemek ve su tüketimini az tutmak gibi nedenler varisin neden olduğu ağrıları arttırmaktadır. Bazı durumlarda kişinin varis şikayeti varsa bile ağrı şikayeti olmaz bazen de varis şikayeti bulunmayanlarda bu ağrılara benzer şikayetler olabilmektedir.

Varis tedavisi mümkün mü

Tedavisi mümkün olan bir sağlık sorunudur. Varisler çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir bu neden ile tedavi yöntemleri de farklıdır. Ameliyat olmadan varislerin tedavisi mümkündür. Bu da her varis şikayetinin ameliyat gerektirmediğini gösterir. Yüzme ve soğuk su ile varisli bölgeleri ovma faydalı etkiler gösterir.
]]> Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/varis-tedavisi.html Sun, 25 Nov 2018 11:11:25 +0000 Varis tedavisi, Varis bacaklarda derinin hemen altında bulunan toplardamar yayılmalarıdır. Toplardamarlarda meydana gelen deformasyon bacaklarda ağrı, sürekli yorgunluk hissi ve şişlik gibi ağrıları meydana getir ve zamanla bu ağr Varis tedavisi, Varis bacaklarda derinin hemen altında bulunan toplardamar yayılmalarıdır. Toplardamarlarda meydana gelen deformasyon bacaklarda ağrı, sürekli yorgunluk hissi ve şişlik gibi ağrıları meydana getir ve zamanla bu ağrılar sürekli olur. Hastalıkta tanı ve tedavi süreci geciktikçe hastalık ilerlemeye başlar ve damarlarda çirkin görüntüler meydana gelir. Varis hastalığında bir çok tedavi yöntemi vardır.

Varis İlaç Tedavisi

Aslında varis hastalığında ilaç tedavisi yoktur. Doktorun önerileri doğrultusunda kullanılan hiç bir ilaç varis olan damarı yok edemez ancak hastanın ağrılarının giderilmesi ve şişliklerin azalmasını sağlamak için kullanılır. Varis hastalığında ilaç destek tedavi amaçlı kullanılır ve hastalığı hiç bir zaman yok etmez. Varis hastalarına önerilen idrar sökücü ilaçlar çok ciddi bacak ödemi olduğunda kısa süreli kullanmalıdır. Uzun süre kullanımlarda tehlikeli olabilir.
Antibiyotikler varis yarası olan hastalar kullanabilir. Lokal olan yaraya sürülecek veya ağız yoluyla alınacak tedavilerde kullanılır. At kestanesi tohumu varisi aşırı ilerlemiş hastalarda şikayetini azaltmak amacıyla kullanılması önerilir. Aspirin ve kan sulandırıcılar varis pıhtısı yüksek olan hastalıklarda yara yeri iyileşmesini sağlamak pıhtıyı eriterek yok etmek için kullanılır.

Basınçlı Özel Varis Çorapları

Varis çorapları hastalar giymekte çok memnun değil ve kullanılması gereken sürede kullanmadan çorap çıkarmaktadır. Basınçlı özel varis çorapları hastalar farkında değiller ama tedavide oldukça önemli yere sahiptir. Varisi olan hastalar kendi kafalarına göre gidip herhangi bir basınçlı özel varis çorabı alamaz. Varis çoraplarının birden çok çeşidi mevcut olup hastanın muayenesi ve tetkikleri sonucu doktor tarafından belirlenen dereceye göre varis çorabı alabilir. Varis çoraplarını medikal firmalarından rahatlıkla bulunabilir. Bunu kullanmaya başlayan hastalarda nedeni tam olarak bilinmeyen çalışmayan kapakçıkların yerine ayak ucundan kalbe doğru kan pompalamaya çalışır. Hastanın kas dokusuna oldukça destek sağlar. Eğer hastanın bacağında ödem veya şişlik var ise bu şikayetlerin kısa sürede geçmesini sağlar.

Varis Tedavisi
Varis Sklerotapi (Varislere İğne Tedavisi)

Hastada bulunan varisleri veya kılcal damarları temizlemek için damar içine bir solusyon enjeksiyonudur. İnce iğnelerle kalp ve damar cerrahi uzmanı tarafından damar içerisine girilerek ilaç verilmesi ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi için herhangi bir anestezi veya bir kesi olmasına gerek yok. Bu işlem yapılmadan önce hasta kalp ve damar cerrahi uzmanı tarafından muayene edilmeli kesin tanı için renkli doppler çekilmelidir. Doppler sonucu değerlendirildikten sonra varsa varis hastaya sklerotapi uygulanır. Özel bir hazırlığı yok sklerotapi için ince iğne, enjektörler, doktorun reçete ettiği ilaçlar ve bandajlar kullanılır. İşlemden önce hastanın bacağına kırmızı ışıklı bir cihaz yardımıyla işlem yapılacak kılcal damarlar belirlenir ve kalemle işaretlenir. Skleroterapi işlemi için birden çok solüsyon kullanılır. Bu işlemin uygulama dozajını varis büyüklüğüne göre doktor belirler. İşlem bitikten sonra hastaya bandaj takılır ve varis çorabı ile bir süre kullanılması önerilir. Skletorapi işlemi yaklaşık 20-30 dakika gibi bir zaman sürer. Yapılacak tek seansla hastanın kılcal damarları yok olmaz. 3-4 seans sonra hastanın şikayetleri geçer. Bu işlem sonrası hasta 3 saat dinlendikten sonra günlük işlemlerine devam eder.

Endovenöz Lazer Ablasyon İle Varis Tedavisi

Endovenöz lazer tedavisi 2000 li yıllarda büyük oranda varis meydana gelen damarların tedavisi dönüm noktası olmuştur. Toplardamarlarda oluşan varisi endovenöz lazer ile tedavisini yapar.  Lazer yöntemi sızıntı olan damarların ameliyatla amel]]> Varis Ameliyatı https://www.varis.gen.tr/varis-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 22:26:21 +0000 Varis ameliyatı, Bacaklarımızda bulunan toplardamarlarımızın görevini yerine tam olarak getirmemesinden kaynaklı olarak bu damarların kıvrılması ve kanın birikmesi sonucunda toplardamarlar dışarıya doğru şişer. Bu durum çok Varis ameliyatı, Bacaklarımızda bulunan toplardamarlarımızın görevini yerine tam olarak getirmemesinden kaynaklı olarak bu damarların kıvrılması ve kanın birikmesi sonucunda toplardamarlar dışarıya doğru şişer. Bu durum çok ağrılı, krampların girmesine ve tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunların olmasına neden olacaktır. Sürekli olarak ayakta çalışmak zorunda kalan ve sürekli oturan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Varis genetik olabileceği gibi alkol ve sigara kullananlarda da görülmektedir. Dengesiz beslenmek, kırmızı et tüketmek ve hayvansal yağları da tüketmek neden olmaktadır. Varis belirtileri taşıyorsanız o zaman varis çorapları giyinmelisiniz. Kilo almamaya özen gösterip, fazla kilolarınız varsa vermelisiniz. Varis için ilaçlar sadece ilerlemesini durduracaktır. Kalp damar cerrahi tarafından yapılacak olan gerekli muayene sonucunda gerekli görürse ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Varis ameliyatı olmadan bilmeniz gerekenler

Kirli kanı tekrar kalbe ve akciğere gitmesini sağlayacak olan safen toplardamarların çıkarılması işlemidir. Bu varis ameliyatının amacı toplardamarların içerisinde olan kanın daha da aşağılara inmesi sonucunda varislerin daha da çoğalması engelleyip, oluşan kötü görüntüyü ortadan kaldıracağı gibi ağrıyı ve şişliğinde yok olmasını sağlayacaktır. Varis ameliyatları genel anestezi ile yapılabilmektedir. Sadece bacakların uyuşturulduğu spinal anestezi ya da sadece varisli olan damarların çıkarılacağı bölgenin uyuşturulup lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Hastanın doktora giderek estetik olarak varislerden dolayı görünümden şikayetçi olmaları, aşırı bir ağrı, sürekli olan gece krampları, şişme gibi rahatsızlıklardan dolayı doktora gidince yapılacak doppler adında ki ultrason sayesinde ameliyat olup olmayacağına karar verilir. Varisler çok fazla olmasına rağmen hastanın çok büyük bir şikayeti olmayabilir. Fakat bu hastaların ayak bileklerinin çok küçük mavimsi damarlar beliriyorsa mutlaka ameliyat olmaları gerekmektedir.
Varis Ameliyatı
Varis ameliyatı nasıl yapılır

Kasıktan ve ya ayak bileği hizasında oluşan bölgeden bazı özel durumlarda da diz kapağında yapılacak olan birkaç santimlik kesiler açılır. Bu kesiler toplardamarların olduğu yerlerdir. Damarların uçları özel olarak bağlandıktan sonra kesilir. İçerisine çok özel üretilmiş olan bir damar sokularak ilerletilir. Damarın diğer ucuna geldiğinde özel üretilen bir somun yerleştirilerek tel yavaş yavaş çekilir. Bu sırada kıvrılan toplardamarlar telin çekilmesiyle birlikte damarlarda çıkarılır. Birkaç santimlik kesiler dikilir. Ayrıca bunun dışında da oluşabilen varisler bulunmaktadır. Bu varislerin çıkarılması da varislerin üzerinde çok küçük milimlik kesiler açılarak varise neden olan damarlar çıkarılır. Bu damarlara açılan kesiler dikilme gereği olmayacak kadar küçüktür.

Varis ameliyatlarında yapılan yenilikler

Günümüzde artık gelişen teknoloji sayesinde lazer ya da radyofrekans gibi yöntemler sayesinde daha kolayca yapılmaktadır. Bu yöntem sonucunda ameliyat süresi daha kısa süreceği gibi, hastanın gündelik hayatına dönmesi de daha kolay olmaktadır. Özellikle de ameliyat esnasında ultrason kullanılması sayesinde daha da kolayca ameliyat yapılır ve kesin sonuç alınır. Toplardamarların arızalı olan kısmı ultrason sonucunda yapılır. Fakat daha önceki yıllarda ameliyat esnasında ultrason kullanılmazdı. Ultrasonu çeken ve ameliyatı yönlendiren doktor ayrı iken ameliyatı yapan cerrah doktorlardı. Yenilikler sayesinde artık anestezi daha hafif olup, hastalıklı olan damarların hepsinin çıkarılması yerine sadece hastalıklı bölüm kesilerek daha kolayca çıkarılmaktadır.

Varis ameliyatının yan etkileri nelerdir

Bütün ameliyatlarda anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Alerji, solunum yetmezliği, kanama ve enfeksiyonlar gibi yan etkileri olabilir. Bu anestezinin her insan da olmasa da bazı insanlarda yan etkileri olabilir. Bunun dışında azı cerra]]>
Kılcal Varis https://www.varis.gen.tr/kilcal-varis.html Mon, 26 Nov 2018 12:39:29 +0000 Kılcal Varis, Kırmızı leke şeklinde görülen kılcal damar varisleri derinin hemen altında küçük ve ince damarların daha net görünmesine denir. Çoğunlukla uyluğun yan,  arka kısımlarında ve dizaltında görülür. Kılcal Varis, Kırmızı leke şeklinde görülen kılcal damar varisleri derinin hemen altında küçük ve ince damarların daha net görünmesine denir. Çoğunlukla uyluğun yan,  arka kısımlarında ve dizaltında görülür. Topuklu ayakkabıdan dolayı kadınlarda daha çok görülmekte. Kılcal varisin hastalar tarafından büyük bir şikayeti olmaz genelde hastalar görsellik açısında şikayette bulunurlar.

Kılcal Varise Lazer Tedavisi

Varis tedavilerinde lazer tedavisi uygulanır. Lazer ışınları ile deride bulunan bir çok kılcal damarlar yakılır. Lazer tedavisi skleroterapinin yok edemediği daha küçük kılcal damarların tedavisi için uygulanır. Kılcal varise lazer tedavisi için belli bir deneyim ve tecrübe gerekir.Eğer lazer işlemi yanlış yapıldığında işlemin yapıldığı bölge de morarma kızarma hatta deride iz kalabilir. Doğru uygulandığı takdir de kılcal varisleri % 90 azaltır.

Kılcal Varis
Kılcal Damarlar İçin Skleroterapi Tedavisi

Kılcal damar varis tedavisi, lazer tedavisin den sonra en yaygın skleroterapi tedavisidir. Sklerroterapi işlemi iğne tedavsi olarak bilinir. Kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından doktorun önerileri doğrultusunda alınan ilaçların oldukça ince olan bir iğne ile enjekte edilmesine skleroterapi tedavisi denir. Enjekte edilen ilaç sayesinde damarları büzüşüp kaybolmasını sağlar. Yapılan tedavi sonra hastanın şikayetleri azalacaktır. İşleme başlamadan önce hasta ayakta durdurularak görülen kılcal damarlar bir kalem yardımıyla işaretlenerek iğne tedavisi yapılacak yer belirlenir. Daha sonra hasta bir sedye yatırılarak işlem yapılacak bacak birazcık yükseğe kaldırılarak bir büyüteç yardımıyla işlem yapılacak kılcal damara ince iğne içerisine alınan ilaçlar enjekte edilir. İşlem bitikten sonra hastanın bacağı bir bandaj ile sarılır. İşlem esnasında oldukça az acılar hissedilebilir.
]]>
Doğal Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/dogal-varis-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 13:56:32 +0000 Doğal Varis Tedavisi, Özellikle varis fazla kilolu ve yeni doğum yapmış bayanlar ilk sırada olmak üzere pek çok bayanın  ortak sorunudur. Günümüzde ise bilgisayar bağımlılığı nedeni ile masa başında sürekli Doğal Varis Tedavisi, Özellikle varis fazla kilolu ve yeni doğum yapmış bayanlar ilk sırada olmak üzere pek çok bayanın  ortak sorunudur. Günümüzde ise bilgisayar bağımlılığı nedeni ile masa başında sürekli oturma ve fast food çılgınlığının artması nedeni ile düzensiz beslenmenin artması ile varis rahatsızlığının meydana gelme yaşı da çok erken yaşlara kadar inerek gençlerinde istenmeyen sorunları haline gelmiştir. Varis rahatsızlığı yaygınlaşarak gençleri de etkiledikten sonra insanların çareler aramaya başlamasını fırsat bilen bazı umut tacirleri kişilere yanıltıcı ve umut veren bilgiler vererek bilimsel anlamı bulunmayan tedavi şekillerini hastalıklarına çare olacak şekilde anlatarak kişilerin yalnızca paralarını değil vakit ve umutlarını da çalmaktadırlar. Yukarıda da söylediğimiz gibi varis rahatsızlığının doğal tedavisi bilimsel olarak mümkün olmasa da bazı doğal ürünler ile hastalık nedeniyle oluşan şikayetlerde azalma sağlanabilir. Anlaşılabileceği gibi varis önemli bir hastalıktır ve sadece bilimsel yöntemlerle tedavi edilebilir. Bilimsel yani tıbbi tedavi ile beraber doğal alternatif tedavi yöntemleri destek amacıyla kullanılabilir.

Bacaklarda biri dışta diğeri ise derinlerde yer alan iki atardamar düzeneği yardımıyla dolaşım sağlanır. Bu iki sistem sayesinde kanın sadece yüzeysel sistemden iç yüzeydeki sisteme ulaşmasına yardımcı olan ve ters tarafa geçmesine mani olan kapakçıkların yer aldığı anastomotik damarlar ile çalışmaktadır. Kan varisli olan damarlar iç damar dolaşımını engelleyerek kapanmaya yüz tutan kapakçıklar sebebi ile yada kapakçık yetersizliği neticesinde meydana gelir. Bu nedenle kan normal yolunu değiştirerek derin kanallardan yüzeye geçerek yüzeysel kanallarda değişikliklere neden olur. Bu değişiklik sonrasında bacaklarda mavimsi veya mor renkli, eğri büğrü ve şekilleri bozulmuş damarlara yani varisler meydana gelir.

Doğal Varis Tedavisi

Varis tedavisinde tıbbi tedavi yöntemlerine destek olmak amacıyla evde doğal ürünler kullanılabilir. Lahana yaprağı varise karşı kullanılabilecek doğal bir üründür. Lahana yaprakları bir miktar su ile haşlandıktan sonra suyu süzülür. Lahana yaprakları vücudu yakmayacak kadar ılıdıktan sonra varis oluşan bölgeye sarılır.

Doğal Varis Tedavisi

Fındık ve asma yaprağı yine varis tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Her iki bitki karıştırılarak ya da tek tek kullanılarak çay şeklinde demlenir. Günde 3 defa demlenen çay varis tedavisi için kullanılabilir.

Sirke varis için kullanılabilecek doğal ürünlerden biridir. Varis diz kapağından alta kalan bölgelerde oluşmuşsa bir kovanın içine su doldurulur. Üzerine keskin sirke ilave edilerek bacaklar bu suyun içinde bekletilir. Varis daha yukarı bölgelerde oluşmuşsa banyo küveti sirkeli su ile doldurularak küvete girilebilir.

Varislerinin Nedenleri Nelerdir

Bacak varislerinde ailesel yatkınlık genellikle en önemli nedendir. Kalıtsal olarak anne veya babasında varis rahatsızlığı olan kişilerde varis hastalığına yakalanma riski % 90'dan çok fazladır. Kalıtsal varis hastalığına yakalananlarda ana neden kapakçık bozukluğudur.

Yaşam Şekli: Sürekli oturarak hareket etmeyen yürüyüş yapmayan, saatlerce televizyon başında vakit geçirerek sürekli oturan kişilerde varis rahatsızlığının rastlanma sıklığı daha fazladır.

Meslek: Hareket etmeksizin sürekli ayakta kalmayı gerektiren öğretmenlik, berberlik ve cerrahlık gibi mesleklerde çalışanların bacakları pompa işlevini yapmadığı için toplar damarlar çok daha erken genişler.

Derin Toplardamarların Tıkalı Olması: Derin toplardamarlarda yaşanan tıkanıklık nedeniyle ağırlık yüzeysel damarlara binerek genişleme oluşur. Tedavisi yapılamayan tek varis türü derin toplardamar varisleridir.

Aşırı Kilo: Aşırı kilo toplardamarlarda kan akışını olumsuz etkileyere]]> Varis Ağrısı https://www.varis.gen.tr/varis-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 08:21:11 +0000 Varis ağrısı, Toplardamarlarda meydana gelen genişleme ve oluşan şişmeye varis denir. Genelde vücudun en çok basınç altında kalan bacakların alt kısımlarında görülür. Bayanlar estetik açıdan şikayetçi ama sağlık a Varis ağrısı, Toplardamarlarda meydana gelen genişleme ve oluşan şişmeye varis denir. Genelde vücudun en çok basınç altında kalan bacakların alt kısımlarında görülür. Bayanlar estetik açıdan şikayetçi ama sağlık açısından daha çok önemli. Birçok hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da şikayetler bir süre çekilmez hal alır. Varis ilk olarak kılcal varis olarak görülür ve hafif geçici şikayetleri olduğundan kimse pek umursamaz. Ama hastalıklar başlangıçta kalmadığından geçen zaman içinde kılcal varis daha büyük varis oluşmasına neden olacaktır.


Varis Ağrısı Nasıl Olur

Varis hastalarında bacaklarda ağrı şikayetinin yanı sıra bir çok bölgede ağrı şikayeti olacaktır. Varis ağrıları bütün bacakta olabileceği gibi bazende dizin en alt kısımında ağrı olabilir. Gün içerisinde bacaklarda ağrı ve yorgunluk hissi verir. Genellikle uzun süre ayakta kaldığınız da bacakta ağrılarınızda artış olacak olacak. Bu ağrıların azaltmak için ayakları bir süre yukarı kaldırmalısınız. Varisi biraz ilerlemiş hastalarda hiç bir nedeni olmadan bacaklarda kaşıntı ve yanma hissi varislerden kaynaklanabilir. Bazen bacaklarda ağrı ile birlikte karıncalanmalarda  sık görülen şikayetler  arasında yer alır.

Varis Ağrısı

Varis nedeniyle bacaklarda şişme görülür ve sonucunda ağrılar meydana gelir. Genellikle akşamları ayak bileklerinde görülen şişlikler ağrılara neden olur. Varis hastalarında genelikle gece krampları olmakta ve bu krampların geçmesi 20-30 saniye sürebilir. Krampların geçmesinde sonra kramp giren bölgede ağrı meydana gelmekte. Eğer yaşanılan kramplar sık sık olmaya devam ederse hemen bir doktora başvurmalı ve kontrollerinizi yaptırmalısınız. Yaşanılan kramp sonrası doktora gidilmezse hastanın bacak ağrıları şiddetli kaşıntıları artma meydana gelir ve varis olan bacakta hiç bir yaralanma olmadan bacaklarda kanama meydana gelir bu da şikayette varis hastalığının son evresinde olduğunuzun göstergesidir.
]]>
Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır https://www.varis.gen.tr/varis-ameliyati-nasil-yapilir.html Tue, 27 Nov 2018 20:56:59 +0000 Varis ameliyatı nasıl yapılır, Varis bacaklarda var olan toplardamarların görevini yerine getiremediğinden kıvrılması sonucunda mor bir renk alır ve şişer. Varisin birçok nedeni olmaktadır. İlaç tedavisi ile varis ilerlemesi Varis ameliyatı nasıl yapılır, Varis bacaklarda var olan toplardamarların görevini yerine getiremediğinden kıvrılması sonucunda mor bir renk alır ve şişer. Varisin birçok nedeni olmaktadır. İlaç tedavisi ile varis ilerlemesi durdurulsa bile tam olarak geçmez. Genetik olarak oluşabileceği gibi, çok kilolu olan insanlarda da görülmektedir. Özellikle de ayakta çalışmak zorunda olan insanların bacaklarında zamanla hareketsizlik sonucunda görülmektedir. Hamilelikte kadınlarının hormonlarının tamamen değişmesinden kaynaklı olarak ve kilo aldığı için de bacaklarda oluşmaktadır. Uzman olan hekimler tarafından mutlaka sürekli oturmak zorunda kalıyorsanız, oturduğunuz yerden ayaklarınızı bir ileri bir geri şeklinde oynatmanız gerekmektedir. Varisler için özel olarak üretilmiş olan varis çorapları bulunmaktadır. Bu çorapları giymek ve bol bol yürüyüş yapmanın çok faydası olacaktır. Yüzmenin de varislere çok iyi gelmektedir. Toplardamarlar ayaklarda dolaşan ve kirli kanı tekrar yerçekimine karşı gelerek kalbe ve akciğere göndermekle görevlidir. Fakat toplardamarların görevlerini yerine getirmemesinden dolayı kan taşınamadığından damarlarda göllenme olur. Bu yüzden damarlar kıvrılır ve şişer. Dışardan bakıldığında mor ve ya koyu kırmızı renkte damarlar dışarıya doğru çıkar. Gece krampların olması, ağrıların olması ve bacaklarda şişlikten dolayı hastanın hayatını olumsuz etkileyecektir.

Varis ameliyatı uygulaması

Varis ameliyatından önce Doppler ultrason yöntemi ile hangi damarlar da sorun olduğu gözlemlenmektedir. Bacaklarınızda olan çok küçük kılcal damarlarınızda oluşan ve çıplak gözle göremeyeceğiniz bütün varisleriniz bu ultrason sayesinde ortaya çıkacaktır. Varisler genellikle birçok belirti göstermesine rağmen bazı hastaların varisleri olmasına rağmen bir şikayeti olmadığından dolayı aldırmamaktadır. Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile ayak bileklerinizin civarında mavi renkli küçük varisler olduysa o zaman mutlaka ameliyat ile alınması gerekmektedir. Ameliyat anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanması altında yapılmaktadır. Ameliyatları uzman olan Kalp damar cerrahları tarafından yapılması gerekmektedir. 2 türlü varis ameliyatı yapılmaktadır. Klasik yöntemle olanı ve modern yöntemiyle yapılan varis ameliyatlarıdır.
Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır
Klasik yöntemle yapılan varis ameliyatı: 100 yılı aşkın bir süredir varisler bu yöntem ile alınmaktadır. Varisler herhangi bir ilaç ya da başka bir şekilde iyileşmediğinden ameliyat uygulanır. Damarların bağlanarak alınması işlemi yapılmaktadır. Cerrahi operasyonda genellikle genel anestezi uygulanmaktadır. Toplardamarlarda oluşan pıhtı, sinirlerin zedelenerek ayaklarda uyuşma gibi sorunların olmasına sebebiyet vermektedir. Varisiler alınıyor olsa da tekrarlama riski de çok fazladır. Çevresinde varislerini aldıran insanlardan etkilendiklerinden insanlar korktukları için varislerini aldırmadan sürekli olarak varis çorabı giyip, herhangi bir bitkisel kanıtı olmayan ürünler kullanarak rahatlamaya çalışmaktadır. Kasık ve ayak bileğinden açılan birkaç santimlik kesilerden varis oluşmuş olan toplardamarların uçları bağlanır. Kesinin başından çok özel olarak yapılmış olan bir tel ile girilerek kesinin en sonuna geldiğinde özel yapılan bir somun yerleştirilir ve tel geri çekilir. Bu sayede toplardamar tele kıvrılarak kesilerden çıkarılacaktır. Tel çıkınca kesi yerleri dikilir.

Modern tedavi sayesinde yapılan ameliyat: 2000 yılından itibaren büyük varislerin tedavisinde daha çok tercih edilen bir yöntem olmuştur. Toplardamarlarda bulunan kapakların kanı yukarı doğru gönderemediğinden oluşan varsili damarları çıkarmak yerine damar içerisinde girilip toplardamarın içinde olan kapağın kapatılmasıyla tedavi edilmektedir. Lazerle yakılarak kapatılan bu damar zaman içerisinde kendisini yok edeceğinden dışardan bakıldığında görülen şişlik ve morartı da zam]]>
Rahim Varisleri https://www.varis.gen.tr/rahim-varisleri.html Wed, 28 Nov 2018 05:41:11 +0000 Rahim varisleri, kadınların çoğunda görülen karnın alt kısmında şiddetli ağrıların olmasına neden olan varisler olmaktadır. Varislerin ortaya çıkma nedeni genellikle gebeliktir. Gebelikte oluşmaya başlar çok kısa süre Rahim varisleri, kadınların çoğunda görülen karnın alt kısmında şiddetli ağrıların olmasına neden olan varisler olmaktadır. Varislerin ortaya çıkma nedeni genellikle gebeliktir. Gebelikte oluşmaya başlar çok kısa süre içerisinde de ilerler. Toplardamarların tek bir yöne doğru akışı sağlayan ve kanın geriye gitmesini engelleyen kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklardan bir tanesinin bozulmasından kaynaklı olarak kanın normal akışı bozularak geriye doğru akacaktır. Bu yüzden leğen kemiği ve bölgesinde bulunan birçok iç organın damarlar da bulunan kanların birikmesiyle sonuçlanacaktır. Kanlar birikeceğinden damarların şişerek baskı yapmasına da neden olacaktır. Bu yüzden yumurtalık toplardamarlarının da kapaklarının bozulacağından en sonunda rahim ve çevresinde olan toplardamarlarında kapaklarının bozularak bu bölgede de varislerin olmasına neden olacaktır. Rahim varislerinin neden olduğunun tam olarak bir belirtisi olmamaktadır. Gebelik sırasında hamile kadınlar aşırı bir kilo aldığından damarların da genişleyeceğinden zaman içerisinde toplardamarların kapaklarının bozularak varislerin olabilmektedir. Hormonların nedeniyle de rahim varisleri olmaktadır. Bunun nedeni ise, hormonların gebelik sürecinde damar duvarları da genişleyip varis olur. Diğer bir neden ise, anatomiden kaynaklanmaktadır. Gebelikte olan kadınların tamamen anatomisinin değişmesi sonucunda oluşur.

Rahim varislerinin belirtileri nelerdir

Karın bölgesinde şiddetli bir ağrı olmaktadır. Bu ağrının herhangi bir ritmi olmayacağından zamanla daha da artacaktır. Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında bir ağrı olabilir. Bu ağrının adet öncesinde birkaç gün önce başlayacaktır. Bu ağrı çok şiddetli olacağından insanların sosyal hayatlarının bozulmasına ve sürekli olarak ağrı çekmesine neden olacaktır. Vajinal akıntı, rahim bölgesinde şişlik, sırt ağrıları gibi belirtiler görülmektedir. 20 ile 45 yaş arasında olan kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Bazı kadınların da depresyona girmelerine neden olmaktadır.

Rahim varisi tanısı nasıl konulur

Rahim varisi tanısı çok zor konulmaktadır. Bu yüzden bakılarak herhangi bir tanı kullanılmaz. Bu yüzden tanı tedavisinde birçok yöntem kullanılarak tanı konulabilir.

Ultrasonografi: bu sayede leğen kemiği ve rahim içerisinde olan bütün toplardamarların incelenmesi gerekmektedir. Ultrason sonucunda varisler incelenerek ağrının neden olup olmadığı anlaşılır.

Bilgisayarlı tomografi: Bu yöntem sayesinde karın bölgesi içinde ki bütün damarlar ve rahim içindeki bütün damarlar çok yakından incelenecektir. Damar yolu sayesinde bir ilaç verilmesi sonucunda daha net bir şekilde damarların tomografi de görülmesi mümkün olacaktır.
Rahim Varisleri
Manyetik rezonans görüntüleme: Karın içinin ve rahmin görüntülenmesini için herhangi bir radyasyon ya da ilaç verilmeden görüntülenerek kesin sonuç alınır.

Venografi: Özel olan bir ilaç damarlardan verilecek ve bu sayede sürekli olarak karın içinin filminin çekilmesiyle yapılır. Radyasyon riski taşıyacağından böbrek hastalığının azmasına neden olacak olan bir yöntemdir.

Rahim varislerinin tedavisi:

Rahim varisinin tedavisinde ilaçlar herhangi bir faydası olmayacağından uygulanmamaktadır. Çok şiddetli ağrıların olması durumunda sadece ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Fizik tedavisi, akupuntur ya da psikoterapi gibi geçici olarak çözüm alacağı alternatif tıp uygulanmaktadır. Rahim varislerinin cerrahi yöntemle alınması gerekebilir. Ameliyat ile dış varisler çok küçük kesiler yapılarak varislerin çıkarılması sağlanır. Karın içerisinde var olan toplardamarlara baskı yapacak olan damarlar düzeltileceğinden rahatlama sağlanıyor olsa bile tam olarak ağrının geçmemesi durumu söz konusu olabilir.

]]>
Lazerle Varis Ameliyatı https://www.varis.gen.tr/lazerle-varis-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 04:28:32 +0000 Lazerle varis ameliyatı, varis tedavisinde günümüzde daha konforlu olan endovenöz lazer ablasyon yöntemi tercih edilmektedir. Bunun uygulanması ilk kez 2002 yılında başlamıştır. Tedavide kaçak olan damara ameliyat u Lazerle varis ameliyatı, varis tedavisinde günümüzde daha konforlu olan endovenöz lazer ablasyon yöntemi tercih edilmektedir. Bunun uygulanması ilk kez 2002 yılında başlamıştır. Tedavide kaçak olan damara ameliyat uygulanarak dışarı almak yerine, damar içinde aynı anjiyo yapılır gibi girilmekte ve lazer etkisiyle hasarlı damarın iç kısımdan kapatılması amaçlanır. Lazerle kapatılmış olan damarlarda varislere kaçak olmamaktadır. Kapatılan damar ise, zamanla vücut tarafından yok edilmektedir. Varis nedeniyle hasta olan damarın kapatılması vücuda zararlı olmamakta, onun yerini sağlıklı bir damar alarak kanı taşıma görevini üstlenir. Lazerle varis ameliyatı vücutta hasara neden olmadan ve damarın kendini onardığı son derece başarılı bir yöntemdir. İlerlemiş aşamada olan varislerde ise, endovenöz lazer ablasyon tedavisini tamamlayıcı özellikte olan ultrason yardımıyla gerçekleştirilen köpük skleroterapi tedavisinin uygulanması da tercih edilir.

Lazerle varis tedavisinde endovenöz damar içi yapılan tekniğin dışında, kılcal damar varisleri için tercih edilen epidermal lazer tedavisi de bulunmaktadır. Bu tedavide varislerin özel bir jel yardımıyla soğutulması ve belirlenen varislerin dıştan lazerle tahrip edilmesi şeklinde uygulamalar bulunmaktadır. Lazerle 70-90 derece ısı uygulanarak, varisler tahrip edilir. Daha sonra soğutma işlemi yapıldığından, hastalarda  acı, ağrı ya da sızı olmaz.

Endovenöz lazer ablasyon tedavisi

Bu tedavi lokal anestezi altında sadece 40 dakika içinde varisten kurtulma olanağı sağlamaktadır. Hastalar aynı günde normal yaşamına dönmekte, yürümekte ve işlerinin başına geçebilmektedir. Hasarlanmış damar içten lazerle yakılmakta, varislerin tam olarak iyileşmesi sağlanmaktadır. Tedavinin ardından varislerin yüzeysel damarlardaki etkisi zamanla yok olur. Tedavide geç kalınmış olursa, lazerle varis ameliyatının tamamlayıcı olan ultrason eşliğindeki köpük skleroterapi tedavisi de yapılır.

Lazerle Varis Ameliyatı

Varislerin lazerle tedavi edilmesi hangi avantajları sağlar

Cerrahi girişimle varislerin tedavi edilmesinden sonra, yeni damar oluşması tetiklenir, hasarlı damarların hepsinin tespit edilememesi yüzünden başarı oranı daha düşük olmaktadır. Lazerle ablasyon yöntemi ise, hastaların tedavisinde % 93-100 arasında başarı sağlamaktadır. Ayrıca tedavi daha kısa sürdüğünden, tedaviden sonraki semptomlar daha hızlı iyileşme gösterdiğinden, işlem yapılan bölgede yara izi ve dikiş gibi görünür izler kalmadığından, lazerle varis tedavisi daha avantajlı kabul edilir. Bu şekilde ciltte açılmış olan kesi sadece kalem ucu kadardır. Cerrahi girişimlere göre daha başarılı olan tedavide varislerin tekrarlama eğilimi oldukça düşüktür. Komplikasyon oranının az olması da, hastaların bu tedaviden memnun kalmasına neden olur.

Endovenöz lazer tedavisinin başarısı neden yüksektir

Bu konuda yapılan araştırmalara göre, erken aşamadaki varis tedavisinde, 3 yıllık varislerde lazer ablasyon yönteminin başarı seviyesi % 93-100 olarak tespit edilmiştir. Bunun bu derece yüksek olması yapılan teşhisin doppler inceleme sırasında daha detaylı yapılması, doktorun doppler eşliğinde varisin oluşma nedenine uygun tedaviyi uygulamasındandır.

Deneyimli ellerde uygulanan lazerle varis tedavisi daha başarılı sonuçlar vermektedir. Günümüzde varis tedavisinde bu nedenle daha fazla tercih edilmekte ve buna orantılı şekilde klasik varis ameliyatının yapılma oranında düşüş olmaktadır. Burada hem doktorlar, hem de hastalar tercihini lazerle tedaviden yana kullanmakta, yan etkilerin az olması, kolay uygulanması, daha uygun maliyetli olması ve başarı oranının daha yüksek olması gibi sebeplerle lazerle varis tedavisi daha fazla yaygınlaşacaktır. Varisin damar kaynaklı yapısal bozukluk nedeniyle oluşan damar genişlemesi, kapaklardaki yetmezlik yüzünden kanın geriye kaçışıyla oluşur. Fakat yapılan doppler inc]]> Özofagus Varisleri https://www.varis.gen.tr/ozofagus-varisleri.html Thu, 29 Nov 2018 05:49:31 +0000 Özofagus varisleri, yemek borusunun duvar kısmında gelişmiş normalde olmayan genişlemiş olan kirli kan damarlarına varis denmektedir. Özofagus ağız ile mide arasında bulunan yemeklerin mideye inmesini sağlayan boru şeklinde olan Özofagus varisleri, yemek borusunun duvar kısmında gelişmiş normalde olmayan genişlemiş olan kirli kan damarlarına varis denmektedir. Özofagus ağız ile mide arasında bulunan yemeklerin mideye inmesini sağlayan boru şeklinde olan bir organdır. Genişlemiş ve şişmiş olan kirli kan damarlarında ki basınç normaldekinden oldukça yüksektir. Artmış olan bu basınç ani ve şiddetli kanamalara neden olabilir. Kanama riskinin olmasından dolayı özofagus varisleri ciddi ve hayati tehlike oluşturan bir problemdir. 


Özofagus Varisleri Nasıl Oluşur ve Bulguları Nelerdir

Özofagus varislerinin oluşumunda en sık rastlanılan sebep karaciğerin çeşitli nedenler ile oluşan uzun süreli hastalıklardan dolayı küçülüp sertleşmesi ile olur. Karaciğere bağırsaklardan gelen kan akımı geri dönerek özofagusta oluşan kan akışını etkileyerek artmasına neden olur. Oluşan bu durum kötü bir hal aldıkça yeni gelişen damarlar yüksek basıncı tolere edemez ve şişmeye başlarlar. Ne zaman bu kirli kan damarlarında bir çatlama olursa ya da bir tahriş olursa şiddetli ve hayati tehlikesi olan kanamalar meydana gelebilir. Nadir bir şekilde de diğer tıbbi nedenler ile özofagus varisleri gelişebilmektedir. Özofagus varisleri bulgularında kanama olmayana kadar hiçbir bulgu tespit edilemeyebilir. İlk olarak az miktarda bir kanama olabilir ancak bu kanama sindirim sisteminden geçerek siyah katran gibi koyu renkli dışkılamaya neden olmaktadır. Eğer kanama artarsa parlak kırmızı renkli kusma görülmektedir. 

Özofagus Varisleri
Özofagus Varislerinde Nasıl Tanı Konur

Eğer hasta olan kişide ilerlemiş olan bir karaciğer hastalığı varsa muayene olunan doktor özofagus varisinin varlığından şüphelenebilmektedir. Varislere şu şekilde tanı konulabilir. Endoskopi yardımı ile tanı konulabilmektedir. Endoskopi yardımı ile yemek borusu incelenir ve eğer burada torbalaşmış şekilde varisler görülmektedir. 

Özofagus Varisleri Nasıl Tedavi Edilir

Varis kanamalarının acil tedavileri ilaçlar, damar yolu ile sıvı, kan ve ilaçların ile gastrokopik girişimler ile kanamanın durdurulması gerekir. Başka bir kaç tedavi ile kanama durdurulabilir. Kanayan damar içerisine bu damarı donduran enjeksiyonlar yapılmalıdır. Varisler sıkıca bağlanıp yok eden bir bant takılmalıdır. Ağızdan ya da damar yolu ile beta bloker ilaçlar verilmelidir. Özofagus varislerini engellemenin ve önlemenin tek yolu varis gelişiminde rol oynayan sebepleri engellemektir. 
]]>
Testislerde Varis https://www.varis.gen.tr/testislerde-varis.html Fri, 30 Nov 2018 02:44:24 +0000 Testislerde varis, erkeklerin birçoğunda bulunan ve testislerde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucunda meydana gelir. Çok büyük sorunlara yol açacağından mutlaka mikro cerrahi tedavi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekmektedir Testislerde varis, erkeklerin birçoğunda bulunan ve testislerde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucunda meydana gelir. Çok büyük sorunlara yol açacağından mutlaka mikro cerrahi tedavi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kısırlığa yol açabilir. Kısır olan erkeklerin %40 civarında niçin kısır oldukları araştırıldığında testislerinde bulunan varislerden kaynaklı olarak kısırlık tespit edilmiştir. Varislerin olmasının nedenleri arasında sıcaklık olmaktadır. Toplardamarın görevi kirli kanı yer çekimi akışının tersine yukarı doğru iletilmesinde görevlidir. Bu damarların içerisinde geçen kanın aşağı doğru gitmesini engelleyecek kapaklar bulunmaktadır. Bu kapaklardan bir ve ya birkaçının bozulması sonucunda damar görevini yerine getiremeyecek ve kan aşağı doğru akacağından varis oluşacaktır. Damarların genişlemesi sonucunda sprem kanallarına baskı yapacağından, spermlerin kalitesi bozulacaktır. Sperm sayısının düşmesine neden olacakken, hareketlilik ve yapısının da bozulacağından kromozomal yapının da olumsuz yönde etkilenmesiyle sonuçlanır. Bu rahatsızlık erkekler ergenlik çağına girdiğinde ortaya çıkmaktadır. İlerleyen bir hastalık olmasından, kısırlık olur. Ayakta fazla duran insanlarda bazen ağrı yapmaktadır. Elle muayene edildiğinde testislerde varis olup olmadığı anlaşılmaktadır. Testislerden bacaklara kadar yayılan şiddetli bir ağrı olabilir. Aşırı sıcak zamanlarda gözle görülür bir biçimde kıvrımlı damarların belirginleştiği görülmektedir.

Testislerde varis tedavisi nasıl yapılmalıdır

Testislerde varis elle muayene edilmesi sonucunda %100 olup olmadığı anlaşılmaktadır. Tedavisi kimyasal ilaç, bitkisel tedavi ya da farklı yöntemlerin uygulanması yanlıştır. Evli erkeklerin çocuğu olmadığı şikayeti ile bir Üroloji uzmanına gittiğinde, yapacağı muayene sonucunda testislerde bulunan varislerin ameliyat sonucunda alınmasıyla birlikte, hasta sağlığına kavuştuğunda normal yollarla çocuk sahibi olması normal olacaktır. Ameliyat normal yollarla yapılmamaktadır. Mikro cerrahi yöntemi kullanılarak ameliyat edilmektedir. %80 oranda bir başarı olması söz konusu olmaktadır. Mikro cerrahi yöntemi kullanmadan yapılan ameliyatlarda daha az olmaktadır. Bu yüzden mikro cerrahi eğitimi almış olan üroloji uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekmektedir. Testesteron adı verilen erkeklik hormonunda da zamanla azalma olacağından daha büyük sorunlara açmadan mutlaka ameliyat edilmesi gerekmektedir. Ergenlikte olan çocuklarda gelişmeye başlayan testis varisleri nedeniyle testisler gelişimini tam olarak tamamlayamadığından küçük kalacaktır.
Testislerde Varis
Testislerde varisi için önlemler alınması gerekmektedir.

Çok fazla ayakta kalmaması gerekmektedir. Ayakta kalması gereken bir iş yerinde çalışıyorsa akşamları ayaklarını yükseğe koyup uzanması gerekmektedir. Testis torbasının içerisinden geçen toplardamarların kan akışını engelleyecek egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir. Aşırı sıcak su ile yıkanmamak ve testislere sıcak su ile yıkamamak gerekmektedir. Dar pantalonlardan ve çok sıkı olan iç çamaşırlarını giymemek gerekmektedir. Çok fazla ağırlık kaldıran sporlar yapılmamalıdır. Ve ağır kaldırılmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabiliyorlar

Son yıllarda tüp bebek ile çiftlerin çocuk sahibi olması mümkün olmaktadır. Testis varisi olan hastalar ameliyat olmak istemediklerinde, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi kalmak istemektedirler. Fakat varisli damarların genişlemesi sonucunda spermlerde çok büyük bir kalite bozukluğu olduğundan, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilme ihtimalleri azdır. Bazı erkeklerin de ameliyat olmasına rağmen sperm sayılarında artış ve kalite olmamasından tüp bebek yolunu tercih etmektedir.
]]>
Varis Doğal Tedavi https://www.varis.gen.tr/varis-dogal-tedavi.html Sat, 01 Dec 2018 01:49:37 +0000 Varis Doğal Tedavi, genellikle bacaklarda meydana gelen varis rahatsızlığı için doğal tedavi yöntemlerinden yararlanılarak belirtilerini en aza indirmek mümkündür. Bacaklar özellikle örümcek ağını anımsatan vari Varis Doğal Tedavi, genellikle bacaklarda meydana gelen varis rahatsızlığı için doğal tedavi yöntemlerinden yararlanılarak belirtilerini en aza indirmek mümkündür. Bacaklar özellikle örümcek ağını anımsatan varislerin en fazla rastlandığı bölgelerin ilk sırasında yer almaktadır. Ancak varis bacakların yanı sıra eller, yüz ve uyluk kemiğinin yukarısında da kendini göstermektedir. Varis sorununa rastlanan kısımlarda damarlar genellikte mavimsi, kırmızı ve bordoya benzeyen bir renkte cilt üzerinde kendini gösterir şekle gelmektedir. Bunun nedeni ise kan sirkülasyonunda oluşan sorunlar ve ilerleyen yaşla birlikte kalbe kanın pompalanmasının yavaşlamasından ileri gelmektedir.

Varis İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisi için günümüzde serleştirme ve lazerli tedavisi olarak bilinen skleroterapi adı verilen yöntemler kullanılmasının dışında bazı farklı doğal ve bitkisel yöntemler kullanılarak varisin istenmeyen ve hoş olmayan görünümünde oldukça belirgin oranda azalmalar olmaktadır. Varis rahatsızlığı çok ciddi derecede sağlık sorunlarına sebep olmadıklarından dolayı doğal tedavi şekilleri veya kozmetik çözümler sayesinde varisleri tedavi ve iyileştirmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır.

Kilo Kontrolü: Varis rahatsızlığınız varsa ilk olarak ilk olarak fazla kilolarınızdan çarçabuk kurtulmalısınız. Vücut ağırlığınız arttıkça bacaklarınıza taşıyacağı yükte bir hayli artacaktır. Bacakların üstlendiği bu fazla yük ile oluşan baskı gün geçtikçe varislerin meydana gelmesine ve önceki varislerin artmasına sebep olur. Varis veya farklı bir çok önemli sağlık sorunu ile karşılaşmamak için özellikle kilo kontrolünün dengede tutulmasına dikkat etmelisiniz.

Egzersiz: Varis oluşumunun temel sebebinin kan dolaşımı ile ilgili sorunlar olduğunu kabul edersek özellikle kan dolaşımını fazlalaştıracak düzene sokacak rutin olarak yapılan egzersizler ve hareketlerle varis oluşumuna engel olunmasının yanı sıra görünümlerini de en aza indirecektir. günde düzenli olarak en az 45- 50 dakika kadar tempolu yürüyüş yapılması halinde varis için etkili olacaktır. Kendi belirlediğiniz farklı egzersizler ve yürüyüşü düzenli olarak haftanın 5-6 günü uygulamalısınız.

Varis Doğal Tedavi

Tuz: Aşırı kullanılan sodyum ve tuz damarlar üzerinde istenmeyen etkiler yaratacağı için tüketilen tuz en aza indirilmelidir ve kesinlikle minimum ölçülerde tuz tüketilmelidir.

Pozisyonlar: Sürekli oturarak masa başında çalışıyorsanız mutlaka her saat başı ayağa kalkarak 5-6 dakika kadar dolaşarak hareket edin. Ayrıca bacakları üst üste koyarak oturmayın ve işi gereği uzun zaman hareket etmeden ayakta duranlar ise dinlenme sırasında ayaklarınızı 8-10 dakika kadar yukarıya kaldırarak dinlendirin.

Vitaminler: Varis tedavisinde C vitamini açısından oldukça zengin olan greyfurt, portakal, mandalina ve benzeri turunçgilleri bol miktarda tüketmeye dikkat edin. Yeşil sebzeler ve bolca çilek tüketin. Ayrıca damarlarda meydana gelebilecek kan sızıntısına mani olacak diğer bir vitamin ise K vitaminidir. Yeşil taze sebzeler, domates ve lahana gibi sebzeler K vitamini açısından oldukça zengindir.

Kıyafet Seçimi: Varis rahatsızlığında dar iç çamaşırları ve dar pantolon giyilmesi oldukça zararlı olmasının yanı sıra yüksek topuklu dar ayakkabılardan da uzak durulması gerekiyor.

Sirke: Varis tedavisine yardımcı olacak diğer bir alternatif de sirkedir. Damarları dışardan tedavi etmesi için temiz yumuşak bir havluyu elma sirkesine batırıp sıktıktan sonra varislerin yoğun olduğu bölgeye sararak 25-30 dakika kadar bekletin. Sirkenin varislerin üzerindeki etkiye şahit olmak için 3-4 hafta kadar bu işleme devam edin.

Varis tedavisi için yukarıda sıraladığımız doğal tedavi şekillerinin yanı sıra pagoda ağacının özü ve atkestanesi özütü de varis tedavisinde uygulanan farklı]]> Varis Ülseri https://www.varis.gen.tr/varis-ulseri.html Sat, 01 Dec 2018 10:47:30 +0000 Varis Ülser, toplardamarda oluşan aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması sebebi ile özellikle ayak bileğinde yara oluşmasıdır. Oluşan yaralar uzun süre sonra iyileşir ve kapansa bile tekrardan oluşur. Var Varis Ülser, toplardamarda oluşan aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması sebebi ile özellikle ayak bileğinde yara oluşmasıdır. Oluşan yaralar uzun süre sonra iyileşir ve kapansa bile tekrardan oluşur. Varis üsleri, aşağıdan yukarıya doğru akımı olan toplardamarın kapaklarının bozulup, kanın ters yönde akması ya da toplardamarın bası ve pıhtı ile tıkanması sonunca kadın yukarıya doğru akmaması bacaklardaki kanın göllenmesine ve giderek toplardamarda ki kan basıncının dokuların tahammül edemeyecekleri  düzeylerin üzerine çıkması sebep olur. Zaman içinde sürekli yüksek basınç sebebi ile dokularda ve bacak derisinde bozulma sonucu bacaklarda yaralar meydana gelir. Bu yaralar çoğunlukla diz altındaki bacak bölümünde, bileklerin üzerinde görülür ve kahverengi kalınlaşmış deri ile çevrilidir. Bacakta sıklıkla varisler bulunur. Ayak ve topuk genelde normaldir, yara yoktur. Bu oluşan yaralar genelde yeşil veya kırmızımsı bir renkte ve akıntılıdır. Yaranın büyüklüğü hastalığın derecesine göre değişiklik gösterir. Varis ülseri tedavi edilmediği zaman iyileşmesi imkansızdır. Düzenli olarak bakımı yapılmadığı zaman yara iltihaplanır, genişler ve ağrılar oluşur. Bu durum kişinin bacak ve ayak bileği hareketlerini etkiler ve bir zaman sonra eklem hareketlerinde kalıcı kısıtlamalar meydana geleceği için hasta topal kalabilir. Yara ilerler ve çoğalır bunun sonucunda derine inerek kemiğe gelir ve kemik iliği iltihabına bile neden olabilir.

Varis Ülseri Oluşum Nedenleri

 • Yüzeysel ven yetmezliği; Safen toplardamarında kapak yetmezliği nedeni ile kan aşağı doğru kaçak akımla bacaklarda göllenir.
 • Derin damarlardaki tıkanıklıklar; Çoğunlukla geçirilen pıhtı sonucu derin toplardamar tıkanıklığı olduğu için bacaktaki toplardamar kanı yeterince boşalamaz. 
 • Derin damarlardaki kapak yetmezliği; Çoğunlukla geçirilmiş pıhtı derin ven trombozu sonucunda derin toplardamarın kapaklarının bozulması nedeni ile kan bacaklarda göllenir.
 • Perforan toplardamar yetmezliği; Yüzeysel ve derin toplardamar arasında bağlantıyı sağlayan ve derine doğru akışan müsaade eden  perforan damarlarda ters yöne doğru bir akım oluşur. Tüm toplardamarların normal olup, sadece perforan damar yetmezliği durumu nadir olarak görülür.
 • Kombine yetmezlik; Perforan toplardamar yetmezliği, derin damarlardaki kapak yetmezliği, derin damarlardaki tıkanıklıklar ve yüzeysel ven yetmezliğinin hepsinin ya da bazılarının bir arada bulunduğu durumdur.
Varis Ülser Tedavisi

Varis ülser tedavisinde yaranın iyileşmesi ve yaranın bir daha tekrarlanmamasının engellenmesi amaçlanır. Birinci amaç yani yaranın iyileşmesi yara bakımı ve varis çorabı ya da sargılarla dıştan baskı ile mümkündür. İkinci amaç olan varis ülserinin tekrarlanmaması için altta yatan problemlerin çözümü ile gerçekleşir. Varis ülseri toplardamar sorunu olmadan meydana gelmeyeceği için, toplardamardaki problemler çözülmeden varis ülseri kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkün değildir. Toplardamardaki soruna göre tedavi uygulanır. Toplardamarda yüzeysel yetmezlik olduğunda yetmezlik oluşan safen toplardamarı ameliyatla çıkartılır veya lazer ya da radyofrekans ile kapatılır. Derin toplardamar yetmezliğinde ise derin damarlardaki kapakların  totrekans ile onarılması veya yaşam boyunca varis çorabı kullanılması gerekir. Perforan damar yetmezliği de skleroterapi ile tedavi edilir.
Varis Ülseri
Varis Ülseri Hastalığı Olan Kişilerin Yapması Gerekenler
 • Sigara bırakılmalıdır.
 • Günde 3-4 kez 30 dakika olacak şekilde yatarak bacakları yukarıya doğru kaldırmalıdır.
 • Varis çorabı ve sargılar düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Yara çevresindeki derinin bakımına dikkat etmelidir
 • Yara ve bacak temiz su ile devamlı yıkanmalıdır.
 • Fazla kilolar verilmelidir ve kilo almamaya özen gösterilmelidir.
 • Bacak adelelerini güçlendirici egzersizler yapılmalıdır.
 • Ayakta dikilmek yer]]> Varis Çorabı Ölçüleri https://www.varis.gen.tr/varis-corabi-olculeri.html Sun, 02 Dec 2018 05:45:48 +0000 Varis çorabı ölçüleri, varis insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ve zamanla ilerlediğinden şiddetli ağrılarının olmasına neden olacak olan bir damar hastalığıdır. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi, ka Varis çorabı ölçüleri, varis insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ve zamanla ilerlediğinden şiddetli ağrılarının olmasına neden olacak olan bir damar hastalığıdır. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi, kan akışını sağlamaktır. Vücudunuzda dolaşan kirli kanın yer çekimine karşı gelerek yukarı doğru kalbe gitmesini sağlar. Toplardamarların içerisinde bulunan kanın aşağı doğru gitmesine engel olacak olan kapaklar bulunmaktadır. Bu kapakların bozulması sonucunda kan yukarı doğru gitmeyecek ve aşağı doğru gittiğinden göllenme sonucunda damarların varis olmasına neden olacaktır. Varisler ilerleyen bir hastalık olmaktadır. Genetik olarak, hamilelik nedeniyle, kilolu olan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Varis hareketsizlik nedeniyle olan bir hastalıktır. Özellikle de kuaförlük mesleğinde olanların sürekli ayakta kalması ve hareket etmemesinden kaynaklı bu mesleği yapanlarda sıklıkla görülmektedir. Oturarak çalışan insanlarda da görülmektedir. Bu yüzden hareketsizliği önlemek için ayaklarınızı bir ileri bir geri şeklinde hareket ettirmeniz çok faydalı olacaktır. Yapacağınız yürüyüşler, yüzme varis hastalığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Varisin oluşmasını engelleyecek ve ya ilerlemesini durduracak uzun yıllardır varis tedavisinde kullanılan varis çorapları bulunmaktadır. Özel olarak üretilen çoraplar ayak kısmında basınçlı olarak, yukarıya doğru gittikçe basınç daha da düşmektedir. Varis çorabı tedavi eden bir çorap olduğundan rengi, görüntüsü önemli değildir. Çorabı kullanma amacınıza uygun olan basınç ve ölçüde seçmelisiniz.

  Varis çorabı ölçüsü nasıl alınır

  Varis çorabının ayak bilek kısmında yüksek basınçla başlayıp, baldıra çıktığında basınç azalmaktadır. Bu yüzden alacağınız çorabın baldır çevrenizin ölçüsünü ve ayak bileği çevrenizin ölçüsünü iyi almanız gerekmektedir. Boyunuz uzunsa mutlaka bacak boyunuzun da ölçüsünü almanız gerekmektedir. Çorabı yataktan kalktığınız an giyilmesi gerektiğinden, varis çorabı alacağınız zaman ayak ve baldır ölçünüzü de yataktan kalkınca hemen almalısınız. Yataktan ilk çıktığınızda ayaklarınızda şişme görülmez. Fakat gün içerisinde, oturmadan kaynaklı ya da ayakta durmaktan kaynaklı olarak şişme olacağından yanlış beden ölçüsü almanıza neden olacaktır. Ölçü alınırken herhangi bir kıyafet ya da çorap olmaması gerekmektedir. Mezura kullanmanız gerekmektedir. Mezuranın çok sıkı ya da gevşek olarak tutulmaması gerekmektedir. 2 türlü varis çorabı bulunmaktadır. Diz altı varis çorapları ve diz üstü kilotlu varis çorapları olmaktadır.

  Varis Çorabı ÖlçüleriDiz altı varis çorapları

  Kapalı ya da açık burunlu olarak üretilmektedir. Standart olarak kabul edilmiş olan varis ölçüleri bulunmaktadır. Ayak kemiğinin az yukarısından ölçülmesi gerekmektedir. Ölçüm tablolarında ayak bileği çevresi "B" harfi ile gösterilmektedir. Bazı tablolarda nadir de olsa "cB" olarak da gösterilmektedir. Alt baldırın da ölçüsü alınmaktadır. Bu ölçünün  de en geniş alt baldırdan alınması gerekmektedir. Tablolarda genellikle "C" ya da "cC" olarak gösterilmektedir. Diz altı çorap alacağınızda yapacağınız ölçümü ayakta yapmamanız gerekmektedir. Oturduğunuz yere 90 derecelik bir açı ile ayağınızı kırın. Ayak bileği ölçünüz, baldırınızın en geniş olan yerin ölçüsü ve ayağınızdan dizinize kadar olan boy ölçüsü alınması gerekmektedir. Aldığınız bu ölçüleri not ederek, size uygun olan varis çorabını alabilirsiniz.

  Diz üstü ve külotlu varis çorabı

  Ayak bileğinizin ölçüsünü alarak, Ayak bileği tablolarda "B" olarak gösterilir. Alt baldırın en geniş olan bölgesinden de ölçüm alınarak tablolarda "C" harfi ile yazılır. Uyluk bölgesinden de ölçü almanız gerekmektedir. En geniş bölgesinden ölçü almalısınız. Uyluk bölgesi tablolarında "G" harfi olarak gösterilir. Bacak boyunuzun ölçüsünü de siz ayakta dik vaziyetteyken almanız gerekmektedir. Bacak boyu "IG" olarak gösterilmektedir. Aldığınız bu ölçülere uygun olacak olan varis çorab]]>
  Sülükle Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/sulukle-varis-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 02:27:58 +0000 Sülükle Varis Tedavisi, Asırlar öncesinden günümüze kadar gelerek uygulanan sülük tedavisi değişik farklı hastalıkların tedavisinde kullanıla  gelmiştir. Adı geçen farklı hastalıkların iyileşmesindeki başa Sülükle Varis Tedavisi, Asırlar öncesinden günümüze kadar gelerek uygulanan sülük tedavisi değişik farklı hastalıkların tedavisinde kullanıla  gelmiştir. Adı geçen farklı hastalıkların iyileşmesindeki başarı oranı sülüğün varisli damarlardaki bozuk kanı emmesidir. Bozuk kanı emmesi sonucu iyileşme tedavi sağlayan sülükler sayesinde varis hastalığının ilerlemesine mani olunmasının yanı sıra damarlara tedavi ve iyileştirici rol oynayan kür uygular.

  Sülükle Varis Tedavisi Nasıl Uygulanır

  Varis rahatsızlığı özellikle bacaklarda meydana gelen ve ağrılı olarak ilerleyen bir hastalıktır. Damarlarda toplanan fazla kanın oluşturduğu basınç neticesinde acı, ağrı ve yürümede güçlük gibi sorunlar yaşanır. Sülük tedavisi ise damarlarda toplanmış kirli ve fazla kanın temizlenmesine yardımcı olan bir uygulamadır.

  • Sülüğün varisli bölgede uygulanmasından önce yüzeyinin iyice temizlenmesi gerekir.
  • Varisli bölgeler belirlendikten sonra sülük yapıştırılarak damarların içindeki kirli ve fazla kanın emilmesi sağlanır.
  • Sülük varisli bölgeye konulduğunda 40-45 dakika kadar bir zaman sonra sülük kendi kendine yapıştığı bölgeden ayrılır.
  • Sülük tedavisinden başarılı sonuç alınması için sülüğün yapıştığı bölgeden alınmaması gerekir.
  • Sülük sorunlu bölgeye yapıştırıldıktan sonra acil durumlarda sülüğü kendiniz kaldırmak istiyorsanız sigara dumanı yardımıyla kolaylıkla tutunduğu bölgeden kaldırabilirsiniz.
  • Damarlarda biriken fazla ve kirli kanın verdiği rahatsızlık, ağrı ve acı hissinden sülükler yardımıyla bir hayli azaltılabilir.
  • Sülükle tedavinizi tamamladıktan sonra kullandığınız sülükleri kesinlikle yok etmelisiniz ve ortalıkta kalmasına engel olmalısınız.
  • Bu nedenle sağlığınız için kullandığınız sülükleri mutlaka çamaşır suyu veya alkol bulunan bir kabın içine koyarak yok edebilirsiniz.
  Sülükle Varis Tedavisi

  Sülük İle Varis Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tedavi amaçlı kullanılan sülüklerin ikinci kez başka hastaya kullanılması çok sakıncalıdır. Çünkü kan aracılığı ile bulaşan hastalıklara sebep olan ve farklı sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

  Sülük tedavisinde gebeler ve kansızlık rahatsızlığı olan kişilerde sülük tedavisi uygulanmamalıdır.

  Tedavi amaçlı kullanılan sülükler belli derecedeki sıcaklığın üstünde veya altında ölebilirler. Sülüklerin yaşamlarını sürdürmeleri için 20 derecedeki su sıcaklığında bekleterek saklanmalıdır.

  Alınabilecek tüm hijyen önlemlerini aldıktan sonra yine de sülüklerden hastalık veya mikrop kapma gibi endişeniz varsa özel tedavi kurumlarından sülük temin edebilirsiniz.

  Varisli hangi bölgeye ne sıklıkta sülük yerleştireceğiniz konusunda merak ve endişeleriniz varsa bu durum sadece sülük uygulayacak hastanın özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Buda yaş, kilo ve varisli bölgenin genişliği ne kadar sülük uygulanacağını göstermektedir.

  Sülük sorunlu kısımlarda kanı emme sırasında bazı fermantosyonlar salgılamaktadır. Salgılanan bu fermantosyonlar sayesinde vücudun varisli bölgeleri onarılmaktadır. Sülüğün yapıştığı yerde salgıladığı değişik enzimler mikropları yok edici özelliğe sahip olmasının yanı sıra damarlarda toplanan fazla ve kirli kanın daha çabuk emilmesini ve ağrı ve acıları yok edici içeriklerle donatılmıştır.

  ]]>
  Varis Çorabı Nasıl Giyilir https://www.varis.gen.tr/varis-corabi-nasil-giyilir.html Mon, 03 Dec 2018 12:24:10 +0000 Varis çorabı nasıl giyilir, Varis insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen, çok şiddetli ağrıların olmasına neden olacak olan bir hastalıktır. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi kirli kanı kalbe pompalayıp kan Varis çorabı nasıl giyilir, Varis insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen, çok şiddetli ağrıların olmasına neden olacak olan bir hastalıktır. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi kirli kanı kalbe pompalayıp kanı temizleme görevi bulunmaktadır. Damarların içerisinde bulunan kapakçıklar sayesinde kan geriye gitmeyip yukarıya kalbe doğru gitmektedir. Fakat bu kapakçıklardan bir tanesinin bozulmasından dolayı kan yukarı doğru gitmez ve aşağıda göllenme yaparak varislerin olmasına neden olur. Eğer sürekli olarak ayakta kalmanızı gerektirecek bir iş yerinde çalışıyorsanız ya da sürekli olarak oturmanız gerekiyorsa ayaklarınızın hareketsizliğinden kaynaklı toplardamarlarda varis oluşacaktır. Genetik olabilir. Kilolu insanlarda ve hamile kalan kadınların hormonlarının değişmesi sonucunda da olabilir. Önlem almak amaçlı ya da varislerinizin daha da ilerlememesi için ölçülerinize uygun olacak olan varis çoraplarını giymenizde fayda olacaktır. Alacağınız varis çoraplarının dış görünümünden önce, size uygun olanını tercih etmeniz gerekmektedir. Aldığınız çoraplar yatarken çıkarılır. Ve uyanır uyanmaz hemen giyilmesi gerekmektedir. Çorabın çok dikkatli giyilmesi gerekiyor. Tırnak geçmesi sonucunda ilmeklerinin kaçmasına neden olabilir. Bu da varis çorabının uzun ömürlü olmamasına neden olacaktır. Asla makineye atılmamalıdır. Elinizde beyaz sabun kullanarak yıkamalısınız. Kuruması için asla sıkılmadan iki havlunun arasına konularak kurutulması gerekmektedir.

  Varis çorabı giyilirken dikkat edilmesi gerekmektedir

  Varis çorabı hemen yataktan kalktığınızda giyinmelisiniz. Gece kan dolaşımının normal olabilmesi için mutlaka çorap çıkarılmalıdır. Herhangi bir ilmeğinde kaçak olursa çorap değiştirilmelidir. Çünkü görevini yerine getiremeyecektir. Varis çorabı doktorunuzun herhangi bir süre vermemesi halinde en az 2 yıl giyilmesi gerekmektedir. Her gün ya da gün aşırı olarak elde ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ayaklarınız uyandığınızda terliyorsa kurulamanız gerekmektedir. Daha kolay giyilebilmesi için bacaklarınızı pudralamalısınız. Ayaklarınızda herhangi bir bandaj ya da sargı varsa bir çok ince olan bir çorap giymeniz durumunda daha kolayca varis çorabı giyilecektir. Çorabı asla üst taraftan tutarak giyinmemelisiniz. Ayak tırnaklarınızı da uzatmamalısınız. Çorabı elinizde toparlayıp yavaş bir şekilde giyinmeniz gerekmektedir. Bacağınızda herhangi bir toparlanma olmadan giyinmeye dikkat ediniz. Diz altı varis çoraplarında dizin alt kısmına kadar çekmeniz gerekmektedir. Külotlu varis çoraplarında lastikli olan kısmın uyluk kemiğinize kadar çekmelisiniz. Çorap çekilirken, kademe kademe nazik bir şekilde çekilmesi gerekmektedir. Çıplak elle çorabı çekmekte kullananlar zorlandığından ameliyat eldiveni giyip daha kolayca çorabı çekebilirsiniz.
  Varis Çorabı Nasıl Giyilir
  Varis çorabının giyilmesi:

  Çorabı elinizde toplayıp ayak baş parmaklarınıza getirin. Topuk kısmınıza doğru çekin. Çorabı yavaş yavaş yukarı doğru çekerek herhangi bir toparlanma ya da kalmaması için yavaş ve dikkatli olarak yukarı çekiniz. Çorabın topuk kısmının ayağınıza tam olarak oturması gerekmektedir. Çorabınızın modeline göre diz altına kadar ya da uyluk kemiğinize kadar çekiniz. Satın almış olduğunuz varis çorabının herhangi bir yırtılmamasına rağmen 4-6 ay arasında değişmektedir. Zamanla kullanılan çorapların basınç özelliği kalmayacağından mutlaka değişmesi gerekmektedir. Ayrıca sizin giymiş olduğunuz çorabı başkalarının kullanmaması gerekmektedir.
  ]]>
  Gizli Varis https://www.varis.gen.tr/gizli-varis.html Mon, 03 Dec 2018 13:29:29 +0000 Gizli varis, normalde gözle görülemeyen noktalarda meydana gelen varis hastalığını tanımlamak için kullanılır. Bu tür varis hastalıkları genelde "iç varis" olarak karşılık bulur. İç varisler yüzeyden görülebilen toplarda Gizli varis, normalde gözle görülemeyen noktalarda meydana gelen varis hastalığını tanımlamak için kullanılır. Bu tür varis hastalıkları genelde "iç varis" olarak karşılık bulur. İç varisler yüzeyden görülebilen toplardamar genişlemelerinin aksine daha derin noktalarda yer alan toplardamarlarda meydana gelen yetmezliktir. Oluşun nedeni normalde oluşan dış varisler gibidir. Toplardamarlarda yer alan ve kanın geriye doğru akmasını engelleyen kapakçıklardaki sorunlardan kaynaklanır.

  İç varisler derin venöz yetmezliği olarak isimlendirilirler. Görevlerini tam olarak yerine getiremeyen kapakçıklardan kanın sızması sonucu oluşur. Derinlerde bulunan damarlarda biriken kanlar iç varisin gelişmesine neden olur. Biriken kanların pıhtılaşması ile birlikte kan kendine akacak yeni bir damar yolu bulur. Bu oluşum birkaç hafta ile birkaç ay devam eder. Bazı durumlarda yeni kanal oluşumu olsa bile damarlardaki kapakçık sistemi çok fazla zarar gördüğü için tekrar çalışacak duruma gelemez ve kalbe doğru gitmesi gereken kan kalbe gidemez olur. Bunun dışında bazı damarlar da yeni kanal açılana kadar önemli derecede hasar gördükleri için kan akışının olabilmesi için gereken çaptan daha düşük çapta olacak şekilde tıkanmışlardır.

  Gizli Varis
  İç varis olan kişilerde ne gibi rahatsızlıklar oluşur

  Bu hastaların bazılarında çok fazla belirti olmaz. Bazılarında baldırdaki kas çok fazla gelişir ve büyümeye başlar. Baldırdaki kasın büyüme nedeni kanı kalbe geri gelebilmesi için kalbin normalde olduğundan daha fazla çalışmaya başlamasıdır. Damarlarındaki tıkanması fazla olan kişilerin bileklerinde ödem toplanması görülebilmektedir. Bazı hastalarda çeşitli cilt komplikasyonları görülür, bu komlikasyonlar basit cilt egzamalarından ciddi ülserleşmeye kadar ilerleme gösterebilmektedir. Bu durum ciltte hasarlar oluşmasına yol açabilmektedir. Ciltte hasarın başlamaya başlamasının göstergesi ciltte kahverenkli lekeler oluşmasıdır. Bu oluşumun nedeni artan kan basıncının kan akışını düzenleyen mekanizmada bozulmaya yol açmasıdır.
  ]]>
  Hamile Varis Çorabı https://www.varis.gen.tr/hamile-varis-corabi.html Tue, 04 Dec 2018 06:30:30 +0000 Hamile Varis Çorabı, hamilelik sürecinde anne adayına verdiği görüntü ve yaşattığı ağrı nedeniyle rahatsız eden varis hastalığı için varis çorabı oldukça faydalıdır. Varis çorabı aslında varislerin ilerlemesini Hamile Varis Çorabı, hamilelik sürecinde anne adayına verdiği görüntü ve yaşattığı ağrı nedeniyle rahatsız eden varis hastalığı için varis çorabı oldukça faydalıdır. Varis çorabı aslında varislerin ilerlemesini engellemek için doktorlar tarafından hastalara önerilmektedir. Ancak tedavici edici özelliği pek bulunmadı için verilen ilaçların da düzenli kullanılması önerilir. Varis hastalığından dolayı oluşan ağrıların dindirilmesinde varis çorabı etkilidir. Kişiyi rahatlatıcı özelliği vardır ve hastalığın her geçen gün ilerlemesini önler. Varis çorabının pek çok çeşidi ve özellikli olanları vardır. Bunun için kişi bilinçsiz olarak varis çorabı alıp kullanmamalıdır. Kullanmadan önce mutlaka bir doktor tavsiye almak gerekir. kişinin bacak yapısı ve varisinin durumu kontrol edildikten sonra doktor en uygun olan varis çorabını anne adayına veya diğer hastalara önerecektir.

  Gebelik sürecinde kullanılacak olan varis çorabı için mutlaka doktora danışmak gerekir. aksi halde fayda yerine zarar vereceği de unutulmamalıdır. Bazı varis şikayeti olan anne adayları için varis çorabı pek uygun görülmemektedir. Bu hususta anne adayı kendine uygun gördüğü bir varis çorabı alır ve kullanmaya başlar ise tedavi yerine hastalığının ilerlemesine de zemin hazırlayabilir.

  Hamile Varis Çorabı

  Hamile Varis Çorabı ve Yararı

  Hamilelik sürecinde doktor tarafından önerilmiş olup kullanılan varis çorba anne adayında görülen varislerin ilerlemesini engelleyecektir. Aynı zamanda varisten dolayı oluşan ağrıların dindirilmesinde varis çorabı çok fayda göstermektedir. Varis çorabı genelde çalışan kişiler ve ayakta fazla duran kişiler için önerilmektedir. Fazla ayakta duran kişilerde görülen varisler diğer kişilerde oluşan varislere göre daha belirgindir ve renk olarak da mor renkli olmaktadır. Gebelik sürecinde diz altı, fazla sıkı bir potansiyele sahip olmayan ve koruyucu özelliği olan varis çorapları gebelik sürecinde anne adayına hiçbir zarar vermeyecektir.

  Varis Çorabı ve Çeşitleri

  Herkes için farklı potansiyelde varis çorapları bulunmaktadır. Erkek veya bayanlar için ayrı ayrı varis çorapları olduğu gibi gebelik sürecinde olan anne adayları için uygun varis çorapları piyasa da bulunabilir. Gebelik sürecinde olan bayanlar için en uygun olan varis çorabı genelde diz altı olanı ve çok sıkı olmayanıdır. Varis çorapları diz üstü, diz altı, hamileler için ve külotlu olarak farklı gruplara ayrılmıştır. Kişinin durumuna göre çok sıkı, hafif veya az sıkan varis çorapları doktor tarafından önerilir. 

  Gebelik döneminde kullanılacak olan varis çorabı için mutlaka bir doktor tavsiyesi alınması gerekir. Bu anne adayının yaşam kalitesi için oldukça önemlidir. Eğer anne adayı rast gele hiç bir kontrol de bulunmadan varis çorabı alır ve giyerse zamanla tedavi kötü etki verebilir. Bunun olmasını engellemek için varis çorabı kullanmadan önce bir doktor kontrolünde bulunulması daha iyi olacaktır. 

  ]]>
  İç Varis Tedavisi https://www.varis.gen.tr/ic-varis-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 02:03:22 +0000 İç Varis Tedavisi, İç varis derin venöz yetmezliği olarak da adlandırılır. Toplardamar bacaklardaki oksijeni azalmış olan kanı kalbe taşıyan damarlardır. Ayaktayken kanın bacaktan kalbe pompalanmasını baldır ve İç Varis Tedavisi, İç varis derin venöz yetmezliği olarak da adlandırılır. Toplardamar bacaklardaki oksijeni azalmış olan kanı kalbe taşıyan damarlardır. Ayaktayken kanın bacaktan kalbe pompalanmasını baldır ve ayaktaki adeleler yardımı ile gerçekleşir. Çeşitli hastalıkların etkisi ile ve yaş ilerledikçe toplardamarlar zayıflamaya başlar. Toplardamarlar zayıflayıp gevşedikçe kanı kalbe iletme görevi bozulmaya ve kanın bacaklarda birikmesine sebebiyet verir. Toplardamarın içinde basıncın artması sorunu zaman içinde varislere, şişme ve deri değişikliklerine, venöz ülsere (yaralar) neden olur. Yıllarca devam eden bu olaya süreğen (kronik) toplardamar (venöz) yetmezliği olarak adlandırılır. Toplardamar yetmezliği yani bacaktaki toplardamar içindeki basıncın artması şu şekilde ifade edilir; Bacaktaki kirli kanı getiren ve birbiri ile bağlantılı olan yüzeysel ve derin olmak üzere iki toplardamar vardır. Ayakta dururken toplardamar içinde bulunan kanın aşağıya doğru akma eğilimindedir. Fakat toplardamar içinde sadece kalbe doğru açılan kapaklar bu akışa engel olurlar. Bu sayede yürürken baldırda ki adele pompası ile yukarı doğru gönderilen kan, toplardamar kapakları ile yukarıda tutulup aşağıya doğru akması engellenir. Fakat toplardamarda ki kapaklar bozulduğunda kan yukarıda tutulamayıp aşağı doğru akması ve böylece ayaklardaki kanın devamlı birikmesine ve buna bağlı kronik venöz yetmezliği meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca iç varise, toplardamar içinde pıhtı oluşup damarların tıkanması veya kapakçıkların bozulması da sebep olur. Oluşan pıhtı toplardamarda ki kanın akışının engellenmesine, damarlar içinde kan birikmesine ve basıncın artmasına neden olur. Bu durum dokulara zarar vererek iç varise yol açar.

  İç varis tedavisi nasıl olur

  İç varis belirtileri gösteren kişilerde detaylı uzman muayenesi, Doppler ve gerekirse karındaki toplardamarları görüntülemeye yönelik inceleme yapılmalıdır. Toplardamar kapaklarının bozulması ile ters yönde akım, toplardamarda oluşan tıkanıklık veya darlık ve bazen bu durumların hepsinin olduğu tespit edilir. Temel sorun ne ise ona göre tedavi uygulanır. Tedavide en temel amaç kişinin hayatını rahat devam ettirecek bir şekilde düzeltilmesidir. İç varis hastalığının nedeni kesin olarak belirlenmiş ise kesin ve kalıcı tedavi mümkündür. İç varis yüzeysel toplardamar kapak rahatsızlığından kaynaklanıyor ise bu damarlar ortadan kaldırılarak tedavi edilebilir. Yüzeysel damar rahatsızlığına en çok safen toplardamar neden olmaktadır. Bu damarın kapakçıkları bozulduğunda kalple ayak bileği arasında bulunan kan bacaklarda ve özellikle ayak bileğinde birikir. Biriken kan dokulara zarar verir ve temel sorun varise benzese de varisten daha ağır bir durum oluşur. Bu durumda kapakları bozuk olan ve kanı aşağıya doğru gitmesini engelleyemeyen damarın yok edilmesi gerekir. Bu sayede kan sağlıklı damarlardan yukarıya doğru ulaşır ve ayaklarda birikme yapmaz. 
  İç Varis Tedavisi
  İç variste ameliyat yapılsın veya yapılmasın hastaların neredeyse tümünde elastik kompresyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide bacakların elastik bandajla sarılması ya da varis çorabı gibi dışarıdan bası sağlayan metotlarla toplardamar dışarıdan desteklenir. Ayrıca iç varis hastalığı olan kişiler bacaklarını yükseğe kaldırmalı, oturmak veya düz yatmak yerine yatarken dizler hafif kırık şekilde kalp düzeyine kaldırılması bacaklardaki şişliğin azalmasına yardımcı olur ayrıca ayakta durmak ya da oturmak yerine yürümek ve otururken ayakları hareket ettirerek kanın ayakta birikmesini engellemeye çalışılmalıdır. Varis çorapları düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

  ]]>
  Varis Ameliyatı Sonrası https://www.varis.gen.tr/varis-ameliyati-sonrasi.html Wed, 05 Dec 2018 20:18:48 +0000 Varis Ameliyatı Sonrası, genellikle her türlü ameliyatın ardından farklı komplikasyonlar gelişebilir. Bu durum da hastanın ilk olarak yaşına, ameliyatın büyüklüğüne, yerine, kullanılan cihazların kalitesine, ame Varis Ameliyatı Sonrası, genellikle her türlü ameliyatın ardından farklı komplikasyonlar gelişebilir. Bu durum da hastanın ilk olarak yaşına, ameliyatın büyüklüğüne, yerine, kullanılan cihazların kalitesine, ameliyata giren ekibin tecrübesine ve teknik donanımına göre farklılık gösteren faktörlerle ilişiktir ve genellikle her hastada rastlanma riski vardır.

  Varis Ameliyatı Sonrası Görülen Komplikasyonlar

  • Geride tarafta kalan damarlarda iltihap meydana gelir. Bu duruma da  (Flebit) adı verilir)
  • Emboli yani pıhtının akciğerdeki damarları tıkamasıdır. Bu durumda ölümle sonuçlanabilir. Ancak çok nadir rastlanan bir durumdur.
  • Bacaklarda meydana gelen morluklar
  • damardan doku içine sızan kanamalar sonucunda meydana gelir.
  • Ameliyat sonrasında meydana gelen ağrı ve acılar aslında komplikasyon nedene bağlı olmayarak doğal süreçten kaynaklanır.

  Dikişlerin Açılması

  Ameliyat izi olarak gelişen durumda komplikasyondan kaynaklanan bir durum değildir ve her ameliyatta rastlanan doğal bir gelişmedir. Ancak bu izler ameliyat dışındaki yöntemlerde görülmez.

  Varis Ameliyatı Sonrası Varis ameliyatında birçok değişik yerlerden kesikler açılır yani bu durumda da cildin koruyucu özelliği bozulmuş olur. Böyle olunca da cildin bütünlüğünün kaybolduğu farklı yaralanmalar esnasında yaralı alan mikrop alarak iltihaplanmaya neden olabilir.  Varsayılan yaralanmalar istenmeyen kazalar sonucunda olabileceği gibi ameliyat sırasında da istemeden gerçekleşebilir. Ameliyatta derinin kesilmesine bağlı olarak iltihaplanmalara daha seyrek rastlanır. Nedeni ise ameliyat ortamının steril olmasına bağlıdır. Ancak steril ortama rağmen her uygulanan ameliyat sonrasında iltihap yaşanma riski mevcuttur.

  Tüm ameliyatların ardından oluşabildiği gibi varis ameliyatlarında da  dikiş veya ameliyat yerinin mikrop alması nedeni ile ameliyat kısmında apse yada iltihaplanmalara rastlanabilmektedir. Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi varis ameliyatından sonra meydana gelen iltihaplanmalar ve apse içinde antibiyotik içerikli ilaçlar ve istirahat tavsiye edilir. Ardından ameliyat bölgesindeki dikişler alınarak oluşan iltihabın dışarıya dışa akması sağlanır. İltihaplanma sorunlarında özellikle ciddi sorunlara meydan vermeden kolaylıkla tedavi edilebilir. Sonuç olarak, değişik türdeki ameliyatlardan sonra da rastlanan bilen farklı komplikasyon şekilleri varis ameliyatı sonrasında da rastlanabilir. Ancak ameliyat dışındaki yöntemlerde bu durumlarla karşılaşılmayacağı gibi tedavinin ardından üzücü ve istenmeyen olaylarla karşılaşılmaz.

  ]]>
  Dizüstü Varis Çorabı https://www.varis.gen.tr/dizustu-varis-corabi.html Wed, 05 Dec 2018 20:38:59 +0000 Dizüstü varis çorabı, bacaklarda olan varis sorunları için kullanılan ve bacağı belli oranda basınçla saran özel çoraplardır. Hastalarda dinlenme sırasında ve çalışma esnasında dıştan basınç uygulayarak, to Dizüstü varis çorabı, bacaklarda olan varis sorunları için kullanılan ve bacağı belli oranda basınçla saran özel çoraplardır. Hastalarda dinlenme sırasında ve çalışma esnasında dıştan basınç uygulayarak, toplardamardaki göllenme ve bu nedenle oluşan ödemi, sızlamayı azaltıcı etki yapar. Bu çorapların varisleri iyileştirici etkisi olmasa da, hastaların yakınmalarını azaltan, hafifleten etkiye sahiplerdir. Varis tedavisinin ertelendiği dönemlerde ya da tedavinin yapılmadığı dönemlerde hastaların bu çorapları kullanması tavsiye edilir. Özellikle gebelik dönemindeki varislerde tedavi yapılamadığı için ve bebeğin uyguladığı basınçla artan şikayetlerin azalması için kullanılması tavsiye edilen varis çoraplarının bacaklardaki pıhtı oluşumunu azaltıcı etkisi de bulunmaktadır.

  Dizüstü varis çorabı nasıl etki eder

  Varis çorapları varislerin yoğun olduğu bölgeye göre, dizaltı, dizüstü, külotlu, kasıklara kadar çıkan farklı şekillerde olabilir. Dizüstü varis çorabı da bu bölgede olan varisler için kullanılır. Bacakların dizden yukarısını sararak, burada dışarıya taşmış damarları cilt altında toplar, pıhtılaşmış ve göllenmiş damardaki basıncı dengeler ve kan pompalanmasına yardımcı olur. Hastalar bu çorapları doktorlarının tavsiyesi üzerine almalıdır. Her çorap hasta için uygun olmaz. Varis yoğunluğu dikkate alınarak, dizüstü bölgede fazla miktarda varis varsa, diz üstü varis çorabı uygun olur. Aksi halde damarlar için zarar verici etkiler oluşabilir. Çorapların orta ve yüksek seviyede basınçlı olan modelleri de vardır. Bunlarda doktorun tavsiyesine göre tercih edilmelidir. Hastalığın şiddetine ve yayılımına uygun şekilde çorabın türü belirlenmelidir.

  Dizüstü Varis Çorabı

  Dizüstü varis çorabı faydalı olur mu

  Varislerin tamamen iyileşmesi için, varis çoraplarından fayda beklemek oldukça hatalıdır. Çünkü bu çoraplar hastalığı tedavi etmez. Sadece hastalığın neden olduğu yakınmaları azaltır. Bu nedenle sadece tedavi olunmadığı dönemde rahatlamak amacıyla kullanılmalıdır. Dizüstü varis çorabı diğer türler gibi akşam yatıncaya kadar giyilmelidir.

  ]]>
  Varis Kremi https://www.varis.gen.tr/varis-kremi.html Thu, 06 Dec 2018 15:14:37 +0000 Varis kremi, varis hastalığına karşı tedavi edici etkisi olduğu belirtilen ürünlerdir. Adı geçen kremler kozmetik olarak üretilmekte ve ilaçmış gibi tanıtılmaktadırlar. Varis sorunu damarlarda meydana gelen yapısal bir bozulm Varis kremi, varis hastalığına karşı tedavi edici etkisi olduğu belirtilen ürünlerdir. Adı geçen kremler kozmetik olarak üretilmekte ve ilaçmış gibi tanıtılmaktadırlar. Varis sorunu damarlarda meydana gelen yapısal bir bozulmadır bu nedenle tedavi edici etkisi olduğu belirtilen bu ürünlerin meydana gelmiş bozuklukları giderebilmelidir ki tedavi edici etkisi olsun. Örnek olarak diş çürüklerini gösterebiliriz. Çürümüş dişleri ilaçla tedavi etmek nasıl mümkün değilse toplar damarlardaki yıpranmaları da ilaçla tedavi etmek mümkün olmamaktadır. Bu neden ile varis kremlerinin fazla işe yaramadıklarını söyleyebiliriz.

  Kremler varise karşı etkili olabilir mi

  Varis sorunu cildin alt kısmında bulunan toplar damarlardaki yapısal bozulmalardan dolayı oluşan bir sorundur. Cildin yüzeyine sürülecek olan kremlerin bu aşamada tedavi edici olmasını beklemek doğru olmaz. Mesela ilaçlarla damarlardaki kan birikmelerinin bu yolla tedavi olmasını beklemekte aynı şeydir. Eğer ki kremler ile varis tedavisi olanaklı olsaydı bu konuda uzman kişiler cerrahi yöntemler ile uğraşmak yerine varis için ilaç olarak kremleri reçete ederlerdi. Buradan çıkacak en etkili sonuç bu yöntemin sadece para tuzağı olarak kullanıldığıdır.

  Kremler tedavi etmiyorsa neye yararlar

  Kremler hastalığı tedavi etmezler sadece geçici olarak ağrıları dindirerek kişide rahatlamaya olanak verirler. Yani geçici olarak ağrıları azaltarak çözüm olmaya yararlar yoksa hastalığı tedavi etmezler. Varis hastalığı şikayetiniz varsa şunu bilin ki bu ürünleri almak ve kullanmak sadece para ve zaman kaybıdır. Varisli bir toplar damar patlamış bir lastiğe benzer. Kremlerle geçici olarak çözüm bulsanız bile sorun ortadan kalkmadığı size sürekli olarak rahatsızlık verecektir. En iyisi konusunda uzman bir doktora görünerek gereken tedaviyi yaptırmak olacaktır. Bu aşamada şunu belirtmekte fayda var;
  tıpta kullanılan teknoloji çok gelişti artık ameliyat gerekmeden ayakta tedavi olarak evinize, işinize dönme imkanınız var.
  ]]>
  Varis Nasıl Geçer https://www.varis.gen.tr/varis-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 22:29:25 +0000 Varis nasıl geçer, toplardamarlardaki hacim artışıyla, genişlemeyle ve damar duvarındaki yapısal bozuklukla oluşan varisler, kadınların % 25 kadarını, erkeklerin ise % 15 kadarını etkilemektedir. Vücutta bulunan ka Varis nasıl geçer, toplardamarlardaki hacim artışıyla, genişlemeyle ve damar duvarındaki yapısal bozuklukla oluşan varisler, kadınların % 25 kadarını, erkeklerin ise % 15 kadarını etkilemektedir. Vücutta bulunan kanın oksijenlenmesini ve yeniden dolaşıma girmesi için kalbe taşıyan toplardamarlar varis etkisine girdiğinde, hastaya oldukça rahatsızlık verir. Normalde bacaklarda olan kan yerçekimi etkisiyle kendiliğinden kalbe gidemez. Bunu sağlayan toplardamarla içindeki kapakçıklardır. Kanı iterek kalbe doğru gönderirler. Kapakçıklarda meydana gelen herhangi bir bozukluk, kanın kalbe gitmesine engel olur ve damarda birikmesini sağlar. Böylece varisler meydana gelmeye başlar. Varislerin etkisiyle hastaların bacaklarında ağrı, karıncalanma, şişkinlik ve gece krampları görülmeye başlar. İleri aşamadaki varislerde ciltte bozulma olarak, egzama gibi sorunların yaşanması söz konusu olur. Bunlar bazen bacaklarda yara ve iltihaplanma etkisi gösterebilir. Bunlar dikkate alınarak, varis tedavisinin geciktirilmeden yapılması gerekir.

  Varislerde alınacak önlemler nelerdir

  • Uzun süre ayakta ya da oturarak bile olsa hareketsiz kalınmamalıdır
  • Ayakkabıların yüksek topuklu olmamasına özen gösterilmelidir
  • Sıcaktan ve aşırı güneş ışığından kaçınılmalıdır
  • Vücutta kan dolaşımını etkileyecek kadar dar kıyafetler tercih edilmemelidir.
  • Bacak ve ayak egzersizlerinin düzenli olarak yapılması gerekir
  • Belirli sürelerde ayaklar yukarıya kaldırılmalıdır
  • Kiloların fazlasından mutlaka kurtulmak gerekir
  • Gerekirse soğuk su masajı yapılmalı, baharatlı gıdalardan kaçınılmalıdır
  • Doktorun önerdiği ilaçlarla, varis çorabı kullanımı ihmal edilmemelidir.

  Varis tedavisinde kullanılan yöntemler

  Konservatif ( Koruyucu ) yöntemler: Varislerin tedavisinde basınçlı çoraplar, venöz arttırıcı ilaçlar gibi uygulamalarla hastadaki ağrının önüne geçilebilir. Fakat bu tedavi varisleri geçirmez, sadece belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

  Düzeltici yöntemler: Bu yöntemlerde varislerin yok edilerek tedavi edilmesi amaçlanır. Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemleri çeşitlidir. Bunlar;

  • Skleroterapi: Yapısı bozulan damarın içerisine kimyasal bir ilacın enjekte edilmesiyle uygulana bir tedavi yöntemidir. Damarda içten dışa doğru etkisini gösteren ilaç, damar içindeki yapıyı birbirine yapıştırarak, kapanmasını sağlar. Bu şekilde damarda kan olmaz. Damarın üstlendiği görevi başka bir damar yapar. Zamanla vücutta bu damarı kendisi yok eder.
  • Ven stripping ( Sıyırma ): Klasik varis tedavi yöntem olan bu yöntemde, kasık bölgesinden açılan kesiyle bacaktaki yüzeysel venle safen venin bağlantıları kesilerek bağlanır. Damar dışarıya alınır ya da bağlama yapıldıktan sonra varisler küçük kesiler açılarak temizlenir. Hastalar 1-2 gün süreyle hastaneden kalır ve bacakları bandajlanarak evine döner. İyileşme ise, 2-3 hafta kadar sürer.

  Lazer tedavisi: Varislerin bu yolla tedavi edilmesi iki farklı yolla yapılabilir.

  Harici lazer yöntemi: Bu yöntemde varislere lazerle ince damarsal lezyonlar şeklinde 3-4 mm lik kadar dışarıdan lazer uygulanmaktadır.

  Varis Nasıl Geçer

  Endovenöz lazer yöntemi ( Damar içi lazer yöntemi ): Bu yöntemin uygulandığı hastalar ameliyattan sonra daha hızlı iyileşmekte ve hastalara daha az kesi uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan tedavide, dokuya yoğun ışık enerjisi verilse de, çevredeki dokular bundan etkilenmez. Diğer tedavi yöntemlerine göre, komplikasyon riski daha azdır. Uygulamanın kolaylığı açısından hastaların hastanede bile kalmasına gerek olmaz, normal yaşama hemen dönülebilir. Oldukça hızlı uygulanmasının yanında, etkili bir yöntemdir. Hastanın ayak bileğine doğru ya da dize doğru uygulanan lokal anestezinin ardından, büyük topl]]> Varis Çeşitleri https://www.varis.gen.tr/varis-cesitleri.html Fri, 07 Dec 2018 05:26:23 +0000 Varis çeşitleri, varisler verdikleri belirtilerin etkisiyle fark edilir. Hastalarda bazı yakınmalara neden olan varislerin en sık rastlanan belirtileri ağrı ve çabuk yorulma etkisidir. Bunun yanında bacaklardaki ağırlı Varis çeşitleri, varisler verdikleri belirtilerin etkisiyle fark edilir. Hastalarda bazı yakınmalara neden olan varislerin en sık rastlanan belirtileri ağrı ve çabuk yorulma etkisidir. Bunun yanında bacaklardaki ağırlık hissi, renk değişimi  ve şişlikler bariz varis semptomlarıdır. Bazen bacaklardaki kaşınma ve uyuşukluk etkisi varislerin etkisiyle meydana gelir. Bu belirtilerin oluşması varis çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Hastalarda oluşan yakınmalar varisin derecesine, türüne göre etkili olabilir. Genel olarak varisler 3 farklı türde olabilir.

  Varis çeşitleri nelerdir

  Kılcal damar varisleri ( Telenjinektazi ): Bu varis türleri kılcal damar çatlamaları nedeniyle oluşanlardır. Toplumda 30-50 yaş arasındaki kişilerde özellikle kadınlarda etkili olurlar. Bu türdeki varislerin oluşmasının nedeni genellikle hormon değişimleridir. Vücuttaki östrojen hormonundaki yükselme yüzünden kılcal damar varislerinin ortaya çıktığı bilinir. Bacaklardaki görünümü genellikle örümcek ağı tarzında olan varislerdir. Hastada hormonal değişimler geçici süreyle etkili olduğunda, bu tür varislerde geçici dönem etkili olabilir. Ciltte yüzeysel yerleşim yapan ve çapı 1 mm den daha küçük varisler, ciltte taşma yapmadığından yani ciltte kabarıklık oluşturmadığından, dıştan temasla hissedilmez. Renkleri mavi ve kırmızı çizgilerden meydana geldiğinden, varislerin bu renklerde olduğu ve örümcek ağı tarzında çizgisel bir görünüme sahip olduğu söylenebilir. Özellikle ailesinde kalıtımsal olarak varis sorunu olan kişiler bu konuda daha fazla risk altındadır. Bu tür varisler hastaları sadece görünüm açısından huzursuz eder. Bunun dışında başka bir soruna, sıkıntıya neden olmazlar. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte kılcal varisler daha fazla görülebilir.

  Varis Çeşitleri

  Retiküler varisler: Bu varis türleri ve kılcal varisler arasındaki en önemli farklılık, cildin yüzeyinde dokunulduğunda elle hafif derecede kabarıklık hissedilmesidir. Renk olarak mavi olup, yapısı kıvrımlı özellik gösterir. Varislerin büyüklüğü 1-3 mm arasında olur. Bacakların her bölgesinde etkili olabilirler. Fakat en fazla görüldükleri bölge diz arkasıdır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte venöz yetmezliğin artması yüzünden varislerde ayak bileği etrafında daha çok görülmeye başlar.

  Büyük toplardamar varisleri: Bu varis türlerini hem gözle görmek, hem de elle dokunarak hissetmek oldukça kolaydır. Kıvrımları geniş boyutlu olup, çapları da büyük olur. Safen damarların büyük ve küçük olanında, damarların uzunluğu ölçüsünde etkili olur. Renk olarak damarın kendi rengi olan yeşil olarak görünürler. Bacakların iç tarafında ve baldırların olduğu bölgede yaygın olarak etkili olurlar. Bu tür varisler, varislerin etkili olduğu yan etkilerin ortaya çıkmasına uygun ortam hazırlar. Tedavi edilmediklerinde zaman içinde büyürler, gelişirler ve sayıca artış gösterirler. Hastalara en fazla rahatsızlık veren varis türleri arasındadırlar.

  ]]>
  Varis Çorabı https://www.varis.gen.tr/varis-corabi.html Fri, 07 Dec 2018 19:20:54 +0000 Varis çorabı, varisleri olan kişilerin yakınmalarını rahatlatacak sıkı ve uzun çoraplardır. Bunların en önemli özelliği ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların ü Varis çorabı, varisleri olan kişilerin yakınmalarını rahatlatacak sıkı ve uzun çoraplardır. Bunların en önemli özelliği ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların üst kısımlarında ise daha hafif baskıyı sağlayacak şekilde üretilmeleridir. Bu şekilde çoraplar varisleri olan kişilerin özellikle ayakta durduklarında aşağıdan yukarı doğru kanın pompalanmasına destek olmaktadır. Eğer uygun ve doğru kullanılırsa, varisler nedeniyle bacaklarda oluşan şişkinliği, ağrı ve pıhtı meydana gelem riskini azaltmaktadır. Ancak varis çorabı varislerin tedavisinde değil, sadece varislerin verdiği sıkıntıları azaltmak amacıyla kullanılır.

  Varis çorabının etkileri

  Varis çorabının üretildiği malzeme bacağı ve ayağı saran özel bir elastikiyeti olan malzemedir. Ayağı ve bileği sıkıca saran, baldırı ve uyluğu biraz daha gevşek saran yapıdadır. Böylece baldır kasları sıkıştırılır. Yürüme sırasında baldır kasları kasıldığı zaman, çorabın etkisiyle kanın kalbe doğru pompalanması desteklenir. Bu şekilde kanın aşağı bölgede birikimi engellenir. Ancak bacaklarında atardamar sorunları olan ve şeker hastaları için bu çoraplar tavsiye edilmemektedir.

  Varis çorabı ne zaman kullanılır

  Varis çorabı çeşitli hastalıklar için kullanılabilir. Varis, kronik venöz yetmezlik, pasttrombotik sendrom, lenf ödem gibi rahatsızlıklarda, bacaklardaki pıhtı oluşumunun önlenmesi amacıyla kullanılır. Ancak bilinmesi gereken bu çorabın varisleri yok etmemesi, sadece şikayetlerin azalması ve daha kötüleşmesi için kullanıldığıdır. Ayrıca uzun yolculuklarda ve uzun süre ayakta kalındığında da varis çorabı bacakların desteklenmesi için tercih edilebilir. Yatalak hastalarda yani fazla hareket edemeyen kişilerde pıhtı oluşumunu engellemek için kullanılabilir. Venöz yetmezlik sorunu olan kişilerin bu çorapları yaşam boyu giymesi tavsiye edilir. Bunlar gündüzleri giyilmeli, geceleri ise çıkarılmalıdır.

  Varis Çorabı

  Varis çorabı nasıl alınmalı

  Bu çoraplar kişinin rahatsızlığına, şiddetine, sebebine uygun şekilde doktor tarafından önerilen farklı boy ve sıkılıktadır. Bu nedenle sadece doktor tavsiyesiyle alınmalıdır. Gelişi güzel alınacak varis çorapları kişinin ihtiyacına yönelik olmayıp, aksine yaşamını olumsuz etkileyebilir. Kişinin bacak ölçülerine uygun çorabı giymesi gerekir.

  Varis çorabı nasıl kullanılmalı

  Varis çorabını kişiler sabah uyandıklarında, henüz yataktan çıkmadan giymelidir. Ancak çorapların giyilmesine özen gösterilmelidir. Bunları kolay bir şekilde giymek için, ucu açık çoraplarda önce ayağa mutfak eldiveni geçirilmeli ve üzerinden varis çorabı giyilmelidir. Daha sonra eldiven açık taraftan çıkarılır. Özellikle bilekten zor geçen çoraplar, kişileri biraz zorlayabilir. Ancak deneyim kazanıldıkça daha rahat giyilir. Çoraplar kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, çorapların katlanmaması ve kıvrılmamasıdır. Bu şekilde yapılan çoraplar hem faydalı olmaz, hem de bacağı boğabilir. Çorapların bilinen yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat çorap giyildiğinde bacaklarda baskı ve sıcaklık hissedilebilir. Bu sıcak günlerde daha etkili hissedilebilir. Bacaklardaki ağrı, şişlik ve ağırlık gibi etkiler azalıyorsa, bu çorabı kullanan kişilere yararlı olduğunu gösterir. Yani varis çorabı bacaklarda, ayak bileğinde kan akımının yetersiz olmasından oluşan şişliği mümkün olduğu kadar azaltmalıdır. Bu şekilde çorapların amacına ulaştığı söylenebilir.

  ]]>
  Memede Varis https://www.varis.gen.tr/memede-varis.html Sat, 08 Dec 2018 08:09:02 +0000 Memede varis, memede olan toplardamar genişlemesi normalde bir hastalık olarak kabul edilmez. Fakat insanları görsel açıdan oldukça rahatsız edecek bir sorundur. Bu daha çok kadınlarda yapılan meme büyütme ameliyatın Memede varis, memede olan toplardamar genişlemesi normalde bir hastalık olarak kabul edilmez. Fakat insanları görsel açıdan oldukça rahatsız edecek bir sorundur. Bu daha çok kadınlarda yapılan meme büyütme ameliyatından sonra ya da kişinin yapısal özelliklerinden kaynaklanan, hormonal etkilerin de desteğiyle meme ve göğüs duvarında bulunan normal ince venler, daha koyu yeşil renkli hale gelerek görünür hale gelmektedir. Bunlar kişiye rahatsızlık vermez. Ancak görsel olarak memelerin görünümü kişiyi rahatsız edebilir.

  Varis rahatsızlığı yüzeysel bir toplardamar hastalığıdır. Cilde yakın olan yüzeysel toplardamarların uzaması, büklümlü ve genişlemiş şekle gelmesiyle oluşmaktadır. Memelerde olan varis yüzeysel ince venlerin daha belirgin hale gelmesiyle oluşur. Ancak bu kişiyi rahatsız edecek seviyede bir sorun oluşturmaz. Bunların tedavi edilmesi tamamen estetik kaygılar nedeniyle yapılır. Genişlemiş toplardamarlar için uygun varis tedavisi seçenekleri tercih edilebilir.

  Memede Varis

  Memede varis tedavisi

  Görünüm olarak istenmeyen bir sorun haline gelen memede varislere skleroterapi uygulanabilir. Bu yöntem meme ve göğüs duvarındaki mavi venler ile örümcek ağı gibi olan venlere uygulanabilir. Hastaya bir seans yeterli olabileceği gibi, bazılarında birkaç seans yapılması gerekebilir. Tedavi uygulandıktan sonra dışarıdan bariz şekilde görünen koyu renkteki venlerin görsel olmayan görüntüsü oldukça azalır. Özellikle hamilelik sırasında genişlemiş olan memede bulunan toplardamarlar, bu dönemin ardından genişlemiş olarak kalabilir. Yine skleroterapi genişleyen toplardamarlar içinde güvenle kullanılabilir. Ancak tedavi tecrübeli bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

  ]]>